Obserwuj w Google News

Aktor „Gwiezdnych wojen” chciał odebrać sobie życie. Był nękany przez widzów

3 min. czytania
31.07.2023 17:09

Ahmed Best, który wcielał się w Jar Jar Binksa w kultowych „Gwiezdnych wojnach”, chciał odebrać sobie życie. To, co początkowo miało być dla niego szansą na zaistnienie w świecie filmu, okazało się jego zmorą. Po premierze produkcji część widzów nie szczędziła mu gorzkich słów.

Aktor „Gwiezdnych wojen” chciał odebrać sobie życie. Ahmed Best grał Jar Jar Binksa
fot. face to face/Reporter

Jar Jar Binks od samego początku jest postacią, do której fani „Gwiezdnych wojen” podchodzą z zachowawczym dystansem. Kosmita-fajtłapa, który wskutek zbiegu okoliczności zaprzyjaźnił się z rycerzami Jedi, do dziś jest obiektem kpin i żartów. Chociaż gadatliwy Gunganin pojawił się w kilku filmach z serii, z czasem twórcy postanowili ograniczyć jego obecność. Wynikało to przede wszystkim z tego, że Jar Jar nie cieszył się sympatią fanów. Ta niechęć nie wynikała jedynie z tego, jaką rolę odegrał w uniwersum…

Jar Jar Binks miał być komediowym akcentem, czynnikiem odpowiedzialnym za to, by na twarzach widzów od czasu do czasu pojawił się uśmiech. W rzeczywistości był kosmitą, który w średnim stopniu opanował język, którym posługiwali się bohaterowie sagi. Mówił łamaną angielszczyzną okraszoną charakterystycznym akcentem, który w późniejszym czasie zaczęto kojarzyć z tym, którego używa się w Indiach Zachodnich. Niektórzy zwracali także uwagę na jego przerysowaną manierę, która kojarzyła się z tzw. minstrel show – rodzajem dziewiętnastowiecznego spektaklu, w którym osoby o białym kolorze skóry parodiowały czarnoskórych. Dodatkowo ze względu na jego karykaturalność widzowie nie byli w stanie przywiązać się do Jar Jar Binksa.

Aktorem, który wcielił się w kosmitę, był Ahmed Best. Zdobycie roli w „Gwiezdnych wojnach” było spełnieniem jego marzeń. Przynajmniej tak mu się wydawało.

Redakcja poleca

Ahmed Best chciał popełnić samobójstwo. Widzowie nie dawali mu spokoju

Ahmed Best dosyć szybko przekonał się, że to, co początkowo wydawało mu się wielkim marzeniem, zmieniło się w prawdziwy koszmar. Widzowie nie byli zadowoleni z tego, jak grana przez niego postać wpadła na ekranie. Części z nich bardzo zależało na tym, by przekazać to Bestowi osobiście.

Ahmed Best grał Jar Jar Binksa w Star Wars
fot. Allstar/Graham Whitby Boot/Mary Evans Picture Library/East News

Na samym początku fani „Gwiezdnych wojen” atakowali Jar Jar Binksa na internetowych forach. Później ich niezadowolenie przyjęło zupełnie inną formę. Zaczęły powstawać takie strony jak JarJarBinksMustDie.com (pol. JarJarBinksMusiUmrzeć.com), a niewiele później ktoś opublikował numer Ahmeda Besta w internecie. Wtedy rozpętało się prawdziwe piekło. Wściekli widzowie zaczęli zalewać aktora groźbami śmierci.

Nie wiedziałem, jak sobie z tym poradzić - wyjaśnił Ahmed w podcaście „The Redemption of Jar Jar Binks”.

Z czasem problem stał się na tyle duży, że Best zaczął unikać ludzi. – Nie chciałem wychodzić z mieszkania – zwierzył się w tym samym podcaście.

Nieuzasadniona nienawiść uderzała w niego z bez końca, a Best coraz bardziej podupadał na zdrowiu psychicznym. To doprowadziło go do momentu, w którym znalazł się na moście, rozważając popełnienie samobójstwa. Wyjaśnił, że to między innymi oskarżenia o rasizm miały go do tech pchnąć. Jako osoba czarnoskóra nie mógł znieść myśli, że został wykorzystany. Best znalazł się nad płynącą pod mostem rzeką, lecz kiedy zerwał się wiatr, aktor instynktownie zaparł się, by nie spaść. Wtedy zrozumiał, że chce żyć.

Lata później, będąc na wycieczce ze swoim synem, przejeżdżał przez wspomniany most. Zrobił wtedy zdjęcie, które opublikował w sieci, ujawniając jednocześnie, jak wiele kosztowała go rola Jar Jar Binksa. Internauci – zwłaszcza młodsi – zalali go wówczas ciepłymi słowami i komplementami. Dziś Ahmed Best nie wyklucza, że w przyszłości ponownie wcieli się w charakterystycznego Gunganina.

Redakcja poleca

Jeśli podejrzewasz u siebie lub u kogoś bliskiego depresję, przeżywasz trudny czas, dopada Cię wiele złych myśli — poproś o pomoc. Poniżej znajdziesz numery, pod którymi otrzymasz profesjonalne wsparcie:
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji - tel. 22 594 91 00 (czynny w każdą środę – czwartek od 17.00 do 19.00)
Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym - tel. 116 123 (poniedziałek-piątek od 14:00-22:00, połączenie bezpłatne)
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - tel. 116 111 (czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)
ITAKA – Antydepresyjny telefon zaufania - tel. 22 484 88 01
Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna - tel. 22 425 98 48 (poniedziałek – piątek od 17:00 do 20:00 / sobota od 15:00 do 17:00)
Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli - tel. 800 080 222 (czynne całodobowo)

Źródła: RadioZET.pl/TheGuardian.com/"The Redemption of Jar Jar Binks"