Obserwuj w Google News

Nie żyje Paweł Sanakiewicz. Aktor grał m.in. w „Klanie” i „Na Wspólnej”

2 min. czytania
08.09.2023 15:57
Zareaguj Reakcja

Nie żyje Paweł Sanakiewicz. Aktor serialowy, teatralny i dubbingowy odszedł w wieku 68 lat. Zaledwie miesiąc temu obchodził 45-lecie pracy artystycznej.

Paweł Sanakiewicz nie żyje
fot. WACŁAW KLAG/REPORTER/East News

Paweł Sanakiewicz zmarł 8 września w wieku 68 lat. Widzowie mogą kojarzyć artystę głównie z filmów dla dzieci, bowiem aktor podkładał głos w takich produkcjach jak „Iniemamocni” czy „Potwory i spółka”. Na koncie ma też kilkadziesiąt ról w serialach, filmach oraz w teatrze.

Zobacz także:  Zdjęcia do „M jak miłość” wstrzymane. Cała obsada w żałobie

Nie żyje Paweł Sanakiewicz

Artysta w 1978 roku ukończył krakowską PWST i zadebiutował w „Ślubach panieńskich” w Teatrze Bagatela. Paweł Sanakiewicz występował również na scenach Teatru im. Słowackiego w Krakowie, Teatru im. Osterwy w Lublinie i Teatru im. Żeromskiego w Kielcach. Stawał też na deskach Teatru Nowego Proxima w Krakowie.

Redakcja poleca

„Wiadomość, która do nas dotarła dziś rano, przepełniła nas bólem i olbrzymim żalem. Odszedł wybitny, mądry, pełen charyzmy i uroku Aktor i Człowiek. Miesiąc temu wspólnie świętowaliśmy jubileusz 45-lecia pracy artystycznej Pawła. W »Kotce na gorącym blaszanym dachu« wcielał się w postać Dużego Taty – rola niezwykła, trudna, kunsztowna i przejmująca, której Paweł nadał dojmujący, indywidualny rys. Takie były postaci kreowane przez Pawła. Nigdy nie odpuszczał. Nie chodził na artystyczne skróty. Bezkompromisowy jako aktor. Dżentelmen i mentor. Mistrz ubarwiający nasze życie teatralnymi anegdotami, był pełnym pasji i przywiązania do Najbliższych, niezwykłym Przyjacielem, Kolegą, Aktorem” - przekazano na facebookowym profilu Teatru Bagatela.

Aktor był również aktywny poza teatrem. Zagrał w takich filmach jak „Nie było słońca tej wiosny”, „Chopin. Pragnienie miłości” czy „Twarz”. Dostawał też role w znanych serialach – widywaliśmy go m.in. w „Mieście skarbów”, „Mroku”, „Pierwszej miłości”, „Na Wspólnej”, „Klanie” czy „Złotopolskich”.

Paweł Sanakiewicz był utalentowanym aktorem dubbingowym. Podkładał głos pod Sulleya w „Potworach i spółce”, ma też swój udział w „Iniemamocnych”, „Księżniczce i żabie”, „Ben 10”, „Autach”, „Krowach na wypasie”, „Nowych szatach króla”, „Rogatym ranczu” czy w „Kryptonimie: Klan na drzewie”. W grudniu 2019 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Nie przegap
Polskie gwiazdy zmarłe w 2022 roku
17 Zobacz galerię
fot. Tadeusz Wypych/REPORTER/EAST NEWS, MAREK LASYK/REPORTER/EAST NEWS, VIPHOTO/East News