Obserwuj w Google News

Najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku już w lipcu. To może być ostatnie, jakie zobaczysz

Redakcja
2 min. czytania
07.05.2018 12:34

Następne tak długie wystąpi dopiero w 2123 roku. Nie wszędzie będzie widoczne — po raz pierwszy od trzech lat zobaczymy je za to w Polsce!

Najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku już w lipcu. To może być ostatnie, jakie zobaczysz
fot. NASA mat. prasowe

Najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku już 27 lipca

Całkowite zaćmienie potrwa aż 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund — to rekord, jeśli chodzi o XXI wiek. Następne tak długie zjawisko przewiduje się dopiero na 2123 rok, a więc wiadomo, co to oznacza. Tym bardziej warto dobrze się przygotować do obserwacji wyjątkowego zjawiska, które dobrze widoczne będzie także w Polsce, w piątek 27 lipca od godz. 21:30. Etap całkowitego zaćmienia potrwa do około 23:13 — potem będzie można jeszcze zaobserwować jego częściową fazę. Poniżej możecie zobaczyć materiał, jaki o tegorocznym zaćmieniu przygotował AstroBloger.

Dobre miejsce do obserwacji? Najlepiej za miastem

Astrowakacyjny seans dobrze zaplanować odpowiednio wcześniej, tak aby wybrać najlepsze miejsce do obserwacji — koniecznie poza dużymi miastami! Balkonowe warunki raczej nie zapewnią nam pożądanych widoków, polecamy więc organizację małej, letniej astronomicznej wycieczki. Warto mieć na uwadze, że wyjątkowo długie zaćmienie prawdopodobnie rozpocznie się w tym samym momencie, co wschód Księżyca w Polsce, a to oznacza niestety gorszą widoczność. Stosunkowo niska pozycja Księżyca nad horyzontem nie sprzyja oglądaniu zjawiska z miejsc, gdzie będzie je nam zasłaniać np. linia zabudowań — problem rozwiązuje wybór lokalizacji w południowo-wschodnich regionach kraju. Z kolei północno-zachodnie krańce Polski to niestety najmniej polecana do celów obserwacyjnych część naszego kraju. Wiele serwisów poświęconych popularyzacji nauki w Polsce szykuje się także do relacji live z wydarzenia — jedną z nich, organizowaną przez portal Crazy Nauka, znajdziecie tutaj.

zaćmienie księżyca
fot.

Wyjątkowe zaćmienie Księżyca 2018

To i tak spora gratka dla polskich fanów astronomii, którzy już od trzech lat czekają na zaćmienie widoczne w naszym kraju. Na unikatowość zjawiska wpływ ma też czas jego wystąpienia — lipiec to moment apogeum, kiedy Księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi, a więc tym dłużej pozostanie w cieniu Ziemi. To m.in. stąd wynika zapowiadana, rekordowa długość czasu trwania zaćmienia.

RadioZET.pl/AG

TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Ślady ludzkich stóp na Księżycu. Niezwykłe wideo NASA

Bill Gates zainwestował w EarthNow - mapy Ziemi na żywo

Powstaje najdokładniejsza mapa Drogi Mlecznej. Polacy też mają swój udział!