Obserwuj w Google News

Wigilia 2021 - jak przygotować stół na wigilijną kolację? [TRADYCJE, ZWYCZAJE]

3 min. czytania
22.12.2021 15:22

Sianko pod obrusem, 12 potraw na stole, dodatkowe miejsce dla wędrowca - jakich elementów nie może zabraknąć podczas wieczerzy i jak przygotować stół na kolację wigilijną? Sprawdzamy, o czym należy pamiętać podczas nakrywania stołu przed Wigilią 2021.

Wigilia 2021 - jak przygotować stół na kolację wigilijną? [TRADYCJE, ZWYCZAJE]
fot. Shutterstock

Wigilia 2021 - jak przygotować stół na kolację wigilijną? Tradycje, zwyczaje, przesądy - jest wiele elementów, o których musimy pamiętać podczas przygotowywania stołu na Wigilię 2020. Poniżej podajemy, jakie są najważniejsze elementy, które muszą znaleźć się na wigilijnym stole zgodnie z tradycją oraz sprawdzamy, jak powinien wyglądać tradycyjny stół wigilijny.

Tradycje bożonarodzeniowe - zwyczaje świąteczne i wigilijne w Polsce

Wigilia 2021 - jak przygotować stół na kolację wigilijną? [TRADYCJE, ZWYCZAJE ŚWIĄTECZNE]

W trakcie przygotowań do Wigilii wiele osób zastanawia się, jak przygotować stół na kolację wigilijną, jakie są tradycje i zwyczaje świąteczne z tym związane i o jakich elementach trzeba pamiętać. Na stole przykrytym białym obrusem nie może zabraknąć opłatka, którym po modlitwie i odczytaniu fragmentu Biblii wszyscy domownicy powinni się podzielić. Pod obrusem należy położyć wiązkę sianka. Zgodnie z wiarą chrześcijańską ma ona nawiązywać do żłóbka, w którym przyszedł na świat Jezus Chrystus.

Który fragment Biblii czytamy w Wigilię przed kolacją? [EWANGELIA 24.12.2021]

Na stole ustawia się o jedno nakrycie więcej niż wynosi liczba zgromadzonych osób. Dodatkowe miejsce przy stole wigilijnym przeznaczone jest dla niezapowiedzianego gościa, a zwyczaj ten upowszechnił się w XIX wieku. Tradycja bożonarodzeniowa związana z pozostawianiem miejsca i nakrycia dla wędrowca jest pozostałością ze słowiańskich wierzeń, gdzie nietkniętą część jedzenia zostawiało się dla duchów przodków.

12 potraw wigilijnych: symbolika i lista tradycyjnych potraw na Wigilię

Jednym z najważniejszych elementów podczas kolacji wigilijnej i przygotowywania stołu jest bożonarodzeniowa tradycja 12 potraw. Tu jednak lista dań może różnić się w zależności od regionu. Podstawowe to zazwyczaj  barszcz czerwony na domowym zakwasie z buraków, śledzie (przygotowywane na różne sposoby), karp, kapusta wigilijna (czasem przygotowywana z grochem), kompot z suszu, pierogi z kapustą i grzybami, zupa grzybowa, kutia i inne. Często do 12 potraw wigilijnych zaliczają się także ciasta, m.in. piernik i makowiec.

Przesądy wigilijne - jakie są najpopularniejsze przesądy wigilijne w Polsce?

Jak powinien wyglądać tradycyjny stół wigilijny i kolacja? [WIGILIA 2021]

Zgodnie z tradycją bożonarodzeniową w Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z  "pierwszą gwiazdką na niebie". Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie.

Najpiękniejsze życzenia bożonarodzeniowe 2021 i świąteczne wierszyki

Wieczerzę rozpoczyna się modlitwą i czytaniem fragmentu Ewangelii Łukasza w części dotyczącej narodzin Jezusa. Potem uczestnicy wieczerzy wzajemnie przełamują się opłatkiem, jednocześnie składając sobie  życzenia świąteczne. Zwyczaj łamania się opłatkiem nie jest znany poza Polską i Litwą.

Czy można pić alkohol w Wigilię lub jeść mięso po kolacji wigilijnej?

Ważnym zwyczajem świątecznym towarzyszącym wigilii Bożego Narodzenia jest śpiewanie kolęd. Te najbardziej znane to " Wśród nocnej ciszy", " Cicha noc", " Bóg się rodzi", " Lulajże Jezuniu", " Przybieżeli do Betlejem" czy " Dzisiaj w Betlejem". Często też pod choinką umieszczane są prezenty, które wedle tradycji przynosić ma gwiazdor, św. Mikołaj, dzieciątko, aniołek lub gwiazdka.

Dlaczego kładziemy sianko pod obrusem w Wigilię? [ZNACZENIE, SYMBOLIKA]

 

RadioZET.pl