slot: premiumboard
slot: topscroll
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Quiz. Ogonki "ą" i "ę". Masz 50 proc. szans na udzielenie poprawnej odpowiedzi

2 min. czytania
08.02.2024 12:46

Bląd czy blond, kąto czy konto, trąba czy tromba - wiesz, które formy są poprawne? Przed tobą krótki quiz ortograficzny z ogonków "ą" i "ę". Za 12/12 pkt piątka z polskiego.

Quiz. Ogonki "ą" i "ę". Masz 50 proc. szans na udzielenie poprawnej odpowiedzi
  • 12 pytań Rozpocznij quiz
fot. Karol Porwich/East News
slot: billboard
slot: billboard

Mamy dla was krótki quiz ortograficzny z pisowni wyrazów z ogonkami "ą" i "ę". Przygotowaliśmy dwanaście pytań. Do każdego podane są dwie odpowiedzi, ale tylko jedna jest prawidłowa. Jeżeli byłeś dobry z języka polskiego i uważałeś na lekcjach, test nie powinien sprawić ci żadnego problemu. Gotowy?

Redakcja poleca

Quiz. Ogonki "ą" i "ę". Masz 50 proc. szans na udzielenie poprawnej odpowiedzi

Quiz: Quiz. Ogonki "ą" i "ę". Masz 50 proc. szans na udzielenie poprawnej odpowiedzi

1/12 Na początek coś prostego. Wyślę ci pieniądze na...
slot: rectangle
slot: billboard

Przygotowaliśmy też dla was szybką powtórkę. Zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle wiele osób ma problemy z pisownią wyrazów zawierających "ą" oraz "ę". Chodzi tu oczywiście o wymowę. Niekiedy ogonki brzmią bardziej jak połączenie om, on, em lub en. Dobrym przykładem może być tu między innymi wyraz "błąd".

Jakie są zasady? Jak czytamy na portalu zpe.gov.pl, "ą" i "ę" piszemy zgodnie z wymową przed spółgłoskami: f, w, s, z, sz, ż, ś, ź, ch, niezgodnie z wymową przed spółgłoskami: p, b, t, d, c, dz, cz, ć, dź, k, g oraz gdy wymieniają się w różnych formach gramatycznych lub wyrazach pokrewnych (np. dąb - dęby). Ponadto "ą" piszemy w zakończeniu czasowników w formach 3. os. l. mn. czasu teraźniejszego i jako końcówkę narzędnika. Natomiast "ę" w zakończeniu czasowników w formach 1. os. l. poj. czasu teraźniejszego oraz w formie biernika l. poj. rzeczowników zakończonych na "a" w mianowniku (np. dama - damę).

A kiedy piszemy "om", "on", "em", "en"? Zasady mówią jasno: w wyrazach obcych zgodnie z wymową przed p, b, t, d, c, ć, dź, w wyrazach rodzimych przed -ka oraz -ko, a także na początku wyrazów. Dodatkowo "om" piszemy w celowniku l. mn. jako końcówkę rzeczowników.

Źródło: Radio ZET/zpe.gov.pl

Nie przegap
slot: leaderboard_pod_art