0
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Zaduszki 2021 - kiedy obchodzimy w Polsce i jaka jest historia święta? [DATA]

2 min. czytania
29.10.2021 15:31

Zaduszki przypadają rokrocznie w tym samym terminie - na początku listopada. W tym dniu tradycyjnie modli się za dusze zmarłych, a przede wszystkim za te, które przebywają w czyśćcu. Mimo że święto to jest powszechnie znane, to jednak nie wszyscy do końca zdają sobie sprawę z tego, jaka jest jego geneza. Sprawdzamy, kiedy Dzień Zaduszny 2021 i skąd się wzięło to święto.

Zaduszki 2021 - kiedy obchodzimy w Polsce i jaka jest historia święta? [DATA]
fot. Artur Zawadzki/REPORTER/EASTNEWS

Zaduszki 2021 - DATA: kiedy wypada święto? Jaka jest historia święta i skąd się wzięło? Jak się je obchodzi w Polsce? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy, kiedy są Zaduszki i jaka jest historia święta.

Kiedy są Zaduszki 2021? [DATA]

Kiedy Zaduszki 2021? Choć data tego święta jest stała i uroczystość ta zawsze wypada w tym samym terminie to rokrocznie na przełomie października i listopada wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, kiedy wypada Dzień Zaduszny. Święto to tradycyjnie przypada 2 listopada. W 2021 roku będzie to wtorek. Przypomnijmy, że dzień wcześniej 1 listopada jest  Uroczystość Wszystkich Świętych

Dzień Zaduszny nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. 2 listopada otwarte zatem będą sklepy, centra handlowe, supermarkety, punkty usługowo-handlowe itp.

Zaduszki - historia święta, obchody i zwyczaje w Polsce

Choć Zaduszki to powszechnie znana uroczystość, to jednak nie wszyscy zdają sobie do końca sprawę z tego, jaka jest geneza tego popularnego święta, które rokrocznie przypada 2 listopada. 

Wszystkich Świętych a Zaduszki - czym różnią się te święta i kiedy wypadają?

Co ciekawe, Dzień Zaduszny wywodzi się z praktyk pobożnościowych wczesnośredniowiecznych mnichów, a dokładniej z nabożeństw odprawianych corocznie w różnych klasztorach za zmarłych współbraci. Od IX wieku natomiast, podczas specjalnych nabożeństw w niektórych opactwach, zaczęto obejmować intencjami modlitewnymi wszystkich zmarłych chrześcijan, a nie tylko zakonników, jak to było dotychczas. 

Odylon, czyli opat klasztoru benedyktyńskiego w Cluny, w 998 roku wyznaczył na 2 listopada dzień obowiązkowych modlitw za wszystkich wiernych zmarłych. Następnie zwyczaj ten przejęły także inne zakony. 1311 roku natomiast, decyzją Stolicy Apostolskiej, wprowadzono Dzień Zaduszny do kalendarza oraz liturgii rzymskiej i stopniowo upowszechniono w całym Kościele katolickim. 

Z tradycją Zaduszek związanych było także wiele ludowych zwyczajów oraz wierzeń. Przykładowo w XIX wieku na wschodzie Polski odprawiano uroczystości ofiarne z przywoływaniem zmarłych, co później stało się inspiracją dla Adama Mickiewicza do napisania "Dziadów". 

W Polsce podczas Dnia Zadusznego nawiedza się cmentarze, ozdabia groby bliskich oraz zapala na nich znicze. Praktyka ta związana jest z przedchrześcijańskim zwyczajem rozpalania ognisk na mogiłach, obejściach i rozstajach dróg. Chrust na te ogniska składano przez cały rok. Wierzono, że płomienie ogrzewają dusze błąkające się po ziemi i chronią przed złymi mocami.

Tradycyjnie w Dzień Zaduszny modli się za dusze zmarłych przebywających w czyśćcu. W tym dniu odprawiane są także uroczyste msze święte, a w niektórych parafiach odbywają się specjalne procesje.

RadioZET.pl