Obserwuj w Google News

Eurowizja 2022: dlaczego Australia występuje w konkursie? Znamy odpowiedź

2 min. czytania
14.05.2022 08:05

Dlaczego Australia występuje na Eurowizji i Eurowizji Junior? Leżące poza Europą państwo bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji i Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci od 2015 roku. Mimo że w tym roku wystąpi na eurowizyjnej scenie już po raz siódmy wciąż wiele osób zastanawia się, czemu Australia jest na Eurowizji. Wyjaśniamy.

Eurowizja Australia dlaczego występuje w Konkursie Piosenki Eurowizji
fot. eurovision.tv

Eurowizja: dlaczego Australia występuje w konkursie?

Eurowizja to słynna europejska impreza muzyczna organizowana nieprzerwanie od 1956 roku. Zgodnie z jej regulaminem uczestnikiem Eurowizji może być nadawca publiczny z państwa, które należy do Europejskiej Unii Nadawców.

Czemu  Australia występuje na Eurowizji, choć nie jest członkiem Europejskiej Unii Nadawców? W 2014 roku australijska piosenkarka Jessica Mauboy pojawiła się jako gość specjalny konkursu w Kopenhadze.

Zobacz:  Eurowizja 2022: finał z Polską. RELACJA na żywo i WYNIKI live [SOBOTA, 14.05]

Rok później Australia otrzymała po raz pierwszy prawo startu w Konkursie Piosenki Eurowizji i Eurowizji dla Dzieci. Organizatorzy jubileuszowej 60. edycji postanowili jednorazowo zaprosić kraj do udziału w finale imprezy.

Redakcja poleca

Dlaczego Australia jest na Eurowizji? Od kilkudziesięciu lat impreza cieszy się tam wielką popularnością. Mimo dużej różnicy czasowej miliony Australijczyków traktuje ten europejski konkurs jak własną tradycję i każdego roku śledzi go z ogromnym zaciekawieniem. Występ w 2015 roku miał być nagrodą dla wszystkich australijskich fanów za wsparcie i zaangażowanie. Debiutancki udział państwa okazał się wielkim sukcesem, co skłoniło organizatorów do ponownego zaproszenia Australii do rywalizacji w imprezie. Od tamtej pory kraj pojawia się regularnie w stawce konkursowej.

W roli uczestnika Australia wystąpiła na Eurowizji pięciokrotnie. Kraj ten aż cztery razy kończył konkurs w najlepszej dziesiątce. W 2021 roku zaliczył jednak najgorszy wynik w historii swoich startów - piosenkarka Montaigne zajęła dopiero 14. miejsce w półfinale i po raz pierwszy Australia nie awansowała do finału.

W 2022 roku reprezentantem Australii jest Sheldon Riley.

Co, jeśli Australia wygra Eurowizję?

Co się stanie, jeśli Australia wygra Eurowizję? Zgodnie z zasadami Konkursu Piosenki Eurowizji zwycięskie państwo zostaje organizatorem kolejnego konkursu. W 2015 roku ustalono jednak oficjalnie, że ewentualne zwycięstwo Australii nie będzie oznaczać organizacji imprezy na innym kontynencie. Jeśli Australia wygra kiedykolwiek Eurowizję, publiczny nadawca z tego kraju będzie współorganizował konkurs w jednym z europejskich miast.

Eurowizja Polska Ich Troje Edyta Górniak Michał Szpak
6 Zobacz galerię
fot. Youtube screen / Eurovision 2003, e-gorniak.com Edyta Górniak, Eurovision Song Contest

RadioZET.pl/PK