Obserwuj w Google News

„Chleb i sól“ nagrodzone w Wenecji. Kiedy zobaczymy zwycięski film Damiana Kocura? [WIDEO]

2 min. czytania
12.09.2022 10:27
Zareaguj Reakcja

„Chleb i sól“ Damiana Kocura został uhonorowany Nagrodą Specjalną Jury sekcji Orrizonti zakończonego w weekend festiwalu filmowego w Wenecji. Polski obraz, opowiadający o eskalacji przemocy wobec imigrantów, spodobał się weneckiemu Jury za nietuzinkowe podejście do tematu. Kiedy film zobaczymy w kinach?

Chleb i sól - kadr z filmu
fot. materiały prasowe Studio Munka/TIZIANA FABI/AFP/East News

„Chleb i sól” z nagrodą festiwalu w Wenecji. Impreza, która odbyła się na włoskim Lido w dniach 31 sierpnia – 10 września, zakończyła się zwycięstwem polskiego filmu. Obraz Damiana Kocura został uhonorowany Nagrodą Specjalną Jury sekcji Orrizonti, ku wielkiej uciesze wszystkich zebranych na miejscu członków ekipy filmowej.

Redakcja poleca

„Chleb i sól” – o czym opowiada film?

Wedle oficjalnego opisu fabuły, „Chleb i sól” opowiada o mieszkańcach małego miasteczka, którzy wchodzą w otwarty konflikt z imigrantami, prowadzącymi restaurację z kebabami. Historia pokazana w filmie, zainspirowana była prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce w Ełku, ale stanowi autorskie spojrzenie na kwestię eskalacji przemocy i powodów, dla których członkowie społeczności tak łatwo dążą do wykluczenia innych.

Reżyser w rozmowie z serwisem prasowym PAP w następujących słowach wypowiedział się o swoim filmie:

"To film nie tyle o braku tolerancji, ile o przemocy jako takiej, ponieważ ona pojawia się w różnych scenach i kontekstach. Za każdym razem jest to przemoc skierowana wobec tych, którzy są potencjalnie słabsi od nas, np. dzieci lub osób, które nie są zasymilowane z resztą społeczeństwa, stanowią mniejszość”.

Damian Kocur wspomina też, że ludzie podchodzili do niego po premierze w Wenecji, gratulując wprawnego oka w portretowaniu polskiej rzeczywistości. Tak reżyser i scenarzysta wypowiedział się na łamach portalu Wirtualna Polska:

„(Ludzie) podchodzili i dzielili się swoimi przemyśleniami. Mówili, że zostało w nich coś po tym seansie. A to, wierzę, jest najważniejsze”. 

„Chleb i sól” – zwiastun 

Film reklamowany jest następującym zwiastunem:

„Chleb i sól” – twórcy i obsada

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Damian Kocur. Polski twórca filmowy najlepiej znany jest z serii filmów krótkometrażowych, m.in. „Lekcja”, „To czego chcę” czy „Powrót”. „Chleb i sól” to jego debiut w długiej formie filmowej. Na ekranie również wystąpili naturszczycy i niezadowowi aktorzy. Wśród nich m.in.: Tymoteusz Bies, Jacek Bies, Bartosz Olewiński, Nikola Raczko czy Nadim Suleiman.

„Chleb i sól” – kiedy premiera?

Światowa premiera filmu odbyła się 9 września podczas festiwalu filmowego w Wenecji. Teraz produkcja pokazywana będzie w ramach  Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na razie nie wiadomo, kiedy zawita w szerokiej dystrybucji kinowej. Wydaje się jednak, że dzięki wygranej w Wenecji, może to nastąpić szybciej niż później. 

Czytaj także:  Agnieszka Holland nie została zaproszona na pokaz własnego filmu: "Komunistyczna cenzura"

RadioZET.pl/WP.pl/Interia.pl/PAP/Twitter

Inni Ludzie - kadr z filmu
12 Zobacz galerię
fot. materiały prasowe Warner Bros.