Obserwuj w Google News

Gwiazdy "The Last of Us" nie mogą używać tego słowa. Fani są niezadowoleni

2 min. czytania
17.02.2023 12:16
Zareaguj Reakcja

Jeden z twórców "The Last of Us" zdradził, że na planie serialu HBO zakazano używać jednego słowa. Pomysł nie do końca spodobał się fanom hitu. 

The Last of Us - kadr z serialu HBO
fot. HBO Max/materiały prasowe

Na planie hitowego serialu HBO Max pod tytułem "The Last of Us", zabroniono używać słowa "zombie". Skąd tak dziwny wymóg?

"The Last of Us": słowo "zombie" zakazane na planie serialu HBO

Pierwszy kwartał 2023 roku zdecydowanie będzie należał do "The Last of Us" - adaptacji słynnej serii gier wideo rozgrywającej się w postapokaliptycznym świecie zainfekowanym tajemniczym grzybem. Produkcja odniosła wielki sukces i na punkcie "The Last of Us" oszalał dosłownie cały świat.

Redakcja poleca

Even Bolten - operator pracujący na planie serialu, udzielił wywiadu portalowi The Credits. Zdradził w nim, że podczas zdjęć obowiązywała dziwna zasada.

Nie pozwalano nam używać słowa na "Z" na planie. Było ono zakazane. To byli Zarażeni. Nie robiliśmy serialu o zombie. Oczywiście występuje budowanie napięcia i przerażenie, ale serial tak naprawdę dotyczy naszych postaci. Zainfekowani są tylko przeszkodą, z którą muszą sobie poradzić.

W świecie "The Last of Us" występują Zarażeni - ludzie zainfekowani grzybem, który przejmuje kontrolę nad organizmem. Ofiary grzyba są różnie nazywani w zależności od stadium zarażenia - najpopularniejsi są klikacze (zwani również mlaskaczami), ale istnieją również biegacze, czychacze czy purchlaki.

Zarażeni mają oczywistą genezę - pomysł na zainfekowanych grzybem ludzi to oczywiście pochodna historii o zombie, szczególnie tych, którzy wyłonili się po przemieleniu haitańskich podań przez amerykańską popkulturę. Mimo że funkcjonują w zasadzie na tych samych zasadach, co typowi nieumarli, twórcy za wszelką cenę starają się oddzielić Zarażonych od zwyczajnych zombiaków grubą kreską.

Bolten  podkreślił, że "The Last of Us" nie jest "banalnym filmem o zombie", tylko "światem organicznego filmowego naturalizmu". Na Twitterze można jednak natknąć się na krytykę działań twórców serialu. Widzowie często nie rozumieją powodów, dla których powstała zasada o nieużywaniu słowa "zombie" w kontekście hitu HBO.

Jak podaje Mirror, na Twitterze pojawiają się głosy o sztucznie pompowanej oryginalności twórców, "niepotrzebnym dramatyzowaniu", czy nawet "głupocie". Nie brakuje jednak zwolenników spojrzenia twórców "The Last of Us", którzy uważają, że Zarażeni nie są zombie.

Redakcja poleca

"The Last of Us": o czym jest serial?

Akcja serialu rozgrywa się po zakończeniu niszczycielskiej epidemii zmutowanego grzyba. W grze i serialu głównym bohaterem jest przemytnik imieniem Joel, który eskortuje nastolatkę o imieniu Ellie przez postapokaliptyczne Stany Zjednoczone. W rolach głównych wystąpili Pedro Pascal, Bella Ramsey, Gabriel Luna, Merle Dandridge, Jeffrey Pierce, Anna Torv, Nico Parker, Murray Bartlett i Con O'Neill. 6. odcinek serialu trafi na HBO Max już 20 lutego 2023 roku.

RadioZET.pl/The Credits/Mirror