Obserwuj w Google News

Ed Asner nie żyje. Gwiazdor filmów "Odlot", "Elf" i "JFK" miał 91 lat

2 min. czytania
30.08.2021 08:00
Zareaguj Reakcja

Zmarł Ed Asner - amerykański aktor znany z wielu słynnych ról filmowych, telewizyjnych i dubbingowych, jak "Odlot", "Elf" czy "Pogoda dla bogaczy". Miał 91 lat.

Ed Asner
fot. ASSOCIATED PRESS/East News

29 sierpnia 2021 roku zmarł Ed Asner. Był amerykańskim aktorem i wielokrotnym zdobywcą nagród Emmy. Odszedł w wieku 91 lat w Los Angeles otoczony przez swoich bliskich. Jego kariera aktorska trwała przez ponad 60 lat.

Ed Asner nie żyje - gdzie grał aktor?

O śmierci Asnera poinformował portal Deadline. Powodem zgonu były przyczyny naturalne. Asner urodził się 15 listopada 1929 roku w Kansas City w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Studiował dziennikarstwo na University of Chicago, ale za namową profesora, który zdradził, że to kiepsko opłacany zawód, Asner przeniósł się na wydział aktorski. Szkoły jednak nie ukończył i został taksówkarzem, pracownikiem fabryki General Motors i parał się innymi zawodami aż do roku 1951, kiedy został zaciągnięty do armii. Podczas pobytu w wojsku występował na scenach różnych baz militarnych w Europie.

Redakcja poleca

Po zakończeniu służby Asner zamieszkał w Nowym Jorku, gdzie grywał w teatrach oraz na Broadwayu. Pod koniec lat 50. zadebiutował w telewizji, występując w takich serialach jak "Po tamtej stronie" czy "Voyage to the Bottom of the Sea". W 1962 roku zagrał w swoim pierwszym filmie - musicalu "Kid Galahad" z Elvisem Presleyem w roli głównej. W kolejnych latach grywał w wielu produkcjach telewizyjnych. 

Przełomem w karierze Asnera była rola Lou Granta w serialu komediowym "The Mary Tyler Moore Show", za którą otrzymał pięć statuetek Emmy. Łącznie w swojej karierze zdobył 25 telewizyjnych Oscarów, stając się tym samym aktorem z największą ilością przyznanych Emmy w historii.  Po sukcesie "The Mary Tyler Moore Show" Asner wystąpił w głównej roli w spin-offie serialu zatytułowanym po prostu "Lou Grant". W swojej kultowej roli zagrał gościnnie w innych sitcomach - "Rhoda" oraz "Roseanne". Występował też w takich produkcjach telewizyjnych jak "Pogoda dla bogaczy", "Hawaii Five-0", "The Bronx Zoo" czy "Studio 60".

Redakcja poleca

Wśród najważniejszych kinowych ról Asnera należy wymienić takie tytuły jak western "El Dorado", jedna z adaptacji "Opowieści wigilijnej", biografia "Ojciec Giovanni – Jan XXIII", dramat kryminalny "JFK" czy komedie "Finn sam w domu: Świąteczny skok", "Elf" i "Zwierzak". Asner był również aktorem głosowym. Jego najsłynniejszą rolą dubbingową była postać gderliwego staruszka Carla Fredricksena w animacji studia Pixar "Odlot". Użyczał również głosu postaci J. Jonah Jamesona w serialu "Spider-Man" stacji Fox Kids czy Granny Goodness w animacjach na podstawie komiksów DC. Inne produkcje z udziałem Asnera to między innymi seriale "Freakazoid!" i "Gargoyles" oraz gra wideo Star Wars: Knights of the Old Republic.

Jedną z ostatnich ról Asnera był udział w serialu Netflix "Cobra Kai". Przez wiele lat pełnił funkcję prezesa Amerykańskiej Federacji Artystów Telewizji i Radia. Przez prawie 30 lat był mężem Nancy Sykes. Para doczekała się trójki dzieci Matthew, Lizy i Kate - również aktorki. W 1998 roku Asner ożenił się z producentką Cindy Gilmore. W 2015 roku doszło jednak do rozwodu.

RadioZET.pl/Deadline

Słynni aktorzy i ich kultowe role na jednym zdjęciu. Niesamowite fotomontaże hitem internetu [FOTO]