Obserwuj w Google News

Kablówka usunęła jeden z kanałów. Stacja złamała umowę

3 min. czytania
05.03.2024 09:02

Sieć kablowa Vectra usunęła kanał Zebrra.TV ze swojej oferty. Doszło do złamania umowy. Chodzi o emitowanie treści z prawicowej stacji TVMN. Prezes telewizji Robert Bąkiewicz nie kryje oburzenia.

Brak sygnału - materiał poglądowy
fot. Andrey_Popov/Shutterstock

Widzowie Zebrra.TV już nie zobaczą kanału w Vectrze. Zdaniem operatora radomska telewizja naruszyła warunki umowy, emitując materiały Telewizji Media Nardowe.

Vectra usunęła Zebrra.TV: powodem emitowanie TVMN

Stacja TVMN została powołana przez Roberta Bąkiewicza. Swego czasu prawicowe medium otrzymało ponad 200 tysięcy złotych z Funduszu Sprawiedliwości na promocję ministerstwa sprawiedliwości kierowanego wówczas przez Zbigniewa Ziobrę. Od jakiegoś czasu funkcję prezesa TVMN pełni Piotr Berełkowski, który w lutym 2024 roku skarżył się, że mimo iż stacja otrzymała koncesję od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, żadna sieć nie chce jej w swojej ofercie. 

Jak podają Wirtualne Media, TVMN obeszła brak zainteresowania ze strony operatorów telewizyjnych i wykupiła czas antenowy w radomskiej telewizji Zebrra.TV dostępnej w Vectrze. Okazuje się jednak, że te działania obróciły się przeciwko obu stacjom. Przedstawiciele sieci kablowej byli zdziwieni zaistniałą sytuacją i postanowili podjąć kroki w celu ukrócenia procederu. Co ciekawe TVMN wykorzystywała logotyp Vectry w swoich materiałach promocyjnych, co też nie spodobało się operatorowi.

Redakcja poleca

W związku z tym podjęto decyzję o usunięciu kanału Zebrra.TV z oferty Vectry. Po włączeniu kanału, na którym wcześniej można było oglądać stację, wyświetla się następujący komunikat: "Szanowni Państwo, informujemy, iż od dnia 1.03.2024 r. program Zebrra.TV nie będzie dostępny w naszej ofercie programowej".

Dziennikarze Wirtualnych Mediów zapytali operatora, czy decyzja wynika z reemisji TVMN przez Zebrra.TV. - Nie oceniamy legalności wprowadzenia programu TVMN do ramówki Zebrra.tv. W związku ze złamaniem przez Zebrra.tv zapisów naszej umowy zdecydowaliśmy o jej wypowiedzeniu. Decyzja oznacza, że kanał Zebrra.tv przestał być dostępny dla naszych abonentów od 1 marca bieżącego roku — przekazali przedstawiciele Vectry.

Zebrra.tv nie była kanałem gwarantowanym w ofercie, co oznacza, że klienci Vectry nie mogą rozwiązać umowy z powodu zniknięcia stacji bez poniesienia konsekwencji.

Redakcja poleca

TVMN znika z Vectry. Berełkowski oburzony

Jak nietrudno się domyślić, cała sytuacja nie spodobała się prezesowi TVMN. W rozmowie z Wirtualnymi Mediami nie krył oburzenia. - To bezprawie i skandal! Mogę, jako polski obywatel, szanujący prawo skomentować tę sytuację w jeden sposób. Wierzę, że zwyciężą sprawiedliwość i dobre obyczaje biznesowe w Polsce — powiedział Berełkowski.

Redakcja poleca

- Wierzę, że Telewizja Media Narodowe, legalny nadawca, posiadający koncesję KRRiT, niemający żadnych skarg, ani procesów na swoim koncie, trafi do oferty polskich operatorów. Jeśli wierzymy w wolność słowa i publiczną uczciwość w naszym kraju, to szeroka dystrybucja TVMN nie może mieć przeszkód — skomentował sprawę prezes TVMN.

Do decyzji Vectry odniósł się też Przemysław Balmowski - prezes spółki CBJB, posiadającej koncesję kanału Zebrra.TV. - To typowa biznesowa transakcja. My z tego żyjemy, czyli udostępniania naszego pasma podmiotom, które tego potrzebują. Z tego możemy się utrzymywać jako telewizja — wyjaśnił. Wcześniej Zebrra.TV w podobny sposób udostępniała swoje pasmo za pieniądze innym małym telewizjom regionalnym.

- Telewizje lokalne i regionalne trochę tracą rację bytu. Domy mediowe nas nie widzą. Czasu reklamowego praktycznie już się nie udaje sprzedawać. Nawet nie próbujemy, bo danych o oglądalności nie ma. W internecie i mediach społecznościowych są dostępne konkretne dane. Zmieniliśmy zakres działalności. Staliśmy się głównie producentem telewizyjnym. Współpracujemy z korporacjami, firmami. Tworzymy dla różnych podmiotów produkcje telewizyjne, dlatego nie mamy aż tyle czasu dla własnego kanału, jak dawniej. Z reklam telewizyjnych nie jesteśmy w stanie się utrzymać. Abonamentu też nam nikt nie płaci — narzekał Balmowski.

Rozlicz PIT i przekaż 1,5 procent na Fundację Radia ZET

Źródło: Radio ZET/Wirtualne Media

Nie przegap