Obserwuj w Google News

Jean-Louis Murat nie żyje. Francuski piosenkarz miał 71 lat

2 min. czytania
01.06.2023 07:50
Zareaguj Reakcja

Zmarł Jean-Louis Murat, popularny francuski piosenkarz i bard. Odszedł nagle w swoim domu, dokąd przedtem wezwał służby medyczne. Francuska agencja podała przyczyny śmierci Jeana-Louisa Murata. 

Jean Louis Murat nie żyje
fot. Facebook:@jean-louismurat

Jean-Louis Murat nie żyje. Francuski piosenkarz, aktor i poeta zmarł 25 maja w 2023 r. w swojej posiadłości w Orcival w środkowej Francji. Dziennik "Le Monde" podaje, że artysta umarł na skutek zatrzymania akcji serca po tym, jak obudził się z silnym bólem nogi. Zdążył wezwać pogotowie, lecz pomimo akcji ratunkowej nie udało się ocalić mu życia. Murat cierpiał na zatorowość płucną spowodowaną zapaleniem żył. 

Jean-Louis Murat nie żyje. Zmarł gwiazdor francuskiej piosenki

O śmierci 71-letniego Jeana-Louisa Murata zawiadomiono oficjalnie na jego profilu w mediach społecznościowych.

Z ogromnym smutkiem informujemy, że dzisiaj odszedł artysta, autor, kompozytor, wykonawca Jean-Louis Murat. To niezwykle tragiczne i nagłe odejście pozostawia ogromną pustkę we francuskim krajobrazie muzycznym. Jean-Louis Murat był wyjątkowym artystą. Z wyjątkowym dorobkiem. Jean-Louis Murat był jednym z największych francuskich poetów swojego pokolenia. Miał 71 lat. Wszystkie nasze myśli towarzyszą jego rodzinie i bliskim, łączymy się z nimi w bólu - czytamy. 

Jean-Louis Murat - kim był francuski artysta? 

"Le Monde" pisze o Muracie: "Odeszła jedna z najsilniejszych i najbardziej kontrowersyjnych osobowości francuskiej sceny, która prowokowała artystycznie przez blisko 50 lat". 

Jean-Louis Murat, a właściwie Jean-Louis Bergheaud, urodził się 28 stycznia 1952 r. Wychowywał się z dziadkami w wiosce Murat-le-Quaire, od której nazwy zapożyczył potem swój pseudonim artystyczny. Murat tworzył początkowo muzykę z pogranicza rocka, z czasem jednak skłonił się ku bardziej poetyckiemu nurtowi.

Znaną cechą jego twórczości były kontrowersyjne, zaczepne teksty, którymi prowokował i wzbudzał kontrowersje. Piosenka z pierwszego albumu Murata została ocenzurowana przez francuską stację radiową Europe 1.

Artysta łącznie nagrał 25 albumów studyjnych, z których pochodzą jego największe przeboje, m.in. "Si je devais manquer de toi", czy "Cheyenne Autumn". Jednym z najbardziej znanych utworów w dorobku francuskiego piosenkarza pozostaje "Regrets" z 1991 roku, nagrany w duecie z Mylène Farmer