Obserwuj w Google News

Czy wiesz, że ruch Księżyca wydłuża dobę? Kiedyś trwała znacznie krócej

Redakcja
2 min. czytania
11.06.2018 17:34

Doba jest dla ciebie ciągle za krótka? Spokojnie, wciąż się wydłuża. Według nowych wyników badań dzieje się tak za sprawą ruchu Księżyca.

Czy wiesz, że ruch Księżyca wydłuża dobę? Kiedyś trwała znacznie krócej
fot. Pixabay

Doba wciąż się wydłuża

W natłoku obowiązków narzekasz, że na nic nie starcza ci czasu, a mija dzień za dniem? Może pocieszy się fakt, że kiedyś i tak doba trwała znacznie krócej. Według wyników najnowszych badań naukowców z University of Wisconsin-Madison wydłuża się już od miliardów lat. Przed 1,4 mld lat temu trwała zaledwie 18 godzin. Dzieje się tak, ponieważ zmienia się również odległość Księżyca od Ziemi.

Najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku już w lipcu. To może być ostatnie, jakie zobaczysz

Doba trwała kiedyś 18 godzin

Księżyc oddala się od Ziemi z prędkością 3,82 cm rocznie. Zmiana ma kolosalne znaczenie w kosmosie. Aby je jednak odkryć, naukowcy musieli zrekonstruować historię położenia obiektów w Układzie Słonecznym dla okresu 90 mln lat istnienia Ziemi. To niezwykle skomplikowane zadanie, wymagające użycia nowatorskiej metody, zwanej astrochronologią. Łącząc astronomię z danymi geologicznymi, naukowcy próbują odtworzyć przeszłość sprzed miliardów lat, jednak osiągniętego w tej chwili pułapu wciąż nie udaje się przeskoczyć. Nad udoskonaleniem metody wciąż pracuje autor badania opublikowanego na łamach pisma „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Księżyc oddala się od Ziemi

Astrochronologia bada ślady zmian klimatycznych ukryte w skałach. Są dowodem na zmiany położenia obiektów takich jak Księżyc. „Naszą ambicją było m.in. użycie astrochronologii do określania czasu w jak najbardziej zamierzchłej przeszłości. Chcemy być w stanie badać skały liczące miliardy lat w sposób porównywalny do tego, w jaki bada się młode procesy geologiczne” – tłumaczy profesor Stephen Meyers. „Podczas gdy Księżyc się oddala, Ziemia zachowuje się podobnie jak wirujący łyżwiarz, który zwalania, kiedy prostuje ramiona” – to właśnie jest przyczyną zmian w długości trwania doby. 

Wiemy, co NASA odkryła na Marsie! Czy na Czerwonej Planecie istniało kiedyś życie?

Astrochronologia rozwiąże zagadkę historii Układu Słonecznego

Jak badać historię sięgającą miliardy lat wstecz? Odpowiedź na to pytanie kryła się w skałach. Aby jednak odkryć pełnię ich znaczenia, należało dodać do nich zaawansowane metody statystyczne i teorie astronomiczne. Mieszankę pierwszy raz zastosowano na formacji skalnej liczącej sobie 1,4 mld lat Xiamaling w Chinach. Dla porównania przebadano także ślady w skałach Grzbietu Wielorybiego na Atlantyku mające „tylko” 55 lat. Następnie metodę wykorzystano do obliczenia m.in. zmian w precesji Ziemi – czyli zmianie kierunku jej osi. Dzięki temu udało się ustalić różnice w długości trwania doby i odległości Księżyca od Ziemi na ponad miliard lat wstecz. Niesamowita historia!

RadioZET.pl/źródło:PAPNaukawPolsce/AG

Sztylet Tutenchamona wykonano... z meteorytu. Wiemy, którego!