Obserwuj w Google News

Sylwester 2020/21 - OBOSTRZENIA: ile osób i czy można się przemieszczać? [31 grudnia 2020]

3 min. czytania
31.12.2020 09:00
Zareaguj Reakcja

Obostrzenia w Sylwestra 2020/2021 to temat, na który informacji poszukuje wiele osób. Nie wszyscy w końcu wiedzą, jakie i czy w ogóle rząd wprowadził ograniczenia w tym terminie. Szczegółowe informacje, jak w tym roku może wyglądać impreza sylwestrowa, zamieszczamy poniżej.

Sylwester 2020/21 - OBOSTRZENIA: co wolno, a co jest zabronione? [KORONAWIRUS]
fot. SHUTTERSTOCK

Obostrzenia w Sylwestra 2020/2021 - ile osób może razem przebywać? Czy można się przemieszczać pomiędzy miastami? Czy hotele i pensjonaty będą otwarte? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy, co wiadomo o obostrzeniach w Sylwestra 31.12-1.01.

Sylwester 2020/21 - OBOSTRZENIA: jakie ograniczenia zostały wprowadzone?

Nowy Rok zbliża się wielkimi krokami. Rokrocznie podczas Sylwestra wiele osób decydowało się na urządzenie domówki, by kolejny rok przywitać z najbliższymi, inni zaś z kolei stawiali na miejską imprezę i wspólne oglądanie fajerwerków. Popularne w tym okresie były też wyjazdy do hoteli, a największym zainteresowaniem cieszyły się pensjonaty w górach. W 2020 dzień ten z pewnością będzie wyglądać zupełnie inaczej. Wszystko za sprawą panującej pandemii koronawirusa w Polsce i na świecie, a wraz z nią wprowadzeniu licznych ograniczeń.

Czy w Sylwestra można strzelać petardami i puszczać fajerwerki? [PRZEPISY PRAWNE 2020]

O możliwe obostrzenia w Sylwestra 2020/21 zapytany został minister zdrowia Adam Niedzielski podczas specjalnej konferencji prasowej. Minister zapewnił wówczas, że decyzja o ewentualnych ograniczeniach ogłoszona zostanie przed Świętami Bożego Narodzenia i zależeć będzie od natężenia pandemii. 

Tak też się stało. 17 grudnia odbyła się konferencja, podczas której przedstawiono zasady bezpieczeństwa, które będą obowiązywać w Sylwestra.

Sylwester z Polsatem 2020/21 - kto wystąpi na scenie? [GWIAZDY, ARTYŚCI, PROGRAM]

Obostrzenia w Sylwestra 2020/2021 - ile osób, czy można się przemieszczać?

Podobnie jak inne liczne kraje europejskie, również Polska wprowadza obostrzenia w Sylwestra. Początkowo z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju miała obowiązywać godzina policyjna. Wyjątkiem miały być m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu. Pod koniec grudnia jednak premier Polski Mateusz Morawiecki podczas specjalnej konferencji poinformował, że finalnie w Sylwestra nie zostanie wprowadzona godzina policyjna, jednak będzie zakaz przemieszczania sią.

My godziny policyjnej nie wdrażamy, aby ona mogła być zastosowana, musielibyśmy, za zgodą pana prezydenta, wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie instrumenty, właśnie poza na przykład godziną policyjną. Dlatego bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, również o nieużywanie fajerwerków, aby ten sylwester minął spokojnie - apelował Mateusz Morawiecki.

Rzecznik rządu Piotr Müller natomiast powiedział: Nie ma godziny policyjnej w noc sylwestrową; mamy zakaz przemieszczania się poza określonymi celami i te przepisy pozostaną w rozporządzeniu.

Warto także w tym miejscu wspomnieć, że od 28 grudnia do 17 stycznia nastąpi ograniczenie funkcjonowania hoteli - dostępne będą jedynie dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze. 

W obecnej sytuacji jednak wszelkiego typu imprezy i zgromadzenia stwarzają niezwykle groźne warunki do dalszej transmisji koronawirusa. A co za tym idzie, są bardzo niebezpieczne dla nas i naszych bliskich. Dlatego zostań w domu i nie organizuj imprez i spotkań towarzyskich poza gronem domowników - czytamy na stronie gov.pl

Poza tym cały czas obowiązuje ograniczenie zgromadzeń powyżej pięciu osób. 

We wszystkich miastach odwołano sylwestry miejskie lub ogłoszono, że samorząd nie będzie organizował imprez noworocznych. Wśród nich jest m.in. Warszawa. W związku z obecną sytuacją epidemiczną w tym roku miejski sylwester się nie odbędzie. Ta impreza będzie odwołana w tym roku. Zdrowie mieszkańców jest najważniejsze. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie już inna sytuacja epidemiczna i uda się to zrekompensować – poinformowała Karolina Gałecka, rzecznik ratusza.

Sylwester miejski w Warszawie 2020/21 - czy się odbędzie w tym roku?

Podczas wspomnianej już powyżej konferencji, wprowadzone także inne ograniczenia, które będą obowiązywać od 28 grudnia do 17 stycznia, czyli do końca przerwy szkolnej. Wśród nowych obostrzeń wymienić można m.in. zamknięcie stoków narciarskich, 10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym czy ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych (otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe).

Ile osób może być na Wigilii Bożego Narodzenia 2020? [NOWE OBOSTRZENIA] 

RadioZET.pl