Zamknij

Bóg się rodzi - TEKST. Słowa kolędy, nuty na flet, autor i ciekawostki

22.12.2021 14:59

Tekst kolędy "Bóg się rodzi, moc truchleje" składa się łącznie z 5 zwrotek. Bardzo często jest tak, że pamiętamy jedynie początek tego utworu, a kolejne wersy sprawiają nam sporo problemów. Poniżej publikujemy historię kolędy "Bóg się rodzi", tekst i nuty na flet dla dzieci.

"Bóg się rodzi" - TEKST: słowa kolędy, autor, nuty na flet i ciekawostki
fot. Shutterstock

Bóg się rodzi, moc truchleje - TEKST kolędy, historia, ciekawostki, autor, nuty dla dzieci. Poniżej zebraliśmy najciekawsze informacje dotyczące kolędy "Bóg się rodzi" i tekst, który będzie można wydrukować i wykorzystać np. podczas wspólnej rodzinnej wigilii.

"Lulajże Jezuniu": TEKST - słowa kolędy i nuty na flet [DO DRUKU]

Bóg się rodzi - TEKST: słowa kolędy [5 ZWROTEK]

Pieśń "Bóg się rodzi, moc truchleje" składa się z pięciu zwrotek, każda po osiem ośmiozgłoskowych wersów. Występują rymy dokładne, żeńskie, krzyżowe. Łańcuch oksymoronów w tekście, np. "blask ciemnieje" uwydatnia znaczenie cudu, jaki miał miejsce w stajence. Słowa kolędy podkreśla formuła z Ewangelii św. Jana "A Słowo Ciałem się stało i mieszkało między nami". Piąta strofa rozpoczynająca się słowami "Podnieś rękę, Boże Dziecię, błogosław (Ojczyznę) krainę miłą" nadaje pieśni charakteru narodowego, zwrotka ta nawiązywała również do posiadłości książąt Lubomirskich. Utwór tak poważny w treści, znacznie odróżnił ją od popularnych wtedy kolęd ludowych. Autorowi udało się połączyć wzniosłość z potocznością.

Poniżej podajemy pełny tekst "Bóg się rodzi, moc truchleje":

------------

1. Bóg się rodzi, moc truchleje,

Pan niebiosów obnażony?

Ogień krzepnie, blask ciemnieje,

Ma granice Nieskończony:

Wzgardzony okryty chwałą,

Śmiertelny Król nad wiekami?

A Słowo ciałem się stało,

i mieszkało między nami.

 ------------

2. Cóż masz, niebo nad ziemiany?

Bóg porzucił szczęście swoje,

Wszedł między lud ukochany,

Dzieląc z nim trudy i znoje,

Niemało cierpiał, niemało,

Żeśmy byli winni sami,

A Słowo ciałem się stało,

i mieszkało między nami.

 ------------

3. W nędznej szopie urodzony,

Żłób Mu za kolebkę dano!

Cóż jest, czym był otoczony?

Bydło, pasterze i siano.

Ubodzy, was to spotkało,

Witać Go przed bogaczami,

A Słowo ciałem się stało,

i mieszkało między nami.

 ------------

4. Potem i króle widziani,

Cisną się między prostotą,

Niosąc dary Panu w dani:

Mirrę, kadzidło i złoto.

Bóstwo to razem zmieszało,

Z wieśniaczymi ofiarami,

A Słowo ciałem się stało,

i mieszkało między nami.

 ------------

5. Podnieś rączkę, Boże Dziecię,

Błogosław ojczyznę miłą,

W dobrych radach, dobrym bycie,

Wspieraj jej siłę swą siłą,

Dom nasz i majętność całą,

I wszystkie wioski z miastami,

A Słowo ciałem się stało,

i mieszkało między nami.

------------

Dzisiaj w Betlejem - TEKST kolędy, nuty na flet, historia powstania tekstu

"Bóg się rodzi, moc truchleje" to jedna z nielicznych kolęd, których historia znana jest niemal w całości. Poetycki tekst "Bóg się rodzi" został zamówiony przez księżną Izabelę z Czartoryskich Lubomirską u Franciszka Karpińskiego. Wiadome jest, że dzieło zostało napisane jeszcze przed 1790 rokiem, jednak historycy nie są zgodni, co do miejsca jego powstania. Jedna z wersji podaje, że kolęda powstała w Dubiecku nad Sanem, inna, że miało to miejsce w Zabłudowie, koło Białegostoku, gdzie Karpiński stacjonował jako guwerner księcia Radziwiłła.

Pierwsza uroczysta prezentacja kolędy "Bóg się rodzi" odbyła się w roku 1792 w Białymstoku. "Pieśń o Narodzeniu Pańskim" - bo tak pierwotnie nazywała się kolęda - rozbrzmiała wówczas w Starym Kościele Farnym. Dopiero z czasem tytułem pieśni stały się jej pierwsze, wymowne słowa.

Bóg się rodzi - NUTY NA FLET dla dzieci

Bardzo często przed Świętami w szkołach podstawowych uczniowie muszą zagrać na flecie jedną z wybranych kolęd w ramach zaliczenia przedmiotu. Poniżej publikujemy kolędę "Bóg się rodzi" i nuty na flet.

C, C2, C2, H, A, A, A, A, G, F, E, G, C2, G, F, E, E, D, X2

F, D, E, F, G, G, E, G, F, D, E, F, G, G, E, G X2

Warto wiedzieć, że tekst "Bóg się rodzi" Franciszka Karpińskiego już wkrótce po opublikowaniu był śpiewany, ale na różne melodie. Obecnie używana melodia, utrzymana w rytmie poloneza, przypisywana bywa Karolowi Kurpińskiemu, aczkolwiek nie wyklucza się jej ludowego pochodzenia. Według innych źródeł jest to polonez koronacyjny królów polskich jeszcze z czasów Stefana Batorego (XVI w.). W pierwszej połowie XIX wieku była powszechnie znana w całej Polsce, chociaż śpiewana była, w zależności od regionu, w różnych wariantach melodycznych.

RadioZET.pl