Zamknij

Czy w Sylwestra można puszczać fajerwerki i od której godziny? [PRZEPISY PRAWNE 2020]

31.12.2020 08:56

Czy w Sylwestra można strzelać petardami i puszczać fajerwerki 2020? Fajerwerki to nieodłączny element powitania Nowego Roku. Należy jednak zachować ostrożność - za nierozważne puszczanie petard można otrzymać spory mandat. Puszczanie fajerwerków jest dozwolone tylko przez 2 dni w roku. Kiedy dokładnie i w jakich godzinach można to robić? Szczegóły zamieszczamy poniżej.

Czy w Sylwestra można strzelać petardami i puszczać fajerwerki? PRZEPISY PRAWNE 2020
fot. SHUTTERSTOCK

Fajerwerki - od której i kiedy można puszczać w Sylwestra? Prawo 2020 i przepisy prawne jasno określają, że za zakłócanie porządku publicznego hałasem grozi nam kara grzywny. Czy w takim razie można puszczać fajerwerki w Sylwestra i Nowy Rok bez konsekwencji? Od której można puszczać petardy? Sprawdzamy informacje na ten temat.

Czy w Sylwestra można strzelać petardami i puszczać fajerwerki? [PRZEPISY - PRAWO 2020]

Zapis w artykule 51. brzmi: "Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny". W takim razie kiedy można puszczać fajerwerki? W ciągu roku są tylko 2 dni, kiedy można to robić legalnie bez względu na miejsce (czyli np. w przestrzeni miejskiej) - jest to oczywiście Sylwester, czyli 31 grudnia oraz Nowy Rok, czyli 1 stycznia. W przypadku złamania przepisów grozi nam grzywna w wysokości nawet do 500 zł.

Sylwester 2020/21 - OBOSTRZENIA: co wolno, a co jest zabronione? [KORONAWIRUS]

Oznacza to, że w Sylwestra 2020 można strzelać petardami i puszczać fajerwerki. Należy jednak przy tym zachować szczególną ostrożność. Pamiętajmy, że wiele zwierząt boi się głośnych petard. Warto zatem zrezygnować z puszczania fajerwerków i na przykład zakupić zimne ognie, które nie robią hałasu, a wyglądają naprawdę ładnie.

Także premier Polski Mateusz Morawiecki apeluje m.in. o niepuszczanie fajerwerków: My godziny policyjnej nie wdrażamy, aby ona mogła być zastosowana, musielibyśmy, za zgodą pana prezydenta, wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie instrumenty, właśnie poza na przykład godziną policyjną. Dlatego bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, również o nieużywanie fajerwerków, aby ten sylwester minął spokojnie.

FAJERWERKI - od której godziny można strzelać w Sylwestra 2020?

Jeśli zastanawiacie się, od której godziny można strzelać fajerwerki i puszczać petardy, zwyczajowo robi się to w Sylwestra tuż po północy. W ten sposób na całym świecie wita się Nowy Rok. Większość osób zaczyna puszczanie fajerwerków już w ciągu dnia, jednak może to stwarzać zagrożenie i być podstawą do otrzymania mandatu.

Sylwester 2020 - SKLEPY: godziny otwarcia sklepów 31 grudnia 2020 [BIEDRONKA, LIDL, ŻABKA]

Puszczanie fajerwerków jest dozwolone tylko, gdy robi to osoba dorosła, która jest trzeźwa. Jest to ustalone przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa dla osoby, która puszcza fajerwerki, a także dla osób zgromadzonych wokół widowiska. Trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności i odpalać fajerwerki tylko w bezpiecznych miejscach. Poniżej zamieszczamy zasady bezpiecznego korzystania z petard:

 • kupuj je w sprawdzonych miejscach, by mieć pewność, że były właściwie przechowywane i nie są uszkodzone,
 • przed użyciem zapoznaj się z instrukcją obsługi,
 • nie odpalaj ich w rękach. Jest to przyczyną bardzo wielu poważnych urazów rąk. Jeżeli w instrukcji jest napisane: „nie trzymać w ręku”, to nie trzymaj! Nawet jeśli ktoś mówił, że nic mu się nie stało…
 • wypuszczaj je w otwartej przestrzeni,
 • nie odpalaj ich w pomieszczeniach zamkniętych; w mieszkaniu odbiją się od ściany i mogą zrobić komuś krzywdę (oparzyć, uszkodzić wzrok i słuch) lub doprowadzić do pożaru,
 • nie odpalaj ich w pobliżu drzew i domów oraz w miejscach narażonych na pożar, np. zakładach przemysłowych, portach lotniczych,
 • nie odpalaj ich z balkonów, tarasów ani okien,
 • po ich odpaleniu odsuń się na wskazaną w instrukcji odległość,
 • nie wbijaj fajerwerków w ziemię; sztuczne ognie lecące do góry, najlepiej odpalać, wkładając je do pustej, szklanej butelki,
 • nie wrzucaj petard i fajerwerków w miejsca, gdzie mogą znajdować się ludzie lub rzeczy łatwo zapalne,
 • przewiduj ich tor lotu i miejsce upadku. Pamiętaj – fajerwerki i petardy to otwarte źródła ognia, które mogą być przyczyną pożaru!
 • nie używaj ich, jeśli jesteś pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

1 stycznia 2021 - SKLEPY OTWARTE: jakie sklepy będą czynne w Nowy Rok?

RadioZET.pl/bezpieznestrzelanie.pl/gov.pl