Obserwuj w Google News

Filmy religijne na faktach: najlepsze filmy religijne oparte na prawdziwych historiach

9 min. czytania
Aktualizacja 25.01.2021
12.01.2021 12:27

Filmy religijne na faktach to wzruszające historie prawdziwych ludzi i ich niezwykłego zetknięcia z Bogiem. Najlepsze filmy religijne dają nadzieję i pokazują, że warto dążyć do celu, nawet mimo przeciwności. Wybraliśmy dla was aż 12 filmów religijnych na faktach. Sprawdźcie, jakie tytuły znalazły się w naszym zestawieniu!

Pilot do telewizora w ręku
fot. Shutterstock

Filmy religijne to nie tylko ekranizacje historii biblijnych. Często to także filmy chrześcijańskie oparte na faktach, czyli opowiadające o niezwykłych historiach zwykłych ludzi. Takie produkcje gwarantują całą masę wzruszeń. Filmy religijne na faktach dają też nadzieję i pokazują, że wiara pomaga w pokonywaniu nawet największych trudności. 

Filmy religijne: najlepsze filmy chrześcijańskie na faktach

Filmy religijne, podobnie jak każdy inny gatunek, reprezentują różne historie, dzięki czemu każdy z nas znajdzie wśród nich coś dla siebie. Niekiedy są to poruszające historie o rodzinie, która dzięki wierze pokonuje jakąś traumę. Kiedy indziej filmy chrześcijańskie opowiadają o osobie z trudnego środowiska, której - dzięki wsparciu swoistego „anioła stróża” - udaje się odmienić swój los. Czasem filmy religijne to również ekranizacje historii i przypowieści znanych z Biblii. Dla wierzących słowa zawarte w Piśmie Świętym są przecież niezaprzeczalnym faktem.

Filmy religijne na faktach: najlepsze filmy chrześcijańskie [TOP 12]

Niezależnie od tego, który tytuł z naszej listy szczególnie przykuje twoją uwagę, to jedno jest pewne: te filmy religijne gwarantują całą masę wzruszeń, mają piękne przesłanie i w ciekawy sposób mówią o Bogu i religii.

1. „Wielki Mike. The Blind Side” (2009)

Ten wzruszający dramat oparty na prawdziwej historii na pierwszy rzut oka może nie wydawać się typowym filmem religijnym. Opowieść o „Wielkim Mike’u” czarnoskórym futboliście, którego z biedy i odrzucenia ratuje bogata biała rodzina spotkała się nawet ze sporą krytyką, sugerującą, że film w złym świetle przedstawia afroamerykańską społeczność, „wybielając” za to wizerunek białych Amerykanów z klasy średniej. „Wielki Mike” to jednak przede wszystkim historia o akceptacji, bezinteresownej pomocy, wsparciu tych, którzy są niesprawiedliwie potraktowani przez los. Wszystko to odbywa się w chrześcijańskim duchu dobrego samarytanina, nawet jeśli w tym przypadku w jego rolę wciela się bogata dekoratorka wnętrz mieszkająca w luksusowej posiadłości (którą popisowo odgrywa nagrodzona Oscarem Sandra Bullock). „Wielki Mike” jest więc nietypowym filmem chrześcijańskim, ale opisana w nim historia jak najbardziej wpisuje się w przekaz, jaki stara się mieć dla widzów większość religijnych produkcji opartych na faktach.

Zobacz także:  Filmy biblijne: te filmy nawiązujące do Biblii są najpiękniejsze. TOP 10

2. „Przełęcz ocalonych” (2016)

Kolejny nietypowy film religijny oparty na faktach. „Przełęcz ocalonych” to wyreżyserowana przez Mela Gibsona fabularyzowana biografia Desmonda Dossa (w tej roli fantastyczny Andrew Garfield), żołnierza-pacyfisty, który w czasie II wojny światowej, z pobudek religijnych, odmówił noszenia broni i walki. Doss, Adwentysta szczególnie mocno wierzący w przykazanie „Nie zabijaj”, początkowo uważany jest za tchórza, a za niesubordynację grozi mu nawet wojskowy sąd. Ostatecznie mężczyzna udowadnia jednak kolegom i przełożonym swoją niezwykłą odwagę, ratując 75 rannych żołnierzy, którzy bez jego heroizmu skazani byliby na śmierć. Za swój bohaterski czyn prawdziwy Doss, jako pierwszy w historii „żołnierz bez broni”, został odznaczony prezydenckim Medalem Wolności, najwyższym cywilnym odznaczenie w Stanach Zjednoczonych.

