Obserwuj w Google News

Martine Marignac nie żyje. Twórczyni wielu kultowych francuskich filmów miała 75 lat

2 min. czytania
19.07.2022 10:32
Zareaguj Reakcja

Zmarła Martine Marignac - francuska producentka filmowa, która współpracowała z takimi słynnymi reżyserami, jak Jacques Rivette, Jean-Luc Godard i Leos Carax. Miała 75 lat.

Martine Marignac
fot. Hahn-Marechal-Nebinger/ABACA/EAST NEWS

18 lipca 2022 roku odeszła Martine Marignac. Była francuską producentką filmową przez lata pracująca z wieloma ikonicznymi reżyserami. Miała 75 lat.

Martine Marignac nie żyje

O śmierci producentki poinformował między innymi portal Deadline. Nie podano przyczyny jej śmierci.

Redakcja poleca

Martine Marignac urodziła się w 1946 roku we Francji. Karierę w branży filmowej rozpoczęła w latach 70., pracując u boku Simona Mizrahiego - kinofila i publicysty, który był świadkiem narodzin Nowej Fali, a następnie pomógł docenić jej reżyserów wśród przedstawicieli światowej kinematografii. W 1976 roku była asystentką producenta w filmie "Hippopotamours". Jako pełnoprawna producentka filmowa zadebiutowała w 1981 roku, pracując przy filmie "Most Północny" Jacquesa Rivette'a, z którym wielokrotnie łączyła siły w przyszłości. Należała do kolektywu La Cecilia, który pomagała współtworzyć.

W tym okresie Marignac powołała do życia takie produkcje, jak "Pasja" Jean-Luca Godarda, "Zagubione kule" Jean-Louisa Comolliego czy "Złote lata 80." Chantal Akerman. Produkowała też takie filmy, jak "Przekątna gońca", "Miłość na ziemi" i "Hurlevent". W 1987 wraz z Maurice'em Tinchantem, założyła nową firmę produkcyjną - Pierre Grise Productions. W tym okresie pracowała nad takimi tytułami, jak "Last Song", "Jenatsch", "Mnich i czarownica" czy "Banda czworga". W 1991 roku film "Piękna złośnica" został doceniony nagrodami na Festiwalu filmowym w Cannes.

Redakcja poleca

Wśród filmów wyprodukowanych przez Marignac znalazły się między innymi "Noc i dzień", "Po sezonie", "Polowanie na motyle", "Dziewica Joanna", "Ostrożnie: delikatne", "Sekretna obrona", "Żegnaj, stały lądzie", "Człowiek, jakich wielu", "W poniedziałek rano", "Sycylia", "Ogrody jesieni", "Kot jaki jest, każdy widzi", "Holy Motors" czy "Pieśń zimowa". Ostatnim tytułem, nad którym pracowała, był "Merveilles à Montfermeil" z 2019 roku. Marignac wyprodukowała łącznie 54 filmy. W trzech gościnnie wystąpiła w epizodycznych rolach.

W 2009 roku wygrała nagrodę Raimondo Rezzonico na festiwalu filmowym w Locarno. W 2013 była nominowana do Cezara z najlepszy film - "Holy Motors" w reżyserii Leosa Caraxa.

RadioZET.pl/Deadline