,

Kto pojedzie na Eurowizję za rok? Pierwszy z kandydatów już raz tam był

15.05.2023 15:52

Choć Eurowizja dopiero co dobiegła końca, fani tego konkursu już nie mogą się doczekać kolejnej edycji. W Polsce pojawiają się też pierwsi kandydaci, chętni do zawojowania eurowizyjnej sceny w Szwecji. Jeden z nich już raz raz spróbował swoich sił.

Kto pojedzie na Eurowizję za rok? Pierwszy z kandydatów już raz tam był
fot. Piotr Matusewicz/East News

Regulamin Eurowizji zezwala na ponowne wysłanie tego samego kandydata. Wiele krajów korzysta z tej możliwości, a najlepszym tego przykładem jest gwiazda tegorocznej edycji Loreen. Reprezentantka Szwecji Kryształowy Mikrofon pierwszy raz dzierżyła w dłoni w 2012 roku. W 2023 zrobiła to ponownie.

Zobacz też: Blanka oskarżona o plagiat. "Solo" to kopia światowego hitu? "Ta sama piosenka" [WIDEO]

Kto z Polski pojedzie na Eurowizję 2024?

Z drugiej szansy mogą skorzystać również ci, którym za pierwszym razem nie udało się wygrać. Dlatego też w głowie Michała Szpaka zakiełkowała myśl o tym, by ponownie spróbować swoich sił w konkursie. Wokalistka zamieścił na swoim Instagramie ankietę, w której można było wyrazić w tej kwestii swoje zdanie.

Znaczna część fanów muzyka uznała, że to świetny pomysł. Już raz Polacy wysłali na Eurowizję kogoś, kto już tam był – Ich Troje. Grupa występowała w 2003 roku i wywalczyła wtedy Polsce siódme miejsce. W 2006 liczono na jeszcze większy sukces, jednak za drugim razem poszło znacznie gorzej. Ich Troje w półfinale zajęło 11 miejsce nie dostając się tym samym do finału.

loader

Zobacz też: 250 największych hitów Eurowizji. Dwie polskie piosenki na liście. Nie ma Edyty Górniak

Największe sukcesy Polaków na Eurowizji

Największy sukces na Eurowizji odniosła Edyta Górniak, która w 1994 roku zajęła drugie miejsce na Eurowizji w Dublinie. Żadnemu innemu Polakowi nie udało się później powrócić na podium, kolejne najwyższe miejsce zajęło w 2003 Ich Troje, które dostało się do pierwszej 10.

Trzecim najlepiej ocenionym na Eurowizji Polakiem jest Michał Szpak. Wokalista reprezentował Polskę w 2016 roku piosenką „Color Of Your Life”. Zdobył wtedy ósme miejsce, a jego piosenka przez kilka lat znajdowała miejsce na liście 250 największych hitów Eurowizji. Miałby szanse pobić swój własny wynik?

Eurowizja 2023 Liverpool Radio ZET
12 Zobacz galerię
fot. Radio ZET

Logo radiozet Dzieje się