Obserwuj w Google News

Wojciech Smarzowski robi kolejny film. O czym będzie "Dom dobry"?

2 min. czytania
11.10.2022 15:31
Zareaguj Reakcja

Wojciech Smarzowski pracuje nad kolejnym filmem. Produkcja została zatytułowana "Dom dobry", co jest odniesieniem do innego tytułu z dorobku reżysera. O czym opowie film? Kiedy premiera?

Wojciech Smarzowski
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Jeden z największych polskich reżyserów ostatnich lat niebawem zaprezentuje swoje kolejne dzieło. Według najnowszych informacji Wojciech Smarzowski przygotowuje film pod tytułem "Dom dobry". Czego będzie dotyczyć produkcja?

"Dom dobry": nowy film Wojciecha Smarzowskiego

Nie ma chyba drugiego filmowca w Polsce, którego kolejne produkcje to strzały w dziesiątkę, jak Wojciech Smarzowski. Filmy tworzone przez reżysera wywołują kontrowersje, dotykają niewygodnych tematów dotyczących otaczającej Polaków rzeczywistości, a przy okazji stoją na wysokim poziomie artystycznym. Nic więc dziwnego, że wieści o kolejnym tytule Smarzowskiego są dla miłośników polskiego kina świętem.

Redakcja poleca

Do tej pory reżyser nie zawiódł widzów, prezentując w ostatnich latach tak celne tytuły, uderzające w przywary współczesnych Polaków, jak "Wołyń", "Kler" czy "Wesele". Wygląda na to, że ostatni film Smarzowskiego, który odwoływał się do innego dzieła z jego dorobku - "Wesela" z 2004 roku, to nie koniec podążania tego typu tropem. Jak donosi blog Spór w kinie, pomysł na kolejny film reżysera trafił na biurko ekspertów z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Na razie poza tytułem nie wiadomo praktycznie nic.

Tytuł jest jednak znaczący - "Dom dobry" odnosi się do jednego z najlepszych filmów Smarzowskiego. Mowa oczywiście o "Domu złym" z 2009 roku - poruszającym dramacie z Arkadiuszem Jakubikiem, Marianem Dziędzielem, Kingą Preis i Bartłomiejem Topą w rolach głównych. W jakimś sensie nowa produkcja Smarzowskiego będzie więc korespondować z filmem sprzed 13 lat. Obecnie nie wiadomo jednak w jaki sposób. Nieoficjalne informacje pochodzące z bloga Spór w kinie mówią jednak, że historia poruszy temat przemocy domowej w polskiej rodzinie. Znowu zobaczymy więc film niełatwy w odbiorze, ale ważny ze społecznego punktu widzenia. 

Redakcja poleca

"Dom dobry": kiedy premiera nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego?

Firmą producencką nowego filmu Smarzowskiego jest Lucky Bob z Bydgoszczy, za którą odpowiadają Wojciech Gostomczyk i Janusz Hetman. Reżyser jest z nią związany jako dyrektor kreatywny. Filmowcy współpracowali już ze sobą przy dwóch ostatnich filmach Smarzowskiego - "Weselu" i "Klerze". Na razie nie wiadomo nic na temat obsady, ale spodziewać się można, że na ekranie zobaczymy aktorów wcześniej grających w filmach Smarzowskiego, być może część gwiazd "Domu złego". Obecnie tytuł jest w fazie finansowania. Twórcy muszą poczekać na decyzję PISF-u o przyznaniu pieniędzy bądź odrzuceniu wniosku. "Wesele" nie dostało dofinansowania z organizacji pod pretekstem rzekomych działań politycznych reżysera. Na nową produkcję Smarzowskiego poczekamy więc pewnie co najmniej kilkanaście miesięcy.

RadioZET.pl/Spór w kinie