Obserwuj w Google News

Jan Nowicki nie żyje. Aktor miał 83 lata

2 min. czytania
07.12.2022 10:10
Zareaguj Reakcja

Jan Nowicki nie żyje. Wybitny aktor filmowy i teatralny miał 83 lata. Największą popularność przyniosła mu rola w filmie „Wielki Szu”. Aktor miał na koncie kilkadziesiąt kreacji.

Jan Nowicki
fot. Damian KLAMKA/East News

Jan Nowicki nie żyje. Znany polski aktor zmarł w nocy 7 grudnia 2022 roku w swoim domu w Krzewencie koło Kowala. Informację podał portal miasta Kowal. Smutne wieści potwierdził także radny gminy, Wojciech Nawrocki, oraz burmistrz Eugeniusz Gołembiewski. Jan Nowicki po raz ostatni pojawił się na ekranie w filmach „Liczba doskonała”, „Xsięga” i „Taksiarz”.

Zobacz także:  Jan Krzyżanowski nie żyje. Aktor i mąż Sławy Przybylskiej miał 83 lata

Jan Nowicki nie żyje. Aktor miał 83 lata

- Odszedł nagle bliski memu sercu, Honorowy Obywatel Miasta Kowala, nasz wybitny rodak Jan Nowicki - wielki aktor i pisarz, wspaniały Człowiek. Wielka, niepowetowana strata – powiedział burmistrz Kowala, Eugeniusz Gołembiewski.

Aktor jeszcze 3 grudnia brał udział w promocji książki „120 lat Ochotniczej Straży Pożarnej Królewskiego Miasta Kowala na Kujawach”. Na tę specjalną okazję przywdział nawet mundur strażacki. Nikt nie sądził, że kilka dni później gminę oraz całą Polskę obiegną tragiczne wieści.

Jan Nowicki nie żyje. Kim był wybitny aktor?

Jan Nowicki urodził się 5 listopada 1939 roku w Kowalu. Na koncie ma ponad 200 ról filmowych oraz teatralnych. Sławę przyniosły mu kreacje w „Wielkim Szu” czy „Sztosie”. Przez ponad 30 lat występował też na deskach Starego Teatru w Krakowie, w którym zresztą zadebiutował w 1964 roku.

Redakcja poleca

Jan Nowicki był jednym z ulubionych aktorów Andrzeja Wajdy. Zagrał w kultowym filmie reżysera pt. „Popioły”. Uznanie w środowisku aktorskim przyniosły mu także kreacje w „Panu Wołodyjowskim” Jerzego Hoffmana i „Trzeciej części nocy” Andrzeja Żuławskiego. Nie można też zapomnieć o kreacji Józka w „Sanatorium pod klepsydrą” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa.

Aktor został odznaczony m.in. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Przyjął także Złotą Kaczkę za rolę Szu w „Wielkim Szu” i Złotą Maskę za rolę Iwana Czebutykina w spektaklu „Trzy siostry Antona Czechowa”. Jan Nowicki był także honorowym obywatelem miasta Kowal.

Polskie gwiazdy zmarłe w 2022 roku
17 Zobacz galerię
fot. Tadeusz Wypych/REPORTER/EAST NEWS, MAREK LASYK/REPORTER/EAST NEWS, VIPHOTO/East News