Obserwuj w Google News

Cztery polskie filmy w programie festiwalu filmowego w Karlowych Warach [WIDEO]

2 min. czytania
01.06.2022 16:44

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach zaprezentuje aż cztery polskie produkcje. Kto ma szansę na nagrodę?

Granice miłości - kadr z filmu
fot. materiały prasowe filmu "Granice miłości"

Festiwal filmowy w Karlowych Warach to znana i uznana impreza filmowa, rozgrywająca się latem w czeskim kurorcie. W tegorocznym programie pokazane zostaną aż cztery filmy, które mają szanse na prestiżowe nagrody. Jakie filmy będzie można oglądać w Czechach?

Redakcja poleca

Cztery polskie filmy w programie festiwalu w Karlowych Warach

Podczas festiwalu filmowego w Karlowych Warach aż czwórka polskich twórców powalczy o nagrody. Ogłoszono, że w czeskim mieście widzowie będą mogli obejrzeć premierowo kilka zaskakujących produkcji.

W Konkursie Głównym znalazło się miejsce dla polsko-czeskiej koprodukcji „Granice miłości” w reżyserii debiutanta Tomasza Wińskiego, absolwenta Praskiej Szkoły Filmowej FAMU. Jest to historia o zasadach rządzących otwartym związkiem pewnej pary. Początkowo nowe zasady radują oboje z nich, a następnie ich relacja przeradza się w coś innego. Jak czytamy w informacji prasowej, dotyczącej filmu, obraz "jest mocnym głosem w dyskusji o granicach wolności w związku".

„To eksperyment ze szczerością i wolnością w związku. Próbowaliśmy odpowiedzieć sobie na pytania, które nas jednocześnie przerażają i fascynują: na ile możemy być absolutnie szczerzy w relacji? Czym jest całkowita wolność? (...) Monogamia kłóci się ze współczesnością, która wymaga „życia chwilą” i odrzucenia ograniczeń. Jesteśmy znudzeni, szukamy nowych i coraz mocniejszych wrażeń. Czujemy, że zasługujemy na więcej, ale nasze życie blokowane jest przez normy społeczne. A my chcemy spontaniczności i nieskrępowanej wolności. Dlatego temat seksu - a właściwie fantazji o seksie - staje się tak ważny" – dopytuje reżyser.

Drugim filmem zaprezentowanym w sekcji konkursowej jest „Slovo” Beaty Parkanovej. To rozgrywająca się w 1968 roku opowieść o notariuszu z małego miasteczka i jego żonie, którzy stali się „przykładem lokalnego autorytetu moralnego” dla innych.

W sekcji konkursowej zaprezentowany zostanie także najnowszy film Anny Kazejak, który możemy od niedawna oglądać w polskich kinach. Mowa o „Fucking Bornholm”, bazującym na słuchowisku, stworzonym we współpracy z Empikiem, o „wakacjach z piekła rodem” nad Bałtykiem.

Redakcja poleca

W nowe sekcji konkursowej – Proxima – pojawią się zaś „Głupcy” Tomasza Wasilewskiego, nagrodzonego w Berlinie reżysera i scenarzysty filmu „Wszystkie stany miłości”. Wcześniejszy film reżysera – „Płynące wieżowce” również pokazywano w Karlowych Warach. „Głupcy” to historia pewnej pary z wieloletnim stażem, która prowadzi stateczne i ułożone życie. Sielanka zostaje przerwana, gdy choroba puka do ich drzwi. Kobieta musi przywieźć do domu swojego schorowanego syna i otoczyć go opieką. Obecność młodszego mężczyzny nie sprzyja dobrze na relacje między bliskimi.

Festiwal w Karlowych Warach – kiedy odbędzie się impreza?

Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 1-9 lipca.

Czytaj także: "365 Dni: Ten dzień" - rozmawiamy z twórcami hitu Netflixa

RadioZET.pl/Filmweb.pl/informacja prasowa filmu "Granice miłości"

ZOBACZ TAKŻE:  Polskie filmy i seriale XXI wieku, które stały się międzynarodowymi hitami [GALERIA]