Obserwuj w Google News

Złamanej 500-letniej sosny nie udało się uratować. Symbol Pienin zyska „drugie życie” na wystawie

Redakcja
2 min. czytania
17.10.2018 14:29

To nie to samo, co podziwiać żywe, kilkusetletnie drzewo, ale przynajmniej nie oznacza to pożegnania na zawsze. Złamana reliktowa sosna ze szczytu Sokolicy w Pieninach trafi na wystawę.

Złamanej 500-letniej sosny nie udało się uratować. Symbol Pienin zyska „drugie życie” na wystawie
fot. YouTube

500-letnia sosna z Sokolicy trafi na wystawę

Kiedy najsłynniejsza polska sosna została uszkodzona przez śmigłowiec TOPR-u we wrześniu 2018 roku, wielu ubolewało nad tą stratą. „Nie wiemy, czy drzewo przeżyje. W najbliższych dniach wykonamy stosowne badania” – komentował wtedy dla PAP kierownik Działu Udostępniania Pienińskiego Parku Narodowego Andrzej Kowalski. Sosny reliktowe są bardzo rzadkie i choć drzewo uszkodzono podczas próby ratowania życia turystce, ciężko było pogodzić się z myślą, że już nie zobaczymy tego wspaniałego okazu natury. Złamanego pędu nie udało się niestety ocalić, za to podjęto się próby jego konserwacji. Pierwszym etapem tego procesu będzie nasączanie ułamanego fragmentu w wodnym roztworze z gliceryny. Co czeka sosnę potem?

TO TRZEBA WIEDZIEĆ:  Najsłynniejsza polska sosna uszkodzona przez śmigłowiec

Jak uratować symbol Pienin?

Jeśli przyrodnicy będą zadowoleni z postępów nad pierwszym etapem prac konserwacyjnych, kolejnym ma być próba przywrócenia igłom drzewa ich naturalnej, zielonej barwy. Pień reliktowej sosny trzeba będzie także odpowiednio zabezpieczyć przed infekcjami grzybiczymi i insektami, które mogłyby uszkodzić drzewo. Następnie uzyskany z sosny materiał posłuży do wielu szczegółowych badań, w tym m.in. anatomicznych i dotyczących tego, jakie gatunki organizmów zamieszkują ułamany pęd z drzewa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, symbol Pienin będzie można symbolicznie podziwiać na wystawie w siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku.

Zaadoptujcie drzewo! Każdy może zaopiekować się kawałkiem kolumbijskiej dżungli

RadioZET.pl/źródło:PAPNaukawPolsce/AG

Co nam daje chodzenie boso po lesie? Nowe badania dowodzą, że więcej, niż myślimy! [WIDEO]