Obserwuj w Google News

Rzut wolny w piłce nożnej - kiedy jest i czym się różni od rzutu karnego?

Redakcja
3 min. czytania
01.06.2018 14:23

Rzut wolny w piłce nożnej - kiedy jest i czym się różni od rzutu karnego? Na takie pytania, z uwagi na nadchodzący mundial 2018, poszukuje odpowiedzi coraz więcej osób. Wyjaśniamy, czym jest rzut wolny bezpośredni i pośredni i sprawdzamy, czy różni się od rzutu karnego.

Rzut wolny w piłce nożnej - kiedy jest i czym się różni od rzutu karnego?
fot. Bartosz KRUPA/EASTNEWS

Rzut wolny w piłce nożnej: pośredni i bezpośredni - co oznacza i kiedy jest? Przedstawiamy najważniejsze zasady i sprawdzamy, czym rzut wolny różni się od rzutu karnego.

» Co oznacza żółta i czerwona kartka w piłce nożnej? [KONSEKWENCJE] «

» Co to jest spalony w piłce nożnej? Proste wytłumaczenie «

Rzut wolny w piłce nożnej - kiedy jest i co oznacza? [POŚREDNI I BEZPOŚREDNI]

Rzut wolny w piłce nożnej to element wznowienia gry przez drużynę poszkodowaną po wcześniejszej przerwie, która mogła być spowodowana faulem lub innymi przewinieniami zawodnika. Rzut wolny wykonuje się z miejsca, w którym zostało popełnione wykroczenie. Rzuty wolne, o czym nie wszyscy wiedzą, dzielą się na rzuty wolne pośrednie i rzuty wolne bezpośrednie.

Rzut wolny pośredni stosowany jest m.in. po następujących sytuacjach:

- bramkarz po złapaniu piłki przetrzymuje ją w dłoniach dłużej niż 6 s,

- bramkarz po wypuszczeniu piłki z rąk złapie ją ponownie, a piłka w tym czasie nie miała kontaktu z innym graczem,

- bramkarz rozmyślnie dotknie piłki rękoma we własnym polu karnym po otrzymaniu jej bezpośrednio z wrzutu od współpartnera.

Przy rzucie wolnym pośrednim bramka może być zdobyta jedynie wtedy, gdy będąca w grze piłka przed wpadnięciem do bramki, dotknęła innego zawodnika. Tym samym, jeśli z rzutu wolnego pośredniego kopnięta piłka bezpośrednio wpadnie do bramki przeciwnej, gol jest nieuznany i zarządza się rzut od bramki.

Z kolei rzut wolny bezpośredni stosowany jest po wszystkich rodzajach fauli na przeciwnikach. Muszą one jednak mieć miejsce poza obszarem pola karnego rywala. Jeśli któreś z przewinień zostałoby dokonane w obrębie pola karnego drużyny zawodnika, to sędzia przeciwnej drużynie przyznałby rzut karny. W przypadku rzutu wolnego bezpośredniego, w przeciwieństwie do rzutu wolnego pośredniego, jeśli kopnięta piłka bezpośrednio wpadnie do bramki przeciwnika (bez dotknięcia jej przez innego zawodnika), gol jest uznany. 

Charakterystycznym elementem rzutu wolnego jest mur utworzony z piłkarzy drużyny przeciwnej. Musi on być oddalony od piłki o 9 metrów i 15 centymetrów.

»  VAR w piłce nożnej - na czym polega system i jak działa? «

Rzut wolny w piłce nożnej - czym różni się od rzutu karnego?

Rzut karny w piłce nożnej to dla wielu kibiców jeden z najbardziej emocjonujących momentów w grze. Rzut karny dyktowany jest przez sędziego w sytuacji, gdy zawodnik drużyny atakującej zostanie sfaulowany w polu karnym bądź gdy obrońca w polu dotknie piłki ręką. Pomiędzy zawodnikiem wykonującym rzut karny a bramkarzem nie mogą znajdować się inni gracze.

» Co oznacza w piłce nożnej: spalony, wyjście z grupy, pressing? [SŁOWNIK]

Rzut karny w piłce nożnej wykonany jest z odległości 11 metrów od bramki przez gracza drużyny przeciwnej. Bramkarz może poruszać się tylko na linii bramki. Dodatkowo seria rzutów karnych w piłce nożnej stosowana jest wtedy, gdy mecz nie został rozstrzygnięty, a dogrywka nie wyłoniła zwycięzcy. Rzuty karne strzela się do skutku, aż jedna z drużyn nie obejmie przewagi. Przypominamy, że reprezentacja Polski do tej pory trzykrotnie brała udział w konkursie rzutów karnych. Po raz pierwszy podczas meczu z Nową Zelandią w 1999 roku. Potem w meczu przeciwko Szwajcarii w 2016 roku w 1/8 finału Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Trzeci raz odbył się w tym samym turnieju kilka dni później - podczas meczu ćwierćfinałowego z Portugalią. 

 To również może cię zainteresować:

» Mundial 2018: grupy «

» Mundial 2018: terminarz «

RadioZET.pl/JW