0
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Wszystkich Świętych i Zaduszki - jakie są różnice między świętami i kiedy wypadają w 2021?

2 min. czytania
29.10.2021 15:30

Jakie są różnice między Wszystkich Świętych a Zaduszkami? Obydwa święta wypadają na początku listopada, dzień po sobie. Choć cmentarze odwiedzamy zarówno 1, jak i 2 listopada, to pomiędzy świętami, choć nie wszyscy o tym wiedzą, występują znaczne różnice. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć poniżej.

Wszystkich Świętych i Zaduszki - jakie są różnice między świętami i kiedy wypadają w 2021?
fot. Piotr Molecki/East News

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny - jakie są różnice? Kiedy wypada Wszystkich Świętych, a kiedy Zaduszki? Jak się obchodzi jedno, a jak drugie święto? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, czym różnią się Zaduszki a Wszystkich Świętych.

Dzień Zaduszny i Wszystkich Świętych - jakie są różnice i kiedy wypadają?

Data Wszystkich Świętych jest stała i zawsze przypada na ten sam termin - 1 listopada. W tym roku będzie to poniedziałek. Święto to jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Zamknięte będą zatem wszystkie urzędy, szkoły, placówki oświatowe, centra handlowe, punkty usługowe itd.

Uważa się, że Wszystkich Świętych wywodzi się ze wspominania w jednym, wybranym dniu, wszystkich męczenników chrześcijańskich. Takie obchody wprowadzono w IV wieku w różnych Kościołach wschodnich prowincji Cesarstwa Rzymskiego. Ich daty były zróżnicowane lokalnie. Świętowanie 1 listopada w Rzymie rozpoczęto najprawdopodobniej w 741 roku.

Z kolei Zaduszki, inaczej Święto Zmarłych, wypadają dzień później - 2 listopada. W tym roku będzie to wtorek. Nie jest to jednak dzień ustawowo wolny od pracy. 2 listopada otwarte zatem będą sklepy, centra handlowe, urzędy, punkty usługowe itd.

Zaduszki mają swoje korzenie w wierzeniach pogańskich i obrzędowości przedchrześcijańskiej. Msze za dusze zmarłych odprawiane były już na początku VII wieku. W 998 roku Odylon (opat klasztoru benedyktyńskiego) wyznaczył na 2 listopada dzień obowiązkowych modlitw za wszystkich wiernych zmarłych – we własnym opactwie oraz wszystkich klasztorach należących do kongregacji kluniackiej. Później zwyczaj ten przejęły także inne zakony. W 1311 roku decyzją Stolicy Apostolskiej Zaduszki wprowadzono do kalendarza oraz liturgii rzymskiej.

Wszystkich Świętych a Zaduszki - czym różnią się te święta?

Inne terminy to nie jedyna różnica między Wszystkich Świętych a Zaduszkami. Przede wszystkim Wszystkich Świętych - jak sama nazwa wskazuje - to święto zmarłych, którzy już zostali świętymi i są w niebie. 1 listopada wspominamy więc zarówno osoby, które zostały oficjalnie uznane za święte, jak i wszystkich ludzi, których dusze już trafiły do nieba.

Zaduszki natomiast to święto wszystkich zmarłych, których dusze są jeszcze w czyśćcu. 2 listopada modlimy się zatem w intencji zmarłych osób, które nie trafiły jeszcze do nieba. 

Choć między Dniem Wszystkich Świętych a Zaduszkami występują różnice, to w praktyce zarówno 1, jak i 2 listopada odwiedzamy cmentarze, ozdabiamy groby naszych bliskich wiązankami, zapalamy znicze i modlimy się. Często wspomniane święta stają się także pretekstem do rodzinnych spotkań.

RadioZET.pl