Obserwuj w Google News

Quiz. Jak dobrze znasz film „Miś”? Tylko najwięksi fani odpowiedzą na 7. pytanie

2 min. czytania
13.11.2023 13:18
Zareaguj Reakcja

Film „Miś” jest do dziś uznawany za kultowy, a cytaty bohaterów przeszły na stałe do języka codziennego. Produkcja świetnie oddaje klimat czasów PRL-u. Jesteś w stanie rozpoznać wszystkie ważne momenty z filmu?

Quiz. Jak dobrze znasz film „Miś”? Tylko najwięksi fani odpowiedzą na 7. pytanie
  • 14 pytań Rozpocznij quiz
fot. screen/YouTube/Stopklatka - "Miś" - zwiastun

Produkcje Stanisława Barei zyskały miano kultowych. Jednym z najbardziej znanych filmów z epoki PRL-u jest „Miś”. Według wielu osób ta produkcja wiernie oddaje absurdy, jakie towarzyszyły obywatelom i obywatelkom w tamtym czasie. Niemal każdy słyszał słowa „Oczko mu się odlepiło. Temu misiu” – ten cytat pochodzi właśnie z tego filmu. Pamiętasz jeszcze inne cytaty? Sprawdź się w naszym quizie.

Quiz z filmu „Miś”. Jak dobrze znasz produkcję Stanisława Barei?

Jeśli „film jest najważniejszą ze sztuk”, to można powiedzieć, że „Miś” jest doskonałym dziełem sztuki czasów PRL-u. Stanisław Bareja udowodnił, że nie ma takiego miasta Londyn, za to jest Lądek, a dokładniej Lądek-Zdrój. Dzięki „temu »Misiu«” można się dowiedzieć, jak wygląda baleron, co w PRL-u dla niektórych mogło nie być tak oczywiste.

Ciekawostką jest to, że ta kultowa produkcja początkowo zmagała się ze złymi opiniami krytyków. Publiczność jednak dostrzegła potencjał „Misia”, ponieważ wiernie oddawał ówczesną rzeczywistość. Oprócz tego Stanisław Bareja spotkał się z wieloma zastrzeżeniami ze strony cenzury. Władza później spojrzała na film bardziej łaskawym okiem (albo i oczkiem).

Redakcja poleca

Czy będzie to miś… to znaczy, quiz na skalę Twoich możliwości? Sprawdź się!

Źródło: Radio ZET

Nie przegap
Największe seksbomby PRL-u. O wielu z nich dzisiaj zapomniano
11 Zobacz galerię
fot. screen/Facebook Demony seksu i Seksbomby PRL-u+ AF Archive/Mary Evans Picture Library/East News

logo Tu się dzieje