Obserwuj w Google News

Kosmiczny sukces polskich studentów

Redakcja
2 min. czytania
16.05.2018 14:25

Uniwersalny chwytak ich projektu zostanie przetestowany w kosmosie.

Kosmiczny sukces polskich studentów
fot. TRACZ Project/Pwr mat. prasowe

Sukces studentów Politechniki Wrocławskiej

Zespół studentów Politechniki Wrocławskiej, członków grupy projektowej "Space is More", działającej przy Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej uczelni, to być może przyszli pracownicy największych firm przemysłu kosmicznego. Ich uniwersalny chwytak zostanie przetestowany w warunkach przestrzeni kosmicznej podczas misji realizowanej w ramach europejskiego programu Rexus/Bexus. Rakieta z projektem młodych, zdolnych studentów wyruszy na orbitę już w marcu 2019 roku. Dlaczego akurat chwytak? Zdaniem twórców prototypu chwytanie przedmiotów w kosmosie to o wiele bardziej problematyczna kwestia, niż nam się wydaje. Kłopotliwe jest szczególnie dostosowanie chwytaków do kształtu różnych przedmiotów, co znacznie ułatwiłoby przenoszenie obiektów. Ten opracowany przez grupę studentów wyróżnia się swoja uniwersalnością.

fb. TRACZ Project
fot.

Grupa projektowa "Space is More"

„Nasz chwytak ma tę zaletę, że jest w stanie chwycić przedmioty o różnych kształtach i wykonane z różnych materiałów. Jego zaletą jest także to, że jest on prosty w budowie. Jest to tak naprawdę membrana, podobna do zwykłego balonu, która wypełniona będzie prawdopodobnie zmieloną kawą, świetnie nadającą się do użycia w takich chwytakach” - wyjaśniał w rozmowie z PAP Aleksander Gorgolewski, jeden ze współautorów projektu. Ich pomysł został ciepło przyjęty przez komisję szwedzko - niemieckiego programu, realizowanego wspólnie przez Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR) oraz Szwedzką Agencję Kosmiczną (SNSB), przy udziale Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Uniwersalny chwytak zostanie przetestowany w kosmosie

Finalnym etapem programu ma być wyposażenie rakiety kosmicznej i gondoli balonu w aparatury badawcze przygotowane przez wybrane studenckie zespoły z całej Europy. Jak działa TRACZ (Testing Robotic Application For Cathing in Zero-G)? Rozwiązanie opiera się na technologii tzw. jamming grippera, czyli uniwersalnego chwytaka skonstruowanego z membrany wypełnionej granulatem. "Poprzez manipulację różnicą ciśnień, chwytak dostosowuje się do kształtu przedmiotu, zaciska się na nim i dzięki temu można go przenieść" - dodawał Gorgolewski. Studencki eksperyment pozwoli sprawdzić użyteczność takiej metody w warunkach mikrograwitacji i próżni.

RadioZET.pl/źródło:PAPNaukaWPolsce/AG

TO TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

TRACZ poleci w kosmos. Studenci politechniki mają plan, jak go tam wysłać

Polscy naukowcy pomogą dotrzeć na Marsa. Satelita do testów leków

Spadający samolot na wizji, czyli historia sukcesu polskich studentów

Jak wygląda dieta astronautów?