Obserwuj w Google News

Gitara Kurta Cobaina z "Smells Like Teen Spirit" trafi na aukcję. Instrument jest warty fortunę

Joanna Chojnacka
2 min. czytania
12.04.2022 13:15
Zareaguj Reakcja

Gitara Kurta Cobaina trafi na aukcję wraz z samochodem, rysunkami i innymi przedmiotami należącymi do gwiazdora. Ich szacowana wartość jest imponująca. 

Kurt Cobain
fot. Nirvana/YouTube

"Smells Like Teen Spirit" to zdecydowanie najpopularniejszy utwór Nirvany. Kawałek został wydany w 1991 roku na kultowej płycie "Nevermind". Singiel trafił na 6. miejsce listy Hot 100 Billboardu oraz pokrył się platyną w Stanach Zjednoczonych.

Gitara Kurta Cobaina z "Smells Like Teen Spirit" trafi na aukcję

Punkowy teledysk do kawałka wyreżyserował Samuel Bayer. Był to pierwszy klip twórcy, który współpracował w późniejszych latach z gwiazdami takimi jak Green Day, The Smashing Pumpkins czy Metallica. W grudniu 2019 roku wideo osiągnęło miliard wyświetleń na YouTubie.

Redakcja poleca

W klipie widzimy Kurta Cobaina, którego twarz przez większość czasu tonie za blond włosami. Muzyk ma na sobie charakterystyczny longsleeve, a w ręku trzyma niebieską, nieco już odrapaną gitarę.

10 gwiazd muzyki, które nigdy nie zagrały koncertu w Polsce [GALERIA]

Pamiątki po Kurcie Cobainie są dziś warte fortunę

Mowa tutaj o leworęcznym Fenderze Mustangu z 1969 roku w wykończeniu Lake Placid Blue. Fani Kurta i Nirvany będą mogli wkrótce wylicytować wyjątkowy instrument. Podczas imprezy Music Icons Julien's Auctions w Hard Rock Cafe w Nowym Jorku dojdzie do licytacji. Podbijać cenę będzie można także online.

Oglądaj

Jak podają organizatorzy wydarzenia, szacowana wartość gitary Cobaina to kwota od 600 do 800 tysięcy dolarów. Na cenę ma wpływ między innymi fakt, że Cobain nazwał instrument swoją ulubioną gitarą w wywiadzie dla "Guitar World" z 1991 roku.

Jestem leworęczny i nie jest mi łatwo znaleźć niedrogą gitarę wysokiej jakości. Ze wszystkich gitar na całym świecie, Fender Mustang jest moim ulubionym.

W oświadczeniu prasowym prezes i dyrektor generalny Julien's Auctions, Darren Julien deklaruje:

To jedna z najbardziej znaczących kulturowo gitar, która jest nie tylko istotna dla historii Kurta Cobaina i Nirvany, ale całej muzyki rockowej. Rzadko przedmioty należące do Cobaina o tak niesamowitej przeszłości są wystawiane na sprzedaż.

Oprócz gitary, na aukcji zostanie wystawiony także błękitny Dodge Dart z 1965 roku Cobaina. Wartość auta wynosi około 400-600 tysięcy dolarów.

Aukcje zasilą także przedmioty o nieco mniejszej wartości takie jak rysunek Michaela Jacksona autorstwa Kurta, deskorolka, na której narysował Eddiego - maskotkę Iron Maiden oraz przepustki czy karty pokładowe, z której korzystał gwiazdor.

RadioZET.pl/NME