Obserwuj w Google News

Eurowizja 2023. Blanka zostanie zdyskwalifikowana? Pojawiły się oskarżenia o plagiat

2 min. czytania
03.03.2023 08:45

Polskie preselekcje do Eurowizji wywołały ogromne emocje, a Blanka nie może w spokoju cieszyć się ze zwycięstwa. Niedawno została oskarżona o plagiat, co grozi całkowitą dyskwalifikacją w Konkursie Piosenki Eurowizji. Wywinie się czy poniesie konsekwencje?

eurowizja-2023-blanka-zdyskwalifikowana-tvp-poproszona-o-zmianę-reprezentanta
fot. VIPHOTO/East News

Wybór Blanki na reprezentantkę Polski na Eurowizji wzbudził spore kontrowersje. Piosenkarka wygrała z Jannem, faworytem widzów, którzy podejrzewają Telewizję Polską o „ustawkę”. Ogłoszenie wyników wzbudza tyle wątpliwości, że polscy dziennikarze eurowizyjni zdecydowali się wystosować apel do prezesa TVP, Mateusza Matyszkowicza. W liście żądają „opublikowania przez Telewizję Polską S.A. indywidualnych wyników głosowania jurorów i telewidzów, w tym liczby głosów, które spłynęły na poszczególnych uczestników w wyniku głosowania SMS, poddanych audytowi niezależnej firmy zewnętrznej, kryteriów doboru gremium oceniającego utwory i prezentacje, a także zbadania niezależności jurorów względem uczestników”.

Aferę wokół polskich preselekcji do Eurowizji skomentowała już nawet Europejska Unia Nadawców. Możliwe, że organizatorzy Eurowizji niedługo będą zmuszeni ponownie pochylić się nad muzyczną propozycją Polski. Blanka została bowiem oskarżona przez niektórych słuchaczy o plagiat. Zdaniem krytyków „Solo” brzmi bardzo podobnie do innych zagranicznych hitów

Redakcja poleca

Blanka może zostać usunięta z Eurowizji za plagiat? Groźba poważnych konsekwencji dla Polski

Jeden z fanów międzynarodowego konkursu zadał dziennikarzom prowadzącym konto „Misja Eurowizja” pytanie dotyczące ewentualnych konsekwencji wykrycia rzekomego plagiatu przez organizatorów Konkursu Piosenki Eurowizji.

- Co jeśli Europejska Unia Nadawców dopatrzy się, że „Solo” jest plagiatem? Co może się wydarzyć? - zapytał internauta.

Eksperci szybko rozwiali jego wątpliwości. Jakie konsekwencje mogłaby ponieść reprezentantka Polski?

- Może zostać zdyskwalifikowana, a TVP poproszona o zmianę utworu lub reprezentanta. W przypadku odmowy Polska nie wzięłaby udziału w Eurowizji 2023 - napisali.

Myślicie, że Blanka ma się czego obawiać? Warto zaznaczyć, że fanom Eurowizji zdarzało się już usłyszeć podczas finału piosenki, które były podobne do innych znanych hitów. W 2021 roku wielu widzów porównywało „ El Diablo” Eleny Tsagrinou do „ Bad romance” Lady Gagi, a zwyciężczyni Eurowizji z 2018 Necie zarzucano, że „ Toy” w rytmie i harmonii przypomina piosenkę „ Seven Nation Army” zespołu The White Stripes.

Doda komentuje wyniki preselekcji do Eurowizji. „Co żeśmy zrobili?!”

Oglądaj

blanka-misja-eurowizja
fot. Instagram (@misjaeurowizja)