„The Silent Twins”: kolejny polski film zachwyca krytyków w Cannes. Posypią się nagrody?
„The Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej zachwyca krytyków, zebranych w Cannes. Czy film, który jedna z dziennikarek określa jako „najlepszy film festiwalu”, ma szansę na nagrody? Kiedy polska premiera?
„The Silent Twins” wywołuje żywe reakcje na festiwalu filmowym w Cannes. To nowy, anglojęzyczny film polskiej reżyserki, Agnieszki Smoczyńskiej, najlepiej znanej z takich produkcji jak: „Córki dancingu” i „Fuga”. Reżyserka pracowała także przy takich serialach Netflixa jak „ 1983” i „Warrior Nun”.
Jej najnowszy film – „The Silent Twins” bazuje na reportażu Marjorie Wallace, wydanym w 1986 roku, opartym na prawdziwej historii, która wydarzyła się na początku lat 80. w Walii. Dwie bliźniaczki – June i Jennifer Gibbons – są dręczone w szkole z powodu swojego koloru skóry. Ich rodzina jest bowiem jedyną czarną rodziną w mieście, a ludzie nie są zbyt przychylni osobom, które tak znaczącą różnią się od nich samych. W wyniku dziwnego wydarzenia, dziewczynki zostają skazane na 11 lat pobytu w szpitalu psychiatrycznym Broadmoor. W ramach protestu siostry decydują się nie wchodzić w interakcje ze światem zewnętrznym i porozumiewać się wyłącznie ze sobą.
„The Silent Twins” – krytycy zachwyceni nowym filmem Smoczyńskiej
Film, pokazywany w drugiej sekcji konkursowej Cannes – Un Certain Regard – już teraz zbiera przychylność zebranych we Francji dziennikarzy.
Polska dziennikarka, współpracująca z Variety, Marta Bałaga, na łamach swojej recenzji dla portalu Onet.pl pisze o filmie Smoczyńskiej jako „najlepszym filmie festiwalu” i zastanawia się, dlaczego produkcja nie trafiła do Konkursu Głównego. W swoim artykule określa dzieło, jako reżyserski tryumf Smoczyńskiej, która „pozostała sobą”, nawet pracując z gwiazdami Marvela w innym języku. Dziennikarka chwali także „fantastyczne” główne aktorki – Tamarę Lawrance i Letitię Wright, najlepiej znaną z filmu „ Czarna pantera”.
W entuzjastycznym przyjęciu dzieła wtóruje jej krytyk Maciej Niedźwiedzki, który na łamach portalu Film.org.pl, pisze, że:
„The Silent Twins ma kilka gatunkowych i stylistycznych poziomów. Horror sąsiaduje z psychologiczną analizą, animacja koresponduje z przewrotnym coming of age a okruchy filmowej sensacji uzupełniają sądowe rozprawy”. (…) Dekoracja kina grozy jest dla Smoczyńskiej jednym z kilku punktów widzenia, ani razu dominującym interpretacyjnym kluczem. Jeśli rozpatrywać to tylko jako stylistyczne ćwiczenie, to wykonane na piątkę z plusem”.
Tim Grierson na łamach magazynu Screen Daily chwali zaś przede wszystkim umiejętną reżyserię Smoczyńskiej oraz fakt, że twórczyni potrafi doskonale oddać pełną napięcia sytuację, w jakiej znalazły się bohaterki.
„The Silent Twins nigdy nie koloryzuje bólu swoich bohaterek, a sposób prowadzenia narracji – stale wywołujący w widzu napięcie, które nie potrafiąc znaleźć swojego ujścia, nieustanie przyrasta, jest świadectwem doskonałej pracy wszystkich zaaganżowanych w ten projekt”.
Film chwali także dziennikarka i autorka Karolina Pasternak, która w swoich mediach społecznościowych podkreśla, że:
„To jest wręcz mocarny, nie dający się nastroić pod żaden istniejący klucz, nowy, świeży głos w światowym kinie”.
Równie entuzjastyczne są głosy na Twitterze. Dziennikarz portalu Deadline, który wrzucił do portalu film, w którym słychać gromkie, ponad pięciominutowe oklaski dla twórców, podkreślił, że:
„(ten film) poruszy was do łez. Nie przestaniecie płakać”
Choć na portalu można znaleźć głosy, że widzowie nie są pewni, jaki dokładnie przekaz stoi za niektórymi decyzjami scenariuszowymi, większość piszących jest zgodna, że film przyciąga swoją nietypową, nietuzinkową formą oraz zaskakującymi zabiegami formalnymi, które pozwalają wejść w umysł dwóch tytułowych bohaterek.
Recenzent portalu SlashFilm, Rafael Motamayor zwraca uwagę, że:
„Nie do końca wiem, co „The Silent Twins” chcą powiedzieć, ani nawet do końca o czym jest ten film, ALE kocham rozmach reżyserski: animacja poklatkowa, wstawki musicalowe, łamanie czwartej ściany, a nawet zaskakujące połączenie z anime „Fullmetal Alchemist”.
David Jenkins z Little White Lies dodaje, że film jest „imponującym świadectwem wszelkiej maści rękodzieła”, nawiązując do różnorodnego stylu poszczególnych sekwencji.
„The Silent Twins” – kiedy polska premiera?
Film Smoczyńskiej ma już polskiego dystrybutora w firmie Gutek Film. Na razie nieznanajest dokładan kinowa data premiery, ale wielce prawdopodobne jest, że film zawita na ekranach już latem, podczas nowej edycji festiwalu filmowego Nowe Horyzonty.
Czytaj także: „Elvis” na nowym zwiastunie. „Król” daje czadu, a rola Austina Butlera godna jest Oscara [WIDEO]
RadioZET.pl/Onet.pl/Film.org.pl/ScreenDaily/Twitter/Facebook