Obserwuj w Google News

Eurowizja 2023 oficjalnie w Liverpoolu. Brytyjczycy zorganizują ją w imieniu zwycięskiej Ukrainy

2 min. czytania
10.10.2022 12:20

Eurowizja 2023 już oficjalnie odbędzie się w Liverpoolu. Informacją podzieliło się EBU (Europejska Unia Nadawców) oraz brytyjskie BBC. Angielskie miasto zwyciężyło ze szkockim Glasgow i zostało wytypowane jako organizator imprezy w imieniu zwycięskiej Ukrainy.

Kalush Orchestra wygrała Eurowizję 2022
fot. MARCO BERTORELLO/AFP/East News

Eurowizja 2023 w Liverpoolu – taką informacją podzielili się przedstawiciele Europejskiej Unii Nadawców (EBU) oraz BBC w specjalnym komunikacie. Angielskie miasto na ostatniej prostej wygrało ze szkockim Glasgow, które również było rozpatrywane jako miejsce, w którym odbędzie się coroczne święto muzyki.

Wybór Liverpoolu jest nieprzypadkowy. Miastem partnerskim nadmorskiej miejscowości jest bowiem ukraińska Odessa. Biorąc pod uwagę, że Eurowizja 2023 będzie organizowana na terenie Wielkiej Brytanii w imieniu zwycięskiej Ukrainy, wydaje się to dobrym symbolem. Zwłaszcza, że jak zapowiadały władze miasta, przyszłoroczna Eurowizja będzie przedłużeniem obchodów świąt z kultury ukraińskiej.

Redakcja poleca

Mykoła Czernotycki, szef zarządu ukraińskiej telewizji PBC w następujący sposób skomentował decyzję wyboru miasta: 

To symboliczne, że Konkurs Piosenki Eurowizji 2023 odbędzie się w Liverpoolu, bliźniaczym mieście Odessy. Organizacja konkursu na tym poziomie stawia bardzo wysokie wymagania. Jestem przekonany, że miasto uznawane za stolicę muzyki pop jak najlepiej wyjdzie im naprzeciw i zapewni święto muzyki, które zachwyci zarówno delegacje, jak i fanów Eurowizji”.

Eurowizja 2023 – kiedy odbędzie się impreza?

Półfinały odbędą się w dniach 9 i 11 maja, a Wielki Finał zaplanowano na sobotę 13 maja 2023. Głównym obiektem Eurowizji będzie M&S Bank Arena, potocznie nazywana Liverpool Arena. Obiekt pomieści ok. 11 tys. widzów.

We wtorek 11 października powinniśmy poznać listę państw, które wystąpią w konkursie. Jak podaje portal eurowizja.org do poniedziałku 10 października można bowiem bezkarnie zrezygnować z udziału w imprezie. Wiemy już, że Rosja oficjalnie wycofała się z konkursu.

Czytaj także:  Kanye West ukarany za antysemityzm. Raper szybko znalazł wsparcie u Elona Muska

RadioZET.pl/Eurowizja.org/YouTube

Niech to usłyszą
12 Zobacz galerię
fot. Radio ZET