Zamknij

Co to jest spalony w piłce nożnej? Proste i krótkie wytłumaczenie

15.06.2021 14:43

Co to jest spalony w piłce nożnej? Na takie pytanie poszukuje odpowiedzi coraz więcej osób. Wyjaśniamy, czym jest spalony podczas meczu i w jakiej sytuacji może do niego dojść. Sprawdź proste i - co najważniejsze - krótkie wytłumaczenie.

Co to jest spalony w piłce nożnej? Proste i krótkie wytłumaczenie
fot. SHUTTERSTOCK

Co oznacza spalony w piłce nożnej i kiedy może do niego dojść? Przedstawiamy proste wytłumaczenie.

Spalony w piłce nożnej a pozycja spalona

Spalony na boisku to temat, który z uwagi na Euro 2020, jest coraz częściej poruszany. Odpowiedzi na temat tego, co oznacza spalony w piłce nożnej, poszukują przede wszystkim osoby, które na co dzień nie interesują się tym sportem, ale chcą oglądać pojedynki Polaków podczas Mistrzostw Europy i odpowiednio wcześniej zaznajomić się ze wszystkimi przepisami obowiązującymi na boisku.

Na początku warto podkreślić, że spalony w piłce nożnej nie jest tym samym, co pozycja spalona. Wspomniana pozycja występuje w sytuacji, kiedy podczas podania piłki, zawodnik danej drużyny znajduje się na stronie boiska należącej do drużyny przeciwnej i jest bliżej linii bramkowej przeciwników niż piłka oraz bliżej niż przedostatni gracz drużyny przeciwnej i ma wpływ na przebieg akcji. Oznacza to, że w chwili podawania piłki zawodnik, do którego jest podawana, powinien mieć przed sobą minimum dwóch piłkarzy z drużyny przeciwnej.

Co oznacza żółta i czerwona kartka w piłce nożnej? [KONSEKWENCJE]

Co to jest spalony w piłce nożnej? Proste wytłumaczenie

Najprościej mówiąc, zawodnik, który w momencie dotknięcia albo zagrania piłki przez współpartnera przebywa na pozycji spalonej, może zostać ukarany jedynie wtedy, gdy w opinii sędziego bierze on aktywny udział w grze. Z kolei udział w meczu może wziąć m.in., poprzez zagranie lub przyjęcie piłki czy też przeszkadzanie konkurentowi. Natomiast piłkarz nie jest na pozycji spalonej, jeśli znajduje się na własnej połowie pola gry lub w tej samej odległości od linii bramkowej przeciwników, co przedostatni zawodnik drużyny przeciwnej lub dwóch ostatnich zawodników drużyny przeciwnej. Ponadto gracz nie znajduje się na pozycji spalonej, gdy zawodnik zagrywający jest bliżej linii końcowej niż gracz, do którego skierowane jest zagranie.

Przypominamy, że za spalonego w piłce nożnej sędzia dyktuje rzut wolny dla przeciwnej drużyny z miejsca wykonania spalonego.

VAR - na czym polega system i jak działa?

RadioZET.pl