3. „Moja miłość” (2016)

Poruszający film biograficzny, będący hołdem dla Rachel Joy Scott, jednej z ofiar masakry w Columbine High School. 20 kwietnia 1999 roku w Columbine High School miała miejsca masakra, która całkowicie zmieniła spojrzenie Amerykanów na zagrożenie, jakie stanowi łatwy dostęp do broni palnej. Dwaj nastoletni uczniowie liceum weszli na teren szkoły i bez skrupułów zamordowali dwunastu swoich rówieśników i jednego z nauczycieli. Wstrząsający rezultat strzelaniny w Columbine odbił się szerokim echem nie tylko w amerykańskich, ale również w światowych mediach, które pod lupę wzięły coraz powszechniejsze problemy psychiatryczne współczesnej młodzieży, a także wpływ internetu i gier komputerowych na agresję wśród młodych ludzi. Bohaterka filmu „Moja miłość”, Rachel, to jedna z ofiar swoich kolegów-psychopatów. Dziewczyna słynęła wśród rówieśników ze swojej szczególnej religijności, a po jej śmierci przedstawiciele katolickich mediów uznali ją nawet za „współczesną męczenniczkę”.

4. „A Greater Yes: Historia Amy Newhouse” (2009)

Wzruszający film biograficzny, który ukazuje, jaki wpływ na całą społeczność może mieć głęboka wiara jednej osoby. Amy to nastolatka żyjąca pełnią życia. Jest popularna i lubiana, zaangażowana w życie szkolne i prowadząca aktywny tryb życia. Tym większym szokiem okazuje się dla niej diagnoza brzmiąca jak wyrok: rak. Mimo usilnych prób i leczenia, nowotwór rozwija się w organizmie dziewczyny w zastraszającym tempie. W trudnych chwilach wsparciem dla Amy okazuje się jej gorliwa wiara, która ułatwia nastolatce pogodzenie się z losem, a nawet odnalezienie w chorobie pewnego sensu. Religijność Amy i jej pogodne nastawienie w obliczu nieuniknionego stają się wzorem dla całej reszty mieszkańców małego miasteczka Pampa w Teksasie, dla których nastolatka staje się symbolem wiary i optymizmu.

Redakcja poleca

5. „Sprawa Chrystusa” (2017)

Lee (w tej roli znany między innymi z filmu „Służące” Mike Vogel) nie może narzekać na swoje życie. Przypomina ono bowiem sielankę: spełnia się w karierze dziennikarza śledczego, a jego mistrzowskie reportaże zdobywają liczne nagrody i uznanie szefostwa i kolegów z branży. Dobrze dzieje się też w jego domu, gdzie zawsze czekają na niego ukochana żona (Erika Christensen, którą możecie kojarzyć choćby z filmu „Weronika postanawia umrzeć”) i ich dzieci.  Być może właśnie to sprawiło, że Lee od zawsze czuł się nieomylny w swoich sądach, z dużym niezrozumieniem podchodząc do opinii i refleksji innych. Kiedy jednak pewnego dnia żona dziennikarza, będąca do tej pory równie zagorzałą agnostyczką, co on sam, przeżywa duchową przemianę i staje się chrześcijanką, Lee nie potrafi tego zrozumieć. Gdy nad dziennikarzem zawisa groźba utraty jego „perfekcyjnej” rodziny, ten zagorzały ateista i racjonalista postanawia raz na zawsze udowodnić, że... Bóg nie istnieje. Lee nie zdaje sobie jednak sprawy, że właśnie rozpoczyna najważniejsze śledztwo w swojej dotychczasowej karierze...

6. „Pasja” (2004)

Dla Chrześcijan historie zawarte w Piśmie Świętym są opisami prawdziwych wydarzeń z życia Jezusa i osób z jego otoczenia. Nic więc dziwnego, że w naszym zestawieniu filmów religijnych opartych na faktach nie mogło też zabraknąć jednego z najgłośniejszych filmów chrześcijańskich w dziejach. 

