Obserwuj w Google News

Paweł Pawlikowski z prestiżowym wyróżnieniem. Wyjedzie do Cannes

Maciej Friedrich
1 min. czytania
30.04.2019 14:55
Zareaguj Reakcja

Reżyser Paweł Pawlikowski, twórca rewelacyjnej "Zimnej wojny", po raz kolejny został doceniony przez światową branżę firmową. Polak zasiądzie w jury międzynarodowego festiwalu filmowego.

Paweł Pawlikowski z prestiżowym wyróżnieniem. Wyjedzie do Cannes
fot. Piotr Molecki/East News

Paweł Pawlikowski to nie tylko najpopularniejszy obecnie polski reżyser, ale też jeden z najbardziej docenianych twórców filmowych na świecie. Jest pierwszym reżyserem "Idy", pierwszej krajowej produkcji, która otrzymała statuetkę Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Co prawda "Zimnej wojnie" nie udało się powtórzyć sukcesu poprzedniego dzieła Pawlikowskiego, ale to film został obsypany innymi nagrodami i wzbudził podziw filmowego świata. Pawlikowski został również, jako pierwszy Polak, Złotą Palmę w Cannes za najlepszą reżyserię. W tym roku ponownie zobaczymy do na festiwalu, jednak w zupełnie innej roli.

Paweł Pawlikowski jurorem w Cannes

72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 14-25 maja 2019 roku. Organizatorzy prestiżowej imprezy opublikowali skład jury, które będzie decydowało o przyznaniu nagród w poszczególnych kategoriach. Za wielki sukces należy uznać, że w gronie jurorów zasiądzie Paweł Pawlikowski. Polak znalazł się tym samym w gronie największych europejskich gwiazd.

Poza Pawlikowskim w jury festiwalu w Cannes znaleźli się: Yorgos Lanthimos (reżyser "Faworyty"), gwiazda "Na pokusznie" Elle Fanning, laureatka Afrykańskiej Nagrody Filmowej Maimouna N’Diaye oraz dwie znane reżyserki. Kelly Reichardt ma na swoim koncie "Night Moves", a Alice Rohrwacher otrzymała w Cannes nagrodę za scenariusz do "Szczęśliwego Lazzara".

 

Paweł Pawlikowski w Cannes
fot. Piotr Molecki/East News

RadioZET.pl/MF