slot: premiumboard
slot: topscroll
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Który fragment Biblii czytamy w Wigilię przed kolacją? [EWANGELIA 24.12.2021]

2 min. czytania
22.12.2021 15:09

Choć modlitwa przed rozpoczęciem kolacji wigilijnej jest tradycją kultywowaną od wielu lat, co roku wśród Polaków pojawia się problem i pytanie, który fragment Biblii czytamy w Wigilię przed kolacją. Poniżej przedstawiamy wyjaśnienie oraz pełny tekst Ewangelii na Wigilię.

Który fragment Biblii czytamy w Wigilię przed kolacją? [EWANGELIA 24.12]
fot. Shutterstock
slot: billboard
slot: billboard

Ewangelia na Wigilię - który fragment Biblii czytamy w Wigilię? W wielu domach wciąż praktykowana jest tradycja modlitwy przed rozpoczęciem wieczerzy wigilijnej. Który fragment Biblii należy odczytać przed rozpoczęciem kolacji? Podpowiadamy, jaka jest Ewangelia na Wigilię.

Tradycje bożonarodzeniowe - zwyczaje świąteczne i wigilijne w Polsce

Który fragment Biblii czytamy w Wigilię przed kolacją?

Zgodnie z tradycją pojawienie się na niebie pierwszej gwiazdki wyznacza godzinę rozpoczęcia kolacji wigilijnej. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii ujrzeli Trzej Królowie.

Również zgodnie z tradycją chrześcijanie co roku czytają Pismo Święte i dzielą się opłatkiem. Wiele osób ma jednak wątpliwości, który fragment Biblii czytamy w Wigilię przed kolacją? Ewangelia na Wigilię, którą powinno się odczytać przed wieczerzą, to fragment poświęcony narodzinom Jezusa Chrystusa (Łk 2,1-14).

Pierwsza gwiazdka - o której godzinie zasiada się do wigilii? [WIGILIA 2021]

Ewangelia na Wigilię - który fragment?

Fragment Biblii, który czytamy w Wigilię przed kolację znajduje się w Nowym Testamencie i jest to fragment z Ewangelii według świętego Łukasza. Stąd właśnie skrót Łk 2,1-14. Liczby podane w skrócie oznaczają początek rozdziału 2, od wersu 1 do 14.

Poniżej publikujemy cały fragment Ewangelii, który należy odczytać przed rozpoczęciem wieczerzy:

W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego

 

Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. 
W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. 10 Lecz anioł rzekł do nich: «Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: 11 dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. 12 A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie». 13 I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: 
14 «Chwała Bogu na wysokościach, 
a na ziemi pokój 
ludziom Jego upodobania».

12 potraw wigilijnych: symbolika i lista tradycyjnych potraw na Wigilię  

Życie, nauki i czyny Jezusa opisane są łącznie w czterech Ewangeliach (części Nowego Testamentu): Ewangelii św. Mateusza, św. Marka, św. Łukasza i św. Jana. Dokładny opis narodzin Chrystusa znajduje się tylko u św. Łukasza. Św. Jan i św. Marek pomijają zupełnie tę część życia Jezusa, a św. Mateusz koncentruje się głównie na wydarzeniach bezpośrednio przed i po narodzinach.

RadioZET.pl/biblia.deon.pl

slot: leaderboard_pod_art