slot: premiumboard
slot: topscroll
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Czego nie robić w kościele? Zasady savoir-vivre w świątyni, które trzeba znać

2 min. czytania
Aktualizacja 11.03.2024
11.03.2024 14:29

Jakie zachowania w kościele nie są mile widziane? Sprawdź, czego nie należy robić podczas mszy świętej czy innych nabożeństw, będąc w świątyni.

modlitwa w kościele
fot. Shutterstock
slot: billboard
slot: billboard

Znajomość zasad savoir-vivre jest ważna w różnych obszarach życia. Stosowanie się do pewnych obowiązujących reguł świadczy o naszej kulturze osobistej i warto o nich pamiętać w różnych sytuacjach – także w kościele. Odwiedzając takie święte miejsce, należy pamiętać nie tylko o stosownym ubiorze, ale i kulturalnym zachowaniu.

Dotyczy to nie tylko wiernych, którzy biorą udział we mszy św., ale także innych osób odwiedzających daną świątynię np. w celach turystycznych. Pewne zachowania nie są po prostu mile widziane i możemy przez nie narazić się na nieprzychylne uwagi ze strony innych. Czego należy się wystrzegać w kościołach? Te zasady warto mieć z tyłu głowy.

Redakcja poleca

Tego nigdy nie rób w kościele. To duży nietakt

Jednym z zachowań, których należy unikać, jest spóźnianie się. W życiu codziennym staramy się być na czas czy to pracy, czy w innych sytuacjach. Udając się na mszę świętą lub inną kościelną uroczystość, również warto postarać się, aby przybyć na nią punktualnie. Jeżeli już zdarzy ci się spóźnienie, to postaraj się, aby wchodząc do świątyni robić wokół siebie jak najmniej szumu, by nie przeszkadzać w modlitwie innym wiernym. Wszelkie przepychanie się na siłę, próba dostania się za pod sam ołtarz czy zajęcie miejsca w ławce za wszelką cenę może być źle odebrane.

Niekulturalnym zachowaniem są również rozmowy w kościele czy głośne witanie się z innymi osobami. Bardzo złym nawykiem jest także żucie gumy czy sięganie po inne przekąski w takich miejscach. Kolejnym sprawdzianem naszych dobrych manier jest to, w jakim stroju udamy się do świątyni. Ubiór powinien być dostosowany do powagi miejsca. Warto zatem zadbać o to, aby był on odświętny i stonowany.

Zobacz także: Pazura i Chotecka zachęcają do wspólnej modlitwy. Zainstalowali aplikację  

Pamiętaj o wyłączeniu telefonu

Wielu osobom trudno jest dziś zrezygnować z telefonu, który nosimy niemal wszędzie i zawsze. Będąc w kościele, musimy jednak pamiętać, że podobnie jak w innych miejscach publicznych, głośne rozmowy są tu absolutnie nie na miejscu. Podczas przebywania w świątyni nie należy korzystać z telefonu. Najlepiej wyłączyć go całkowicie, jeżeli jednak czeka nas bardzo ważna wiadomość, musimy pamiętać o wcześniejszym wyciszeniu urządzenia.

Nie przegap
slot: leaderboard_pod_art