Obserwuj w Google News

„Zachowaj spokój“ i ufaj swojemu nastolatkowi. Netflix i Kantar zbadali skalę zaufania rodziców

3 min. czytania
26.04.2022 13:00

„Zachowaj spokój“ to nowy polski serial na bazie powieści Harlana Cobena. W produkcji rodzice stają przed dylematem: czy zainstalować aplikację szpiegowską w telefonie syna, gdyż bardzo się o niego martwią. Netflix we współpracy z Kantar postanowili sprawdzić, jak zareagowaliby dzisiejsi rodzice nastolatków. Wyniki mogą was zaskoczyć.

Zachowaj spokój - badanie Kantar
fot. materiały prasowe Netflix/Kantar

Co robią nastolatkowie, gdy rodzice ich nie widzą? Gdzie są, z kim rozmawiają? W najnowszym serialu  Netflixa “ Zachowaj spokój” na podstawie powieści  Harlana Cobena poznajemy historie rodzinne, które inspirują do dyskusji o ważnych oraz aktualnych problemach. W zleconym przez Netflix badaniu Kantar zapytano rodziców w Polsce, czy zainstalowaliby w telefonach swoich dorastających dzieci aplikację monitorującą oraz gdzie są granice zaufania i prywatności w relacji rodzic - nastoletnie dziecko. 

Redakcja poleca

„Zachowaj spokój”: Kontrola vs. prywatność - dylematy rodzica

W przeprowadzonym w Polsce badaniu wzięło udział 508 rodziców nastolatków. Większość badanych sądzi, że ich dzieci powinny mieć prawo do swoich tajemnic, ale mimo wszystko wymagają od nich, aby informowały, gdzie są oraz zawsze odbierały telefon. Co więcej, 36% badanych wprost przyznaje, że chce wręcz kontrolować gdzie są nastolatki i co w danym momencie robią. 

Anna, główna bohaterka najnowszego serialu Netflix Zachowaj spokój, martwi się zachowaniem syna, więc instaluje w jego telefonie aplikację monitorującą. Dlaczego? Moja bohaterka bezsprzecznie kocha swoje dziecko. Intuicyjnie wyczuwa jednak, że jej dorastający syn podejmuje ryzykowne decyzje – mówi aktorka Magdalena Boczarska, odtwórczyni roli Anny Barczyk

rozmowie z RadioZET.pl, aktorka dodała, że "kwestia moralności i zaufania w dobie cyfryzacji i mediów społecznościowych jest bardzo ciekawa w samym serialu. Życie nabrało przyspieszenia i świat zaoferował nam nowe narzędzia. I to jest broń obosieczna. (...) Cyfryzacja bardzo mocno zmieniła dynamikę naszych relacji i sposób, w jaki się ze sobą porozumiewamy".

Zachowaj spokój - badanie Kantar
fot. materiały prasowe Netflix/Kantar

Okazuje się, że 47% rodziców byłoby skłonnych zainstalować podobną aplikację w telefonach swoich nastoletnich dzieci. Jako główny powód podają bezpieczeństwo, które 42% badanych wskazuje jako absolutny priorytet spośród wartości istotnych w wychowaniu dzieci. Tylko 7%  kategorycznie by odmówiło. 

Harlan Coben, autor powieści na bazie której powstał serial, w następujących słowach komentuje zachowanie swoich postaci:

Wierzę, że zachowanie bohaterki serialu bardziej prowokuje do dyskusji niż daje gotowe rozwiązaniaBudowanie i podtrzymywanie relacji rodziców z nastolatkami to wielkie wyzwanie. Sam znam je doskonale, gdyż jestem ojcem dorosłych już dwóch córek i dwóch synów. Nie ma idealnego przepisu na wychowanie. Myślę, że warto rozmawiać ze swoimi dziećmi, a także dbać o to, aby nam ufały - dodaje pisarz. Należy podkreślić, że zaufanie do swoich dzieci oraz poszanowania ich prywatności to również powody wymieniane przez rodziców niezdecydowanych na zainstalowanie aplikacji monitorującej.

„Zachowaj spokój”: Oko za oko. Czy prywatność prywatności równa?

37% rodziców, którzy wyrazili chęć instalacji aplikacji monitorującej u dziecka, zgodziłoby się, żeby działała ona w dwie strony, czyli dawała rodzicowi dostęp do danych w telefonie dziecka, a dziecku w telefonie rodzica. Prawie tyle samo - 32% - odmówiłoby. 

Odpowiedzi na zadane pytanie rozkładają się praktycznie równomiernie, co świadczy o tym, że kwestia bezpieczeństwa dzieci budzi w rodzicach wiele dylematów. Mimo, że rodzice nastolatków deklarują, iż ufają swoim dzieciom, to jednak wciąż chcieliby mieć nad nimi kontrolę. - mówi Michalina Kulczykowska, psycholożka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.  

26% respondentów, którzy odmówiliby zainstalowania aplikacji działającej w dwie strony twierdzi, że nie wszystkie informacje są odpowiednie dla dziecka, a 22% uważa, że straciliby poczucie komfortu oraz ich bezpieczeństwa. 

Zachowaj spokój - badanie Kantar
fot.

„Zachowaj spokój”: Szczerze z nastolatkiem

90% rodziców deklaruje chęć by ich nastoletnie dziecko dzieliło się z nimi swoimi problemami. Rozwiązanie to szczera rozmowa, czego 91% badanych ma świadomość i uważa, że jest to jedna z najważniejszych metod wychowawczych. Warto podkreślić, że 82% badanych rodziców twierdzi też, że szczerze rozmawia z dziećmi na ważne tematy. 

Bardzo cieszy mnie fakt, że, pokolenie rodziców obecnych nastolatków jest bardziej świadome tego, że rozmowa jest podstawą budowania relacji - mówi Michalina Kulczykowska. 

Magdalena Boczarska tak komentuje wyniki przeprowadzonych badań: 

Żyję w przekonaniu, że niektórych wydarzeń można uniknąć dzięki wzajemnemu zaufaniu i otwartej rozmowie. Sama jestem mamą czteroletniego syna. Dzisiaj zakładam, że moja relacja z nim będzie oparta na szczerości przez całe życie, ale nie mam pewności, co bym zrobiła, gdyby los przyparł mnie do muru –  dodaje.

„Zachowaj spokój”: klip akcji z nietypowymi wynikami

W ramach promocji wyników badania, w internecie pojawił się specjalny filmik, przybliżający najważniejsze odkrycia poczynione przez Kantar.

Serial „Zachowaj spokój” jest już dostępny na plantformie Netflix.

Czytaj także:  „Clark“: poznaj historię przestępcy, od którego występków wziął się „Syndrom Sztokholmski” [WIDEO]

RadioZET.pl/informacja prasowa Netflix/Kantar