Obserwuj w Google News

Wiemy, co NASA odkryła na Marsie! Czy na Czerwonej Planecie istniało kiedyś życie?

Redakcja
2 min. czytania
07.06.2018 21:19

Łazik Curiosity bada powierzchnię Marsa już od 5 lat. NASA właśnie ogłosiła jego najnowsze odkrycie - organiczną materię, ukrytą w mułowcach liczących ponad 3 miliardy lat! Czy to oznacza, że na Czerwonej Planecie istniało kiedyś życie?

Wiemy, co NASA odkryła na Marsie! Czy na Czerwonej Planecie istniało kiedyś życie?
fot. YouTube

Przełomowe odkrycie NASA na Marsie

NASA podkreśla, że znalezisko nie jest dowodem na istnienie życia na Marsie, ale może być pozostałością pradawnych form życia, obecnych na planecie na długo wcześniej, zanim agencja wysłała tam mechanicznego zwiadowcę. W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej, transmitowanej na żywo ogłoszono odkrycie w kraterze Gale. Znajdujące się tam mułowce, czyli złożone ze scementowanego mułu skały osadowe liczą sobie ponad 3 miliardy lat. Curiosity udało się w nich odnaleźć cząsteczki organiczne: tiofeny, związki aromatyczne i alifatyczne.

W jaki sposób łazik Curiosity odnalazł cząsteczki organiczne?

Naukowcy od dawna podejrzewali, że cząsteczki się tam znajdują. Nigdy wcześniej nie udało się jednak na nie trafić. W jaki sposób łazikowi udało się je odnaleźć? Pobrane z krateru próbki poddał analizie na miejscu. Curiosity rozgrzał je w swoim pokładowym laboratorium do temperatury około 860 stopni Celsjusza. W trakcie tego procesu z fragmentów mułowca zaczął wydobywać się gaz, w którym maszynie udało się wykryć wymienione wcześniej związki.

czastki
fot.
NASA wysyła na Marsa helikopter

Czy na Marsie istniało kiedyś życie?

To jedna z największych zagadek kosmosu. Tym bardziej niezwykłe informacje zelektryzowały tych, którzy wciąż po cichu liczą, że w kosmosie nie jesteśmy jednak sami. O czym więc świadczy stwierdzona obecność cząsteczek organicznych w marsjańskich skałach? Według wcześniejszych ustaleń badaczy, około 3,5 miliarda lat temu na Marsie panowały warunki zbliżone do tych z wczesnego etapu życia na Ziemi.

mars
fot.
Światowid to pierwszy polski satelita obserwacyjny. Swoją misję rozpoczyna już w sobotę NASA: pierwsze zdjęcie z teleskopu TESS. Widać na nim aż 200 tys. gwiazd. Coś pięknego!

Co więcej, takie warunki miały występować właśnie w okolicach krateru Gala, gdzie dokonano najnowszego odkrycia. Nie można więc całkowicie wykluczyć możliwości, że cząsteczki są pozostałością właśnie takich, pradawnych form życia. Naukowcy podkreślają jednak, że równie dobrze mogły one trafić na Czerwoną Planetę w wyniku uderzenia planetoidy lub komety.

nasaaaaaaaaaa
fot.

Metan w marsjańskiej atmosferze

Kolejnym ogłoszonym odkryciem jest zawartość metanu, najprostszej cząsteczki organicznej w atmosferze Marsa. To wyniki badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z jednego z najsłynniejszych ośrdokó3w badawczych NASA - Jet Propulsion Laboratory. Zanalizowali pomiary z trzech marsjańskich lat, czyli odpowiednika około 55 ziemskich miesięcy. Wykazano nie tylko obecność metanu, ale także to, że jego nasycenie w atmosferze ulega okresowym zmianom.

metan
fot.
Naukowiec i...okultysta. Dzięki niemu wysyłamy rakiety w kosmos

To z kolei zdaniem badaczy świadczy o tym, że prawdopodobnym źródłem gazu musi być duży, podpowierzchniowy zbiornik zawierający tzw. klatraty, czyli oparte na wodzie kryształy. Według badaczy to właśnie tam znajduje się uwięziony metan - jednak to wciąż jedynie przypuszczenia. Nie udało się jeszcze jak dotąd namierzyć dokładnego lub chociaż przybliżonego miejsca, w którym zbiornik miałby się znajdować. Całość opublikowanych wyników badań znajdziecie na stronie periodyku naukowego Science. Wygląda na to, że Mars skrywa przed nami jeszcze wiele tajemnic!

RadioZET.pl/źródło:Science;NASA/AG