Obserwuj w Google News

Co nam daje chodzenie boso po lesie? Nowe badania dowodzą, że więcej, niż myślimy! [WIDEO]

Redakcja
2 min. czytania
01.08.2018 16:08
Zareaguj Reakcja

Upały nas nie oszczędzają – może więc warto przemyśleć bosą wycieczkę za miasto? Nie chodzi tylko o relaks!

Co nam daje chodzenie boso po lesie? Nowe badania dowodzą, że więcej, niż myślimy! [WIDEO]
fot. Pixabay

Ziemia gromadzi na swojej powierzchni ujemny ładunek

Chodzenie boso po plaży, lesie czy po prostu nagiej ziemi to nie tylko idealny sposób na odprężenie. Okazuje się, że bliższy kontakt z naturą może pozytywnie wpłynąć na wiele innych aspektów! Wystarczy odrobina nauki i wszystko stanie się jasne. Jedną z pierwszych rzeczy, jakie trzeba wiedzieć, jest to, że Ziemia gromadzi na swojej powierzchni ujemny ładunek elektryczny. To znakomite źródło antyoksydantów, a także elektronów, które chętnie asymilują wolne rodniki, dzięki czemu przestają być dla nas szkodliwe. Poniższe wideo wyjaśni wam, jak wykorzystać potencjał chodzenia boso!

 

Chodzenie boso pomaga łagodzić objawy przewlekłych chorób

Autor filmu posiłkuje się wynikami badań opublikowanymi w periodyku naukowym „ The Journal of Environmental and Public Health” Postanowiliśmy je sprawdzić – okazuje się, że tzw. earthing, jak badacze nazywają bose spacery np. po leśnej ściółce, przynosi zaskakująco dobre efekty w leczeniu przewlekłych chorób takich jak np. migreny, niegojące się rany w przebiegu cukrzycy czy choroby neurodegeneracyjne. Oczywiście samo zrzucenie butów przed spacerem nie zdziała dla nas cudów, ale jak dowodzą autorzy badań na przykładzie poniższej fotografii, może złagodzić męczące dolegliwości. Na zdjęciu widać trzy etapy leczenia niegojącej się rany u cierpiącej na cukrzycę 84-letniej pacjentki. Już po tygodniu codziennych, godzinnych spacerów boso kobieta zauważyła poprawę krążenia, a wraz z nią – delikatny postęp w gojeniu się rany. Ostatnie zdjęcie dramatycznie różni się od pierwszego. Aby osiągnąć aż tak dobre efekty, wystarczyły zaledwie dwa tygodnie! Co ciekawe, w tym okresie bose spacery były jedynym podjętym przez lekarzy kobiety środkiem zaradczym. 

MAMY TEŻ DLA CIEBIE:

Journal of Environemntal and Public Health
fot. Journal of Environemntal and Public Health

Cierpisz na bezsenność? Wypróbuj spacery boso po ziemi!

Według badaczy to nie koniec korzyści, jakie czekają bosych spacerowiczów. Warto przemyśleć taką formę terapii również przy zaburzeniach trawienia, bezsenności oraz przewlekłych bólach, zwłaszcza migrenowych. Nacisk stopy na surowe podłoże zaowocuje również naturalnym stanem odprężenia, który świetnie redukuje chroniczny stres. Temat kontaktu z Matką Ziemią zainteresował także badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego, którzy dowiedli z kolei, że już godzinny spacer boso po lesie przywraca pełnię prawidłowego krążenia krwi w obrębie twarzy. 

 

Uniwersytet Kalifornijski
fot. Uniwersytet Kalifornijski
Ekologia dla opornych: 7 prostych sposobów, jak dbać o środowisko bez wysiłku

Pierwsze oznaki poprawy nastąpiły natomiast już po 20 minutach! Bose spacery po ziemi definitywnie poprawiają krążenie krwi, lecz nie tylko. Wasza krew zyska też na bosych spacerach większą lepkość, co zapobiega praktycznie większości zaburzeń pracy serca. Dlatego namawiamy – następnym razem, kiedy gdzieś wyjedziecie, koniecznie zdejmijcie buty i idźcie na spacer!

RadioZET.pl/AG

#Podnieś5 : bo o czyste plaże powinniśmy dbać razem. Pomysł, który warto naśladować!