0
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Muzyka na Nowych Horyzontach 2022. Filmy i wydarzenia, które zobaczymy we Wrocławiu

6 min. czytania
21.07.2022 08:00

Nowe Horyzonty 2022 odbędą się 21-31 lipca we Wrocławiu. Festiwal od lat słynie z tego, że nie brakuje w nim muzycznych odniesień, zarówno w filmach, jak i wydarzeniach towarzyszących. Co nas czeka w tym roku? Oto filmy i wydarzenia związane z muzyką, które zobaczymy we Wrocławiu.

Nowe Horyzonty 2022 muzyka Leonard Cohen Nosferatu Annette
fot. Cliff/face to face/reporter/East News, mat. prasowe Nowe Horyzonty

Festiwal Nowe Horyzonty 2022 zaplanowano na 21-31 lipca. Tegoroczna impreza odbędzie się pod hasłem „Kino przesilenia”. Znamy już program imprezy pełen filmów z całego świata. We Wrocławiu zobaczymy łącznie 271 filmów i aż blisko 600 seansów.

W programie nie zabraknie oczywiście filmów i wydarzeń specjalnych nawiązujących do muzyki. Poniżej prezentujemy najciekawsze z nich.

Redakcja poleca

Muzyka na Nowych Horyzontach 2022. Filmy i wydarzenia, które zobaczymy we Wrocławiu

Muzyka to nieodzowny element Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Nie inaczej jest w tym roku. Po raz kolejny organizatorzy zapewnili miłośnikom dźwięków sporo atrakcji. W trakcie festiwalu będzie można obejrzeć kilka filmów, które bardziej lub mniej, poruszają temat muzyki.

Filmy na Nowych Horyzontach 2022:

„Hallelujah: Leonard Cohen”, reż. Daniel Geller, Dayna Goldfine

To nie jest po prostu kolejny dokument o życiu Leonarda Cohena. Podstawą scenariusza była książka Alana Lighta „The Holy or the Broken: Leonard Cohen, Jeff Buckley & the Unlikely Ascent of Hallelujah”, która dla Daniela Gellera i Dayny Goldfine stała się pretekstem, by spojrzeć na życie muzyka przez pryzmat najsłynniejszego utworu w dorobku kanadyjskiego artysty (wielbiciele wersji śpiewanej przez Buckleya też będą mieć powody do zadowolenia). „Hallelujah”, która wcale nie zapowiadała przełomu w karierze Cohena, daje okazję, by nie tylko przyjrzeć się duchowej drodze muzyka, lecz także poznać bliżej jego proces twórczy i przeanalizować decyzję o powrocie na scenę po kilkunastu latach przerwy (oficjalny opis filmu od organizatora)

„Chwilowe ciała: Intymny świat F. Percy'ego Smitha”, reż. Stuart Staples

F. Percy Smith był jednym z pionierów brytyjskiego kina: twórcą fenomenalnych dokumentów realizowanych metodą poklatkową i za pomocą mikrofotografii. Dzięki niemu pokolenia widzów mogły podglądać życie owadów, bakterii, pierwotniaków i innych organizmów dekady przed tym, zanim serca widowni podbił „Mikrokosmos”. Blisko 70 lat po śmierci Smitha jego dzieła stały się przedmiotem muzyczno-filmowego eksperymentu Stuarta Staplesa, lidera brytyjskiej formacji rockowej Tindersticks. Staples wraz z zaproszonymi do współpracy przyjaciółmi przez trzy lata montował swój film z taśm Smitha i komponował do niego hipnotyczną muzykę. (...) To hołd złożony mistrzowi dokumentu, a jednocześnie psychodeliczny teledysk, dający szansę nowego, niezwykłego spojrzenia na świat. (oficjalny opis filmu od organizatora)

„Błędny ognik”, reż. João Pedro Rodrigues

Portugalski reżyser João Pedro Rodrigues – autor znanego także nowohoryzontowej publiczności „Ornitologa” (17. NH) i „Gdy ostatni raz widziałem Macao” (13. NH) – pokazał w tym roku w Cannes, jak wygląda prawdziwa zabawa. Jego nieobliczalna erotyczno-ekologiczna fantazja udowadnia, że w kinie naprawdę nie trzeba się ograniczać. U Rodriguesa, obdarzonego specyficznym poczuciem humoru, nadzy strażacy zamieniają się w żywe obrazy, blady książę szuka własnej drogi, także seksualnej, a dzieci z zaangażowaniem śpiewają o drzewach. W „Błędnym ogniku” ten wyjątkowy filmowiec bawi się musicalową konwencją, jednocześnie cytując wzburzoną Gretę Thunberg albo przeskakując w czasie aż do 2069 roku. (oficjalny opis filmu od organizatora)

„Annette”, reż. Leos Carax

Twórca „Holy Motors” powraca do swoich neobarokowych korzeni i szalonych, wyrafinowanych inscenizacyjnie historii o miłości w stylu „Złej krwi” i „Kochanków z Pont-Neuf”. Annette to spektakularny musical oparty na pomyśle i piosenkach legendarnego zespołu Sparks. Połączenie wyobraźni Caraxa i braci Mael daje oszałamiający efekt, tak jakby to niezwykłe trio chciało dać nam w tych przedziwnych, pandemicznych czasach coś unikalnego, dającego się docenić jedynie na dużym ekranie. Historia romansu celebryty i stand-upera (Adam Driver) oraz sławnej śpiewaczki (Marion Cotillard), którym rodzi się córka o pięknym głosie, rozwija się niczym mroczna disnejowska baśń w zaskakującej, niemal operowej oprawie. Carax rozprawia o zazdrości, chciwości, ciemnych stronach ludzkiej natury, czasami niespodziewanie upodabniając głównego bohatera do… siebie i rozliczając się ze swoją przeszłością. Wielkie, zapierające dech w piersiach, natchnione widowisko. (oficjalny opis filmu od organizatora)

ZOBACZ:  "Annette": Ron i Russell Mael - rozmowa ze scenarzystami i kompozytorami fimu Leosa Caraxa [WYWIAD]

„Piosenki o miłości”, reż. Tomasz Habowski

Pełnometrażowy debiut Tomasza Habowskiego. Film zachwycił publiczność i jury festiwalu w Gdyni i jest niczym powracająca piosenka, której nie można zapomnieć. Historia przywodzi na myśl najlepsze tytuły światowego kina indie, takie jak Frances Ha, Once czy Przed wschodem słońca. Piosenki o miłości wygrały gdyński Konkurs Filmów Mikrobudżetowych, a teraz mają szansę stać się przebojem i nowym głosem polskiego niezależnego kina. Dziewczyna z małego miasta o wyjątkowym talencie. Skłócony z ojcem chłopak z bogatego warszawskiego domu. Ona nie wierzy w siebie, on szuka własnej drogi. Połączy ich przypadkowe spotkanie, a niezwykła melodia sprawi, że między tym dwojgiem narodzi się uczucie. Jednak aby melodia stała się prawdziwą piosenką o miłości, oboje będą musieli przewartościować swój świat, pełen marzeń i ambicji. Piosenki o miłości to również opowieść o kobiecym głosie, o oczekiwaniach innych wobec nas i odkrywaniu własnej siły. (opis dystrybutora)

„Rimini”, reż. Ulrich Seidl

Najnowszy film Ulricha Seidla (retrospektywa podczas 12. NH) na pozór niespecjalnie różni się od repertuaru, do jakiego reżyser przyzwyczaił nas w ostatnich latach. Austriak znowu stawia na emocjonalny heavy metal, w którym roi się od seksu, śmierci i okrzyków Heil Hitler. Trudno zresztą wyobrazić sobie inną estetykę dla opowieści o przygodach upadłego zapiewajły – żigolaka o pseudonimie Richie Bravo (doskonały Michael Thomas). Odpowiednio czułe ucho usłyszy jednak w Rimini także subtelniejsze tony. Oskarżany o mizantropię reżyser tym razem nie ogranicza się do wykpiwania słabostek Richiego, który w tytułowym włoskim kurorcie żeruje na naiwności podstarzałych matron. Austriak zdobywa się na to, by sportretować swojego bohatera ze szczerym współczuciem i pokorą. Seidl nie ma bowiem wątpliwości, że Richie – zawodny kochanek, niewdzięczny syn i wyrodny ojciec – jest tylko nieco bardziej ekstremalną i obciachową wersją nas samych. W końcu wszyscy śpiewamy czasem fałszywie, bywamy egoistami i nie lubimy przyznawać się do błędów. (oficjalny opis filmu od organizatora)

Wydarzenia specjalne na Nowych Horyzontach 2022:

Koncert Tindersticks w Narodowym Forum Muzyki

Tindersticks to słynna brytyjska grupa grająca indie rocka. Zespół zasłynął z tworzenia muzyki do wielu filmów (m.in. autorstwa Claire Denis), a jego lider Stuart Staples sam tworzy filmy, a jego dzieło „Chwilowe ciała: Intymny świat F. Percy'ego Smitha” będzie można zobaczyć na festiwalu we Wrocławiu. W 2022 roku Tindersticks świętuje 30-lecie pracy artystycznej.

Koncert odbędzie się 22 lipca w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Bilety w cenach 120, 150 i 170 zł są dostępne w serwisach eBilet i Eventim.

Seans „Nosferatu – symfonia grozy” z muzyką na żywo

W kinie Nowy Horyzonty odbędzie się wyjątkowy seans klasycznego horroru „Nosferatu – symfonia grozy” z 1922 roku. Podczas filmu Jozef van Wissem, holenderski kompozytor, lutnista i gitarzysta, zaprezentuje muzykę na żywo.

Wydarzenie odbędzie się 23 lipca o godz. 22:30. Bilety: 90 zł; 75 zł (zniżka dla osób posiadających karnety lub akredytacje na 22. MFF NH)

W Brzask no. 27

Wydarzenie odbywające się zawsze nad ranem. Uczestnicy biorą udział w muzycznym eksperymencie, któremu towarzyszy aura wschodu słońca. Jak zdradzają organizatorzy, w trakcie programu „W Brzask” dominują brzmienia, które cechuje skromność, wzniosłość i ekstrawagancja.

Nowohoryzontowa odsłona „W Brzask” rozpocznie się po nocy z soboty na niedzielę 24 lipca o godzinie 4:30 w parku Szczytnickim.

IP Group / Ambient Room #6: DISCHARGE

Doświadczenie immersyjne, w którym muzyka również odgrywa ważną rolę. Organizatorzy przygotują dla widzów niezwykły spektakl przybliżający proces przepływu energii.

– W przestrzeni IP Studio projektujemy doświadczenie oscylujące między tym, co bezpośrednio dane, a tym, co zapośredniczone. Tworzymy synestetyczne immersyjne środowisko wyładowania, miejsce uwalniania energii, dźwiękowo-wizualny krajobraz powstały z nadmiaru nagromadzonej siły – brzmi zapowiedź.

Premiera wydarzenia odbędzie się 22 lipca w godz. 19:00-22:00 przy ul. Ruskiej 46a (IV piętro). Kolejne daty: 23-24.07: godz. 14:00-22:00, 25.07: nieczynne, 26-30.07: godz. 14:00-22:00. Wstęp wolny.

Midnight Show VI: Seans senno-dźwiękowy

Midnight Show to symboliczny, nocny seans, który w tym roku odbędzie się w Katedrze św. Marii Magdaleny we Wrocławiu i potrwa kilka godzin – od północy aż do świtu. Tworzyć go będzie seans senno-dźwiękowy budowany na żywo przez wokalistkę i kompozytorkę Antoninę Nowacką we współpracy z zaproszonymi artystami: Pawłem Kulczyńskim, Krzysztofem Gilem i Planetą. W gotyckiej katedrze na publiczność czekać będą łóżka, by mogli oddać się stanowi półśnienia. (oficjalny opis od organizatora)

Wystawa-eksperyment odbędzie się w nocy z 25 na 26 lipca w godz. 00:00-05:00 w Katedrze św. Marii Magdaleny przy ul. Szewskiej 10. Wstęp wolny po odebraniu wejściówki w kasach festiwalowych lub okazaniu karnetu/akredytacji.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich filmów i wydarzeń są dostępne na stronie internetowej www.nowehoryzonty.pl.

Blisko - kadr z filmu
11 Zobacz galerię
fot. materiały prasowe Nowe Horyzonty

RadioZET.pl/mat.prasowe