Obserwuj w Google News

Przesądy wigilijne - jakie są najpopularniejsze przesądy wigilijne w Polsce?

2 min. czytania
22.12.2021 15:05

Święta Bożego Narodzenia obfitują w tak zwane przesądy wigilijne, które rzekomo posiadają niezwykłą moc. Zazwyczaj mają one swój początek w dawnych, lokalnych wierzeniach pogańskich. Sprawdzamy, jakie są najpopularniejsze przesądy wigilijne i co oznaczają.

Przesądy wigilijne - jakie są najpopularniejsze przesądy wigilijne w Polsce?
fot. Shutterstock

Przesądy wigilijne - jakie są najpopularniejsze w Polsce? Istnieje wiele zwyczajów, które wciąż praktykowane są w wielu domach, a wykonanie określonych czynności 24 grudnia, czyli w Wigilię ma przynieść szczęście i pomyślność w kolejnym roku. Poniżej zebraliśmy najciekawsze i najbardziej znane przesądy wigilijne.

12 potraw wigilijnych: symbolika i lista tradycyjnych potraw na Wigilię

PRZESĄDY WIGILIJNE - jakie są najpopularniejsze zwyczaje w Polsce?

Wigilia świąt Bożego Narodzenia obfituje w przesądy wigilijne rzekomo posiadające niezwykłą moc. Przede wszystkim mówią one o tym, że Wigilię powinniśmy spędzić w taki sposób, jak życzymy sobie spędzić cały kolejny rok. Mówi się, że "jaki dzień Wigilii, taki cały rok". Według wierzeń tej nocy zwierzęta przemawiają ludzkim głosem.

Innym, a również jednym z najpopularniejszych zwyczajów jest np. włożenie do portfela łuski z karpia. Ma to przynieść szczęście w finansach. Równie popularny przesąd wigilijny jest ten związany z 12 potrawami na stole. Należy przynajmniej spróbować każdego z dań. Wówczas wszystkie 12 miesięcy w roku będzie dla nas pomyślne. Szczególną uwagę warto zwrócić na mak, który uważany jest za synonim dostatku. Według niektórych wierzeń na wieczerzy wigilijnej nie powinno zabraknąć też białej fasoli, ponieważ gwarantuje ona spokój w finansach.

Wigilia: jak przygotować stół na kolację wigilijną? [TRADYCJE, ZWYCZAJE]

Do dziś przetrwał także przesąd wigilijny, że jeśli w poranek 24 grudnia pierwszym gościem w domu będzie młody chłopiec, przyniesie to szczęśliwy rok. Istnieje też zwyczaj umieszczania grosika w jednym uszku w barszczu - temu kto na niego trafi będzie przypisywało szczęście w nadchodzącym roku. 

Opłatkom również przypisywano wiele właściwości magicznych i leczniczych. Okruch opłatka wrzucony do studni miał oczyszczać wodę, zapewniać zdrowie ludziom i zwierzętom. Wierzono, że każdy, kto w Wigilię podzieli się opłatkiem, przez cały rok nie zazna głodu i będzie mógł dzielić się chlebem i inną strawą z ubogimi.

Tradycje bożonarodzeniowe - zwyczaje świąteczne i wigilijne w Polsce

Polskie zwyczaje i przesądy wigilijne, które przynoszą szczęście

W Wigilię warto być uśmiechniętym i życzliwym dla innych przez cały dzień, ponieważ wtedy zarówno nasz uśmiech, jak i dobre stosunki z rodziną nie znikną przez cały kolejny rok. Tego dnia nie powinno się nic naprawiać ani np. przyszywać oderwanych guzików, ponieważ kolejny rok upłynie nam na ciągłych poprawkach i naprawianiu wszystkiego. 

Jeszcze w XIX wieku wierzono, że podczas wieczerzy wigilijnej ujrzeć można osobę zmarłą w bieżącym roku - byleby tylko wyjść do sieni i spojrzeć do izby przez dziurkę od klucza, a ujrzy się ją siedzącą wespół z innymi. Do niedawna wierzono, że na wieczerzy wigilijnej pojawiają się dusze zmarłych. Dla takiego "przybysza z zaświatów" zostawiano nawet wolne miejsce przy stole. Zwyczaj ten przypuszczalnie przetrwał do dzisiaj jako wolne miejsce pozostawione dla niespodziewanego przybysza.

Oczywiście wszystkie wymienione powyżej przykłady to tylko przesądy wigilijne. Warto spojrzeć na nie z przymrużeniem oka i potraktować jedynie jako dobrą zabawę, która umili przygotowania świąteczne i spotkanie z rodziną podczas uroczystej kolacji w Wigilię.

RadioZET.pl