Obserwuj w Google News

Cannes we Wrocławiu. Zwycięzcy festiwalu w programie Nowych Horyzontów 2022 [WIDEO]

3 min. czytania
31.05.2022 16:30
Zareaguj Reakcja

Nowe Horyzonty zbliżają się wielkimi krokami. Niedługo po ogłoszeniu wyników Konkursu Głównego w Cannes, organizatorzy polskiej imprezy, informują, że zdobywca Złotej Palmy zawita latem w kinie Nowe Horyzonty. Jakie jeszcze produkcje zobaczymy na słynnej imprezie filmowej?

The Triangle od Sadness - kadr z filmu
fot. materiały prasowe Festiwal Filmowy Cannes/Fredrik-Wenzel/Plattform

Festiwal w Cannes 2022 dobiegł końca, czas więc na ogłoszenia programowe wrocławskiego festiwalu Nowe Horyzonty. Słynna impreza filmowa właśnie poinformowała, że w jej programie znajdzie się znaczna część produkcji, nagrodzonych na zakończonym właśnie festiwalu w Cannes. Jakie dokładnie produkcje zobaczymy we Wrocławiu? Przekonajcie się sami.

Redakcja poleca

Nowe Horyzonty 2022: „The Triangle of Sadness” i inni zwycięzcy Cannes w programie imprezy

„The Triangle of Sadness”, czyli zwycięski film tegorocznego festiwalu, będzie jednym z dzieł, które obejrzymy podczas Nowych Horyzontów. Film Rubena Ostlunda, będący satyrą na świat influencerów, został uhonorowany Złotą Palmą, właśnie za swoje nietuzinkowe podejście do tematu. Twórca „The Square” po raz kolejny zaproponował świeże i zaskakujące spojrzenie na coraz bardziej popularny temat.

„Blisko” Lukasa Dhonta, czyli zdobywca Grand Jury Prize, również pojawi się w repertuarze festiwalu. Opowieść o przyjaźni dwóch dorastających chłopców, którą przerywa zaskakujące wydarzenie w życiu jednego z nich, zobaczymy latem w kinie Nowe Horyzonty.

We Wrocławiu obejrzymy także „Pacification” Alberta Sierry, które również walczyło o Złotą Palmę. To nietypowe political-fiction, podejmujące temat współczesnego kolonializmu w zabawny, błyskotliwy i poruszający sposób.

Redakcja poleca

W programie znalazło się także miejsce dla filmu „Prześwietlenie” (org. „R.M.N.”) Cristiana Mungiu, w którym reżyser dokonuje rozliczenia ze współczesną ksenofobią w błyskotliwym, precyzyjnym stylu. Autor nagrodzonych Złotą Palmą „4 miesięcy, 3 tygodni i 2 dni” proponuje opowieść o robotniku, który wraca z Niemiec do prowincjonalnego transylwańskiego miasteczka i demaskuje przy tym demony naszej części Europy, prześwietla ludzkie uprzedzenia i ślepą wierność wyimaginowanym wartościom, nie mając litości dla zaściankowości i nietolerancji.

Podczas imprezy zobaczymy także islandzki film „Godland” Hlynura Pálmasona, jeden z ulubionych filmów programerów imprezy. Jak czytamy w informacji prasowej festiwalu, Marcin Pieńkowski, dyrektor Nowych Horyzontów w następujących słowach zachwalał obraz Islandczyka:

„(…) Autor Zimowych braci stworzył oszałamiające wizualnie kino drogi, osadzoną w XIX wieku historię duńskiego pastora, który próbuje dotrzeć do odległych zakątków Islandii, żeby zbudować tam kościół i uwiecznić na zdjęciach piękno natury i mieszkańców wyspy. Przewrotny, pełen czarnego humoru film Pálmasona to niezwykła przypowieść o wierze i zderzeniu człowieka z żywiołem. Jednocześnie to jeden z najpiękniejszych formalnie filmów tegorocznego festiwalu w Cannes”.

Wiadomo także, że kilka innych filmów, nagrodzonych w Cannes, znalazło już swoją dystrybucję. Wszystko wskazuje więc na to, że polscy widzowie będą mogli obejrzeć te filmy podczas tegorocznej edycji festiwalu, choć w tym momencie nie jest to jednak informacja w pełni potwierdzona. Znając jednak dotychczasową politykę festiwalu, jest wielce prawdopodobne, że następujące produkcje również zawitają do kina Nowe Horyzonty, gdy w lipcu rozpocznie się tam impreza, gdyż wszystkie z nich znalazły już polskiego dystrybutora.

Gutek Film:

 • „IO”
 • „Tori et Lokita”
 • „Decision to leave”
 • „Holy Spider”
 • "R.M.N"
 • "Nostalgia"
 • "Silent Twins"
 • "Pamfir"
 • ("Pięć Diabłów")

M2Films:

 • „The Eight Mountains”
 • „Boy From Heaven”
 • „Corsage” 

Best Film:

 • „Broker”

Nowe Hoyzonty 2022 – kiedy odbywa się impreza? 

Tegoroczny festiwal Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach: 21-31 lipca we Wrocławiu, a w terminie: 21 lipca – 7 sierpnia dodatkowo w internecie.

Czytaj także:  „Stranger Things“ po raz czwarty. Rozmawiamy z obsadą hitu Netflixa

RadioZET.pl/informacja prasowa Nowe Horyzonty

ZOBACZ TAKŻE:  Polskie filmy i seriale XXI wieku, które stały się międzynarodowymi hitami [GALERIA]