Obserwuj w Google News

Oscary 2022: Steven Spielberg krytykuje tegoroczną galę: "Nie zgadzam się z tą decyzją"

Sergiusz Kurczuk
3 min. czytania
08.03.2022 12:19

Steven Spielberg jest niezadowolony z tego, jak będą wyglądały Oscary 2022. Chodzi o wcześniejsze przyznanie nagród w kilku kategoriach.

Steven Spielberg
fot. VALERIE MACON/AFP/East News

Oscary 2022 tuż, tuż. Jak co roku prestiżowa gala wręczenia nagród filmowych wzbudza kontrowersje. Tym razem chodzi o kształt wydarzenia, który nie spodobał się słynnemu reżyserowi Stevenowi Spielbergowi, nominowanemu do statuetki za reżyserię filmu "West Side Story".

Oscary 2022: Steven Spielberg krytykuje tegoroczną galę

Rozdanie Oscarów bardzo często budzi różnego rodzaju głosy krytyki. W roku 2022 nie wszystkim spodobał się fakt modyfikacji formuły imprezy. Mowa o wcześniejszym nagraniu rozdania Oscarów w ośmiu kategoriach.

Redakcja poleca

Steven Spielberg postanowił skomentować pomysł organizatorów w rozmowie z Deadline. Mocno potępił pomysł emisji nagrania z wręczenia nagród za Najlepszy Montaż, Najlepsza Muzyka, Najlepszy Dźwięk, Najlepsze Fryzury i Charakteryzacja, Najlepsza Scenografia oraz kategorie krótkometrażowe: Najlepszy Dokumentalny Film Krótkometrażowy, Najlepszy Aktorski Film Krótkometrażowy oraz Najlepszy Animowany Film Krótkometrażowy.

Nie zgadzam się z decyzją podjętą przez komitet wykonawczy. Bardzo mocno czuję, że film to być może najbardziej oparte na współpracy medium na świecie. Wszyscy robimy filmy wspólnie, stajemy się rodziną, w której jedno rzemiosło jest tak samo niezbędne, jak drugie. Wydaje mi się, że na rozdaniu Oscarów nie ma gorszych i lepszych kategorii. Wszyscy jesteśmy na tym samym poziomie, dając z siebie to, co najlepsze, aby opowiedzieć możliwie najlepsze historie. A to oznacza dla mnie, że wszyscy powinniśmy usiąść razem przy stole podczas gali.

Rzeczywiście, nagrywanie przed galą wręczenia nagród w niektórych kategoriach wydaje się krzywdzące. Organizatorzy gali tego typu decyzją dają do zrozumienia filmowcom, że są Oscary ważniejsze i mniej ważne, co zresztą często podchwycają media, skupiając się wyłącznie na nagrodach aktorskich za najlepszy film lub tych wręczanych reżyserom. W ten sposób bagatelizuje się prace setek ludzi, bez których produkcja nie miałaby racji bytu.

Patrzę na historię swoich filmów i dochodzę do wniosku, że bez Johna Williamsa "Szczęki" byłyby jak proteza. W "West Side Story" bez [kierownika produkcji] Adama Stockhausena, Tony śpiewałby "Tonight" z Marią na drabinie, a ona stałaby na rusztowaniu - wszystko to na pustej scenie. Bez montażu wszystkie moje filmy nadal byłyby tylko pomysłem. Wszyscy spotykamy się, aby tworzyć magię i jest mi smutno, że wszyscy nie będziemy razem w telewizji na żywo, oglądając wspólnie, jak dzieje się magia. Każdy będzie miał swój moment w świetle jupiterów. Wszyscy zwycięzcy będą mogli wejść na scenę i wygłosić przemówienie. Ale ten pomysł, sugeruje, że nie ma tam miejsca dla wszystkich.

Spielberg nie jest jedynym filmowcem, który nie jest zadowolony z tegorocznej zmiany. Pomysł spotkał się z krytyką całego grona filmowców i miłośników kina. Wśród najsłynniejszych przedstawicieli, znaleźli się między innymi Denis Villeneuve i Guillermo del Toro. Czy głosy krytyki zmienią podejście organizatorów. Do gali zostało jeszcze trochę czasu, więc może presja środowiska filmowego coś w tej kwestii zmieni.

Redakcja poleca

Oscary 2022: kiedy odbędzie się gala wręczenia nagród?

94. rozdanie nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej odbędzie się 27 marca 2022 roku. Ceremonia wręczenia Oscarów 2022 będzie miała miejsce w Dolby Theatre at Hollywood & Highland Center. Prowadzącymi gali zostały Regina Hall, Wanda SykesAmy Schumer.

RadioZET.pl/Deadline

Najlepsze filmy 2021 roku – wybór redakcji kulturalnej RadioZET.pl [ZDJĘCIA]

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET