Obserwuj w Google News

Tego nie wiedzieliście o "Zimnej wojna". Oto garść ciekawostek o filmie Pawła Pawlikowskiego

Redakcja
2 min. czytania
22.02.2019 15:20

"Zimna wojna" nominowana jest do Oscarów w trzech kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny, reżyseria i najlepsze zdjęcia. Zanim będziemy trzymać kciuki za polskich twórców hitowej produkcji, zobaczmy kilka ciekawostek o dziele Pawła Pawlikowskiego.

Garść ciekawostek o "Zimnej wojnie"
fot. Instagram.com/ coldwarmovie

Już za kilka dni dowiemy się, czy twórcy "Zimnej wojny" powalczą o Oscara. Póki co zobaczmy kilka ciekawostek o nagradzanym dziele Pawła Pawlikowskiego.

"Zimna wojna" inspirowana jest historią rodziców Pawła Pawlikowskiego

Reżyser  Paweł Pawlikowski przy tworzeniu filmu inspirował się historią miłosną jego rodziców. Główni bohaterowie nosili również imiona rodziców Pawlikowskiego - Zula i Wiktor.

Gdzie była kręcona "Zimna wojna"?

Film był kręcony w wielu miejscach w Polsce i na świecie. Zdjęcie do produkcji powstawały w m.in. Łodzi, Wrocławiu, Białaczowie, we Francji i Chorwacji. Z kolei ruiny świątyni, które pojawiają się w cenach finałowych, są pozostałościami po zbudowanej na przełomie XVIII i XIX wieku cerkwi grekokatolickiej w Kniaziach.

Po latach w konkursie głównym w Cannes

"Zimna wojna" to pierwszy polski film od czasów "Pianisty" Romana Polańskiego w 2012 roku oraz pierwszy polskojęzyczny od czasów "Przesłuchania" Ryszarda Bugajskiego w 1990 roku, który znalazł się w konkursie głównym festiwalu Cannes.

"Dwa serduszka, cztery oczy"

Piosenka, która jest najważniejszą w filmie została wylansowana w czasach PRL przez twórców Mazowsza:  Mirę Zimińską ( tekst) i Tadeusza Sygietyńskiego (opracowanie muzyczne).

Stefano Terrazzino odpowiedzialny za choreografię w "Zimnej wojnie"

Tancerz znany z "Tańca z gwiazdami" jest odpowiedzialny za choreografię w "Zimnej wojnie", gdzie Joanna Kulig tańczy w jednej ze scen w paryskim barze.

Marcin Masecki odpowiada za stronę muzyczną do "Zimnej wojny"

Pianista Marcin Masecki odpowiada za muzyczną stronę "Zimnej wojny". To on przygotowywał również Tomasza Kota do roli dyrygenta. Z kolei dłonie Maseckiego widzimy podczas scen gry na pianinie.

RadioZET.pl/ SW