Obserwuj w Google News

Dlaczego kładziemy sianko pod obrusem w Wigilię? [ZNACZENIE, SYMBOLIKA]

2 min. czytania
22.12.2021 15:34

Wkładanie sianka pod obrus to jeden z wigilijnych zwyczajów, który w wielu domach praktykowany jest od pokoleń. Mimo że tradycja ta kultywowana jest od tylu lat, to jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jaka jest jego historia. Przedstawiamy szczegółowe informacje i wyjaśniamy, dlaczego kładziemy sianko pod obrusem, jakie jest tego znaczenie i co symbolizuje.

Dlaczego kładziemy sianko pod obrusem w Wigilię? [ZNACZENIE, SYMBOLIKA]
fot. SHUTTERSTOCK

Wigilia - dlaczego kładziemy sianko pod obrusem? Jaka jest symbolika? Skąd wziął się ten świąteczny zwyczaj? Jaka jest jego historia? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz wyjaśniamy znaczenie sianka pod obrusem i jego symbolikę.

Dlaczego wkładamy sianko pod obrus? [WIGILIA]

Sianko pod obrusem, dzielenie się opłatkiem, zostawienie wolnego miejsca przy stole czy przygotowywanie 12 potraw to tylko niektóre ze zwyczajów wigilijnych, które w wielu domach praktykowane są od lat. Takie tradycje najczęściej przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

Wigilia 2021 - jak przygotować stół na kolację wigilijną? [TRADYCJE, ZWYCZAJE]

W związku z tym w okresie świątecznym wiele osób poszukuje w sieci informacji na temat znaczenia sianka pod obrusem i symboliki. Nie wszystkie osoby w końcu zdają sobie sprawę z tego, jaka jest historia tego zwyczaju i skąd się właściwie wziął.

Sianko pod obrusem - znaczenie i symbolika

Dlaczego kładziemy sianko pod obrus? Znaczenie może niektórych zaskoczyć. Sianko, które zwyczajowo kładzie się na wigilijnym stole, ma symbolizować ubóstwo, w jakim narodził się Jezus Chrystus oraz skromność. Co ciekawe, według pogańskich przekonań sianko pod obrusem ma także sprowadzić dobrobyt dla domowników i stanowi dobrą wróżbę na nadchodzący rok.

W wybranych częściach naszego kraju domownicy w czasie wigilijnej kolacji wyciągają źdźbła siana spod obrusa. Według niektórych przekonań osoba, która wyciągnie najdłuższe i proste źdźbło, będzie miała największe powodzenie w zbliżającym się nowym roku. Z kolei ten, kto wyciągnie spod obrusa połamane i krótkie źdźbło, w kolejnym roku może spodziewać się większych i mniejszych kłopotów. Kiedyś siankiem spod obrusa po wigilijnej kolacji karmiono również zwierzęta, aby chowały się w zdrowiu.

Co warto dodać, zwyczaj wkładania sianka pod obrus w Wigilię przez niektóre osoby jest mocno krytykowany. Przeciwnicy są zdania, że jest to zabobon, dlatego uważają, że nie warto kultywować tej tradycji.

Dlaczego dajemy sobie prezenty na święta w Wigilię i dlaczego chowamy je pod choinkę?

 

RadioZET.pl/regiodom.pl