Obserwuj w Google News

Co oznacza w piłce nożnej: spalony, wyjście z grupy, pressing? [SŁOWNIK]

Redakcja
4 min. czytania
25.06.2018 10:52

Słownik pojęć piłkarskich może przydać się wszystkim, którzy na co dzień nie są wielkimi fanami tego sportu, a mecze oglądają tylko sporadycznie. Spalony, mecz o wszystko, pressing, faul taktyczny, żółta i czerwona kartka, dośrodkowanie - wszystkie te pojęcia można usłyszeć z ust komentatorów podczas mundialu. Sprawdzamy, co oznaczają wszystkie terminy związane z piłką nożną i czym różni się rzut rożny, karny i wolny. Poniżej wyjaśniamy słowa i skróty najczęściej używane podczas mistrzostw świata.

SŁOWNIK TERMINÓW I POJĘĆ PIŁKARSKICH - co oznacza w piłce nożnej: spalony, wyjście z grupy, pressing? [SŁOWNIK POJĘĆ]
fot. pixabay.com

Spalony, żółta i czerwona kartka, wyjście z grupy, pressing, mecz ostatniej szansy - co oznaczają pojęcia w piłce nożnej? Sprawdzamy odpowiedzi pytania, które najczęściej zadają kibice podczas oglądania meczów. Choć większość z wybranych przez nas pojęć jest dobrze znana szczególnie przed fanów piłki nożnej, czasami mogą one budzić pewne wątpliwości.

»  Mecz ostatniej szansy: Polska - Kolumbia. Co to oznacza i kiedy jest? «

Co oznacza: spalony, wyjście z grupy, mecz ostatniej szansy, dogrywka?

Poniżej zebraliśmy najczęściej używane słowa i pojęcia, które można usłyszeć z ust komentatorów podczas meczów piłkarskich. Najczęściej jest tak, że znamy je ze słyszenia, ale nie zawsze znamy ich znaczenie lub dlaczego pojawiają się w różnych sytuacjach. Kibice nie zawsze wiedzą też, kiedy jest zarządzany i co oznacza rzut rożny, rzut karny i rzut wolny i jaka jest między nimi różnica. Poniżej wyjaśniamy wszelkie wątpliwości.

Co to jest rzut wolny, rzut karny i rzut rożny?

Rzut wolny to sytuacja w piłce nożnej, w której po przewinieniu zawodnika (faulu, zagraniu ręką), czy też po spalonym sędzia zatrzymuje grę i każe ją wznowić drużynie poszkodowanej z miejsca, w którym popełniono wykroczenie.

» Rzut wolny w piłce nożnej - kiedy jest i czym się różni od rzutu karnego?

Rzut karny wykonywany z odległości 11 m od bramki przez gracza drużyny przeciwnej, a dyktowany jest przez sędziego w wyniku faulu lub zagrania ręką przez gracza drużyny broniącej w obrębie swojego pola karnego. W momencie wykonywania rzutu karnego, w polu karnym oraz w łuku przy polu karnym poza zawodnikiem wykonującym rzut karny i bramkarzem nie mogą znajdować się inni zawodnicy. Podczas wykonywania rzutu karnego bramkarz musi przebywać obunóż na linii bramkowej i tylko na tej linii może się poruszać aż do momentu kopnięcia piłki przez piłkarza wykonującego rzut karny.

Rzut rożny w piłce nożnej to sytuacja, kiedy piłka całym obwodem znajdzie się poza linią końcową boiska i była dotknięta po raz ostatni przez zawodnika drużyny broniącej. Wtedy zawodnik drużyny przeciwnej, który wykonuje rzut rożny jest zobowiązany do ustawienia piłki w polu rożnym boiska wskazanym uprzednio przez sędziego. 

»  Dogrywka w piłce nożnej - na czym polega i jak długo trwa? [ZASADY]

Żółta i czerwona kartka w piłce nożnej - co oznacza?

Żółta i czerwona kartka w piłce nożnej to sposób upomnienia lub ukarania zawodnika (niekiedy innych osób) za poważne naruszenie zasad gry. Żółtą i czerwoną kartkę pokazuje sędzia główny spotkania. Po raz pierwszy taki system został zastosowany podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w roku 1970 w Meksyku.

W piłce nożnej żółta kartka pokazywana jest najczęściej w sytuacji niesportowego zachowania zawodnika. Może to być na przykład przerwanie korzystnej akcji, zagranie piłki ręką, dyskusje z arbitrem, grę na czas, ściągnięcie koszulki w czasie trwania meczu.

Czerwona kartka w piłce nożnej skutkuje przymusowym opuszczeniem pola gry bez możliwości wprowadzenia rezerwowego zawodnika. Zazwyczaj jest pokazywana za brutalny faul, za niesportowe zachowanie (np. wulgarne dyskusje z arbitrem), za atak bez piłki, za zatrzymanie piłki ręką w dogodnej sytuacji bramkowej bądź faul na zawodniku wychodzącym sam na sam z bramkarzem, za obraźliwe gesty i podburzanie trybun, za uderzenie przeciwnika (lub samą próbę). Bramkarz może zostać ukarany czerwoną kartką za faul lub zagranie ręką poza swoim polem karnym.

Ponadto czerwoną kartkę sędzia zawsze pokazuje zawodnikowi, któremu pokazał po raz drugi w trakcie meczu żółtą kartkę.

»  Co oznacza żółta i czerwona kartka w piłce nożnej? [KONSEKWENCJE]

Co to jest mur i dośrodkowanie w piłce nożnej?

Mur ustawiany jest przez drużynę, przeciw której wykonywany jest rzut wolny, aby utrudnić przeciwnikowi strzał na bramkę. W murze może stać dowolna ilość zawodników w odległości nie mniejszej niż 9,15 m od miejsca wykonywania rzutu wolnego. 

Dośrodkowanie oznacza, że piłkarz kieruje piłkę w środek pola karnego, gdzie już powinni czekać zawodnicy z jego drużyny. 

Co oznacza spalony w piłce nożnej?

Pozycja spalona w piłce nożnej oznacza, że podczas podania piłkarz danej drużyny znajduje się na stronie boiska należącej do drużyny przeciwnej i jest bliżej linii bramkowej drużyny przeciwnej niż piłka oraz bliżej niż przedostatni zawodnik drużyny przeciwnej i ma wpływ na przebieg akcji.

»  Co to jest spalony w piłce nożnej? Proste wytłumaczenie

Tak więc w momencie podawania piłki piłkarz, do którego piłka jest podawana, powinien mieć przed sobą co najmniej dwóch piłkarzy drużyny przeciwnej(nie ma wymogu, aby jednym z nich był bramkarz).

Za spalonego sędzia dyktuje rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej z miejsca przewinienia. Przykładowe ustawienie piłkarzy na pozycji spalonej prezentuje poniższa grafika:

spalony co to znaczy
fot.

Jest to przykład typowej pozycji spalonej w momencie podania piłki do zawodnika będącego bliżej bramki niż przedostatni obrońca.

Co to jest pressing w piłce nożnej?

Pressing w piłce nożnej to sposób prowadzenia gry, który ma na celu uniemożliwienie drużynie przeciwnej rozegrania jakiejkolwiek akcji poprzez agresywne krycie i grę daleko od własnego pola karnego.

Wyjaśnienie innych pojęć związanych z piłką nożną można znaleźć także w poniższych artykułach:

RadioZET.pl/KP