Obserwuj w Google News

"Świnka Peppa": w kultowej bajce dla dzieci pojawiła się para jednopłciowa: "Cieplej mi na sercu"

2 min. czytania
07.09.2022 08:05
Zareaguj Reakcja

W kreskówce "Świnka Peppa" zadebiutowała pierwsza w historii serialu para lesbijek - mam niedźwiedzicy Penny. Jak widzowie zareagowali na postacie LGBT?

Świnka Peppa - kadr z serialu
fot. Nick Jr./materiały prasowe

Serial animowany "Świnka Peppa" wprowadził pierwszą parę lesbijek. Są nimi mamy niedźwiedzicy polarnej Penny, która wytłumaczyła widzom, jak funkcjonuje jej rodzina.

"Świnka Peppa": para LGBT w popularnej bajce dla dzieci

Brytyjski serial animowany od lat w przystępny sposób pokazuje dzieciom w wieku przedszkolnym różne aspekty otaczającego nas świata. Przekazuje w ten sposób wartości, pozwalające tworzyć empatyczne społeczeństwo nastawione na otwartość, a także edukuje w wielu ważnych kwestiach. 

Redakcja poleca

Jak podaje The Sun, w ostatnim odcinku serialu widzowie poznali mamy bohaterki o imieniu Penny. Bohaterowie musieli narysować swoich najbliższych. Podczas rysowania dziewczynka wytłumaczyła Peppie, jak wygląda jej rodzina.

Mieszkam z moją mamą i moją drugą mamą. Jedna mamusia jest lekarką, a druga gotuje spaghetti. Uwielbiam spaghetti.

Jak podaje portal, w serwisie Reddit nie zabrakło komentarzy dotyczących odcinka ze strony rodziców.

Uwielbiam to, że w serialu są ukazywani rodzice tej samej płci.

Wpis na Twitterze Frankie - osoby niebinarnej, świadczy o tym, jak wątek Penny jest ważny dla widzów.

Odcinek "Świnki Peppy" z dwiema mamami niedźwiedziami polarnymi sprawił, że zrobiło mi się cieplej na sercu.

Nie zabrakło oczywiście głosów krytyki ze strony osób niepogodzonych ze zmianami społecznymi, które zachodzą od wielu lat, nazywając normalne zjawiska "poprawnością polityczną". 

Małe dzieci nie powinny być narażone na tego rodzaju polityczną poprawność w kreskówkach.

Pojawił się też wątek konsensualny - wypowiedzi sugerujące, że twórcy serialu posuwają się za daleko w uświadamianiu dzieci w sprawach tego, jak wygląda otaczający nas świat.

Rodzice powinni zdecydować, kiedy prowadzić tego typu rozmowy z dziećmi. "Świnka Peppa" powinna się od tego trzymać z daleka.
Redakcja poleca

Warto podkreślić, że odcinek powstał w odpowiedzi na internetową petycję, której autorzy domagali się, by w "Śwince Peppie" pojawił się wątek pary jednopłciowej. Głównym argumentem był fakt mówiący o tym, że wykluczenie rodzin jednopłciowych może zrazić niektóre dzieci do przedstawicieli osób społeczności LGBTQ+ i ich rodzin.

Redakcja poleca

"Świnka Peppa": kiedy premiera odcinka z mamami Penny?

Na razie nie wiadomo, kiedy odcinek "Świnki Peppy" trafi do Polski. W naszym kraju premiery serialu pojawiają się z lekkim poślizgiem. Widzowie muszą się więc uzbroić w cierpliwość.

RadioZET.pl/The Sun