„Pasja” to wstrząsający swoją brutalnością film wyreżyserowany przez Mela Gibsona. Obraz opowiada o ostatnich dwunastu godzinach życia Jezusa z Nazaretu (w tej roli Jim Caviezel). Film rozpoczyna się modlitwą, jaką Jezus odmawia po Ostatniej Wieczerzy, w czasie której po raz kolejny opiera się coraz śmielszym pokusom Szatana. Zdradzony przez Judasza, Jezus zostaje aresztowany i przewieziony do Jerozolimy, gdzie oskarżony zostaje o bluźnierstwo i skazany na śmierć. Po wyroku Jezus trafia przed oblicze rzymskiego namiestnika Judei, Poncjusza Piłata, który nie potrafi jednak sam potwierdzić decyzji Wysokiej Rady. Odsyła Jezusa do króla Heroda, jednak władca też nie chce podejmować ostatecznej decyzji co do jego losu, odsyłając bożego syna z powrotem do Poncjusza Piłata. Ten, zrezygnowany, obmywa ręce, symbolicznie oczyszczając się z win i pozwala zebranemu w Jerozolimie tłumowi na wydanie ostatecznego wyroku. Po tym, jak mieszkańcy Jerozolimy decydują się uwolnić drugiego ze skazanych, Barabasza, Jezusa czeka męczeńska droga z krzyżem na szczyt Golgoty. Zmieniony nie do poznania przez koszmarne tortury i przybity do drewnianej konstrukcji Jezus zaczyna mieć wątpliwości, wierząc, że opuścił go Ojciec. W ostatnich momentach życia próbuje jednak pokonać tę słabość.

7. „Cuda z nieba” (2016)

To jedna z tych historii, w której prawdziwość szczególnie trudno uwierzyć. Osoby, na których biografii oparto „Cuda z nieba”, zarzekają się jednak, że ta historia naprawdę się wydarzyła. Bohaterką filmu jest Annabel Beam, dziesięciolatka, która "za życia odwiedziła Niebo". Annabel większość dotychczasowego życia spędziła w szpitalu, tocząc nierówną walkę z nieuleczalną chorobą, niedającą jej szans na normalne życie. Kiedy wreszcie, ku uldze swojej matki Christy (w tej roli Jennifer Garner), dziewczynka poczuła się na tyle dobrze, by móc wstać ze szpitalnego łóżka i pobawić się na zewnątrz z siostrami, wydarzył się wypadek. Tragedia mogła kosztować Annabel życie, ale wydarzyło się coś wprost odwrotnego: podczas gdy rodzina i lekarze przygotowywali się na najgorsze, dziewczynka obudziła się i zaczęła opowiadać o... swoim spotkaniu z Jezusem. Jakby tego było mało, okazało się, że śmiertelna choroba, na którą cierpiała 10-latka, w tajemniczy sposób zaczęła się cofać...

8. „Z miłości do Joey” (2016)

Jeden z najbardziej poruszających filmów dokumentalnych ostatnich lat. Jego bohaterami są Joey i Rory, jeden z najpopularniejszych duetów, którzy popularność zdobyli dzięki wyjątkowemu połączeniu muzyki country z chrześcijańskimi piosenkami. Prywatnie Joey i Rory to szczęśliwe, głęboko wierzące małżeństwo. Ich sielanki nie przerywa nawet informacja o tym, że długo wyczekiwana przez parę córeczkę urodzi się z Zespołem Downa. Wprost przeciwnie: Joey i Rory twierdzą, że narodziny małej Indiany to kolejny znak od Boga. Idyllę małżonków przerywa diagnoza, która spada na nich jak grom z jasnego nieba: kilka miesięcy po narodzinach dziecka lekarze informują Joey, że wykryto u niej raka szyjki macicy. Choć początkowo leczenie przynosi skutki, to wkrótce nowotwór powraca ze zdwojoną siłą. Rozpoczyna się dramatyczna walka o życie piosenkarki, wypełniona muzyką, miłością i żarliwą, wzruszającą wiarą.

9. „W imię brata” (2010)

W wyniku tragicznego wypadku samochodowego, spowodowanego brawurą młodego kierowcy, ginie nastoletni Luke Abbate, obiecujący futbolista, któremu wróżono świetlaną karierę. W szpitalu zdruzgotana rodzina chłopca musi połączyć żałobę z wyjątkowym aktem bezinteresownego dobra: Luke, z uwagi na bardzo rzadką grupę krwi, jest idealnym dawcą organów dla kilkorga osób, dla których może to być ostatnia szansa na przeżycie. Rodzice nastolatka godzą się na pobranie jego narządów, dzięki czemu pięcioro osób dostaje szansę na nowe życie. Wśród nich jest też młoda matka, do której trafia serce Luke’a. Tymczasem zdruzgotany starszy brat chłopaka, Jon, chce zrezygnować z gry w futbol, nie mogąc pogodzić się ze stratą. Ostatecznie jednak dochodzi do niego, że w ten sposób nie tylko nie odda Luke’owi należytego hołdu, ale i rozczaruje młodszego brata, dla którego był idolem. Jon znajduje sposób, by uczcić pamięć Luke’a w czasie swoich meczów. Jego mały gest wkrótce staje się wzruszającym symbolem miłości, wiary i pamięci dla całej drużyny i jej kibiców.

