Obserwuj w Google News

Oscary 2023: polski film "IO" Jerzego Skolimowskiego nie zdobył nagrody. Z kim przegrał?

1 min. czytania
13.03.2023 04:01
Zareaguj Reakcja

Oscary 2023: Dramat "IO" Jerzego Skolimowskiego był nominowany w kategorii Najlepszy film międzynarodowy, niestety przegrał w rywalizacji o statuetkę z "Na zachodzie bez zmian".

Jerzy Skolimowski
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Oscary 2023 były ważne dla Polaków z powodu nominacji w kategorii Najlepszy film międzynarodowy dla "IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.

Oscary 2023: polski film bez nagrody

W tym roku w kategorii najlepszy film międzynarodowy o Oscara walczył polsko-włoski dramat w reżyserii Jerzego Skolimowskiego pod tytułem "IO". Poruszająca produkcja pokazywała losy osiołka, który przeżywa wiele interesujących, a czasem szokujących sytuacji. Widzowie patrzą na nie oczami zwierzęcia.

Redakcja poleca

Film "IO" walczył o Oscara z niemiecką produkcją "Na Zachodzie bez zmian", która doczekała się kilku innych nominacji, belgijskimi tytułami "Blisko" i"The Quiet Girl" oraz argentyńskim dramatem "Argentyna 1985". Konkurencja okazała się lepsza.

Redakcja poleca

Oscary 2023: filmy, które zdobyły najwięcej nagród

Podczas 95. gali rozdania nagród rekordzistami, zgodnie z przewidywaniami, zostały tytuły "Wszystko wszędzie naraz" i "Na zachodzie bez zmian". W kategorii Najlepszy film wygrał "Wszystko wszędzie naraz". Statuetki dla najlepszych aktorów otrzymali Michelle Yeoh i Brendan Fraser. Czy polska kinematografia będzie miała szansę na Oscara za rok? Przekonamy się wkrótce.

RadioZET.pl