Dlaczego zostawiamy puste miejsce przy stole wigilijnym i dla kogo? [ZNACZENIE, SYMBOLIKA]
Choć jest to jedna z najpopularniejszych tradycji związana ze Świętami Bożego Narodzenia, co roku wiele osób zastanawia się, dlaczego zostawiamy puste miejsce przy stole wigilijnym i dla kogo przygotowywane jest dodatkowe nakrycie. Sprawdzamy historię i wyjaśnienie tego zwyczaju.
![Dlaczego zostawiamy puste miejsce przy stole wigilijnym i dla kogo? [TRADYCJA]](https://gfx.rozrywka.radiozet.pl/var/radiozetsg/storage/images/co-gdzie-kiedy-jak/dlaczego-zostawiamy-puste-miejsce-przy-stole-wigilijnym-i-dla-kogo-znaczenie-symbolika/1925223-1-pol-PL/Dlaczego-zostawiamy-puste-miejsce-przy-stole-wigilijnym-i-dla-kogo-ZNACZENIE-SYMBOLIKA_content.jpg)
Dlaczego zostawiamy puste miejsce przy stole wigilijnym i dla kogo? Sprawdzamy wyjaśnienie tradycji i po co zostawiamy dodatkowe nakrycie podczas kolacji wigilijnej w Polsce.
Przesądy wigilijne - jakie są najpopularniejsze przesądy wigilijne w Polsce?
Dlaczego zostawiamy puste miejsce przy stole wigilijnym? [TRADYCJA]
Wigilia świąt Bożego Narodzenia obfituje w przesądy, które rzekomo posiadają niezwykłą moc. Zazwyczaj mają one swój początek w dawnych, lokalnych wierzeniach pogańskich. Do niedawna wierzono, że na wieczerzy wigilijnej pojawiają się dusze zmarłych. Właśnie dla takiego "przybysza z zaświatów" zostawiano wolne miejsce przy stole - zwyczaj ten przypuszczalnie przetrwał do dzisiaj jako puste miejsce pozostawione dla niespodziewanego przybysza.
Mówi się również o tym, że tradycja bożonarodzeniowa związana z pozostawianiem miejsca i nakrycia dla wędrowca jest pozostałością ze słowiańskich wierzeń, gdzie nietkniętą część jedzenia zostawiało się dla duchów przodków.
Tradycje bożonarodzeniowe - zwyczaje świąteczne i wigilijne w Polsce
Dla kogo zostawia się puste miejsce przy stole wigilijnym?
Jeśli chodzi o kwestię, dla kogo zostawia się puste miejsce przy stole wigilijnym, istnieje kilka wytłumaczeń tego zwyczaju. Jeszcze w XIX wieku wierzono, że podczas wieczerzy wigilijnej ujrzeć można osobę zmarłą w bieżącym roku - byleby tylko wyjść do sieni i spojrzeć do izby przez dziurkę od klucza, a ujrzy się ją siedzącą wespół z innymi. Wiele osób wierzy w to, ze podczas wieczerzy wigilijnej oprócz obecnych w domu członków rodziny, w kolacji uczestniczą także zmarli najbliżsi i to dla nich powinno się pozostawić dodatkowe nakrycie.
Dlaczego dajemy sobie prezenty na święta w Wigilię i dlaczego chowamy je pod choinkę?
Najpopularniejszy jest jednak zwyczaj, który mówi o możliwości pojawienia się niespodziewanego gościa lub zagubionego wędrowca, który może zapukać do naszych drzwi i powinno się przyjąć go na kolacji wigilijnej.
Dlaczego kładziemy sianko pod obrusem w Wigilię? [ZNACZENIE, SYMBOLIKA]
Wigilia świąt Bożego Narodzenia nie jest świętem, ale w polskiej obyczajowości i tradycji jest, począwszy od uroczystej kolacji, dniem obchodzonym świątecznie i powszechnie uważanym za najbardziej rodzinny dzień w roku (w wielu krajach nie ma aż takiego znaczenia). Podobnie jak w Polsce, Wigilię obchodzi się na Litwie, w Czechach i na Słowacji, zazwyczaj z wieloma zapożyczeniami ze starosłowiańskiego Święta Godowego.
Zwyczaj łamania się opłatkiem jest nieznany poza Polską, Litwą i Białorusią. W wielu krajach nie ma postu (również w Polsce nie jest obecnie obowiązkowy) ani pasterki.
RadioZET.pl