Obserwuj w Google News

Warszawski Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Warszawski zacieśnią współpracę. Powstanie federacja

Redakcja
2 min. czytania
17.10.2018 15:08

Federacja uczelni pozwoli lepiej wykorzystać potencjał obu uniwersytetów. Ściślejsza współpraca otworzy drzwi do utworzenia nowych, wspólnych projektów naukowych.

Warszawski Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Warszawski zacieśnią współpracę. Powstanie federacja
fot. Jan Bielecki/ East News

Uniwersytet Warszawski i Warszawski Uniwersytet Medyczny stworzą federację

Taką możliwość udostępnia uczelniom wyższym nowa ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (znana jako „Konstytucja dla Nauki”). Weszła w życie 1 października, otwierając nowe drzwi do ściślejszej współpracy uniwersytetów. Dzięki utworzeniu federacji Uniwersytet Warszawski i Warszawski Uniwersytet Medyczny będą mogły prowadzić wspólne, interdyscyplinarne projekty naukowe, wykorzystujące możliwości infrastruktury obu placówek.  

Warszawski Uniwersytet Medyczny/ Krzysztof Chojnacki/ East News
fot. Warszawski Uniwersytet Medyczny/ Krzysztof Chojnacki/ East News
Dwa polskie uniwersytety na prestiżowej liście najlepszych uczelni na świecie. Możemy być dumni!

Jaki jest cel federalizacji uczelni?

Obie uczelnie mogą też wspólnie ubiegać się o granty naukowe w konkursach, a ich studenci i doktoranci uzyskają możliwość uczestniczenia w zajęciach dydaktycznych partnerskiej uczelni. To oznacza również szansę na uczestnictwo w zajęciach kół naukowych i inkubatorów przedsiębiorczości organizowanych przez drugą uczelnię. „Jestem przekonany, że zacieśnienie współpracy obu uczelni odbędzie się z korzyścią dla wszystkich, a dla UW będzie kolejnym impulsem na drodze do osiągnięcia pozycji uniwersytetu dobrze rozpoznawalnego w Europie” – podkreślał rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Marcin Pałys w trakcie inauguracji roku akademickiego.

Jak uczyć się szybciej? 3 sposoby, które cię nie zawiodą! Kosmiczny sukces polskich studentów

Pilotażowy program międzyuczelnianych zajęć fakultatywnych

Intensywne zmiany czekają studentów uczelni już od roku akademickiego 2018/19. Rusza m.in. pilotażowy program międzyuczelnianych zajęć fakultatywnych, a także wspólny program mikrograntów. Już teraz pracownicy i doktoranci WUM oraz UW mogą ubiegać się o dotacje (w wysokości do 10 tys. złotych) na prowadzenie wspólnych badań finansowanych ze środków zewnętrznych.

RadioZET.pl/źródło:PAPNaukawPolsce/AG

Studenckie Noble rozdano już po raz dziewiąty! Nagrodzono najlepszych Kredyt studencki 2018/2019 - kto może otrzymać i jak złożyć wniosek?