10. „Idealna fala” (2014)

Fabularyzowana biografia Iana McCormacka (w tej roli Scott Eastwood), nowozelandzkiego surfera, który po otarciu się o śmierć postanowił całkowicie zmienić swoje życie. Ian prowadzi hulaszczy tryb życia, na który składają się imprezy, przygodne romanse i narkotyki. Na co dzień młody mężczyzna zajmuje się poszukiwaniem „idealnej fali”, spędzając swoje dnia na plaży lub desce surfingowej. Nawet poznanie pięknej Annabel, w której zakochuje się bez pamięci, nie jest w stanie zmienić jego zachowania. W ich związek szybko wkradają się zazdrość i negatywne emocje. Pewnej nocy, podczas nurkowania z przyjaciółmi w wodach okalających afrykańską wyspę Mauritius, Ian zostaje zaatakowany przez egzotyczne meduzy, których ukłucia mogą być śmiertelne w skutkach. Podczas dramatycznej jazdy do lokalnego szpitala będący w stanie głębokiego szoku Ian odkrywa, że Bóg wysłuchał jego dramatycznych nawoływań, jednak nie chce mu pomóc, rozczarowany jego dotychczasowym stylem życia. Gdy McCormack trafia wreszcie do szpitala obiecuje sobie, że jeśli przeżyje, to całkowicie się zmieni i poświęci się Bogu.

11. „Biegnij, chłopcze, biegnij” (2013)

Film opowiada o prawdziwych, poruszających losach ośmioletniego Srulika Fridmana, uciekiniera z warszawskiego getta. Chłopiec za murem stracił całą rodzinę i teraz jest skazany na pomoc obcych ludzi, którym grozi za to śmiertelne niebezpieczeństwo. Srulikowi udaje się trafić do domu życzliwej Polki, Magdy (w tej roli znana z programu „Europa da się lubić” Elisabeth Duda). Kobieta, mimo grożących jej represji ze strony Niemców, decyduje się przygarnąć chłopca. Dla ich wspólnego dobra Srulik decyduje się przyjąć nową tożsamość - od tej pory nazywa się Jurek Staniak i jest osieroconym polskim chłopcem wyznania rzymskokatolickiego. Wskutek dramatycznego splotu wydarzeń Srulik vel Jurek musi opuścić bezpieczne schronienie. Wyrusza w pełną przygód i niebezpiecznych sytuacji wędrówkę przez ogarnięty koszmarem wojny kraj. Korzystając z pomocy udzielonej mu przez inne polskie rodziny i ratując się nowo przybraną tożsamością, próbuje jakoś przetrwać dramat okupacji.

12. „Niebo istnieje… naprawdę” (2014)

Ekranizacja światowego bestsellera, który został z kolei napisany na podstawie prawdziwej historii Coltona Burpo, chłopca, który podczas ratującego życie zabiegu chirurgicznego miał znaleźć się na granicy życia i śmierci. Rodzice chłopczyka (w tych rolach Kelly Reilly i Greg Kinnear) nie przypuszczali nawet, że kolejne miesiące po operacji upłyną im na wysłuchiwaniu niesamowitych opowieści synka o jego podróży do Nieba i z powrotem. Colton relacjonuje to, jak opuścił swoje ciało, a jego opowieściom realizmu dodaje fakt, że chłopiec zdaje się wiedzieć, co jego rodzice robili, gdy on sam znajdował się na stole operacyjnym. Colton opowiada też zaszokowanym rodzicom o spotkanych w zaświatach ludziach, których nie miał prawa znać wcześniej. Z zaskakującą dbałością o detale opisywał też Królestwo Niebieskie, opowiadając również o spotkaniach z członkami rodziny, którzy zmarli przed jego urodzeniem, a także o wydarzeniach, które miały miejsce zanim pojawił się na świecie.

Zobacz także: Najlepsze filmy familijne wszech czasów. TOP 10