Obserwuj w Google News

Światowid to pierwszy polski satelita obserwacyjny. Swoją misję rozpoczyna już w sobotę

Redakcja
2 min. czytania
24.05.2018 19:08

Światowid to wielki sukces polskiej nauki. Swoją misję rozpoczyna już w sobotę. To pierwsze testy prototypu urządzenia przed wysłaniem go na orbitę okołoziemską w listopadzie 2018 roku. Trzymamy kciuki!

Światowid to pierwszy polski satelita obserwacyjny. Swoją misję rozpoczyna już w sobotę
fot. SatRevolution mat. prasowe

W sobotę 26 maja rozpoczynają się testy Światowida

Już w najbliższą sobotę, 26 maja rozpoczną się pierwsze testy polskiego nanosatelity obserwacyjnego. Światowid to wielki sukces polskiej nauki - stworzyli go inżynierowie wrocławskiej firmy SatRevolution. Na początek zostanie wyniesiony na wysokość około 30 km nad Ziemią za pomocą balonu stratosferycznego. Panujące tam warunki zbliżone do tych na niskiej orbicie. Twórcy przetestują w ten sposób działanie komputera pokładowego, zasilania, nawigacji, kamery i optyki oraz skuteczność modułu komunikacji w nawiązywaniu łączności ze stacjami naziemnymi. Na pokładzie zostanie umieszczona również sonda meteorologiczna.

0006D2AKECLWTDDR-C123-F4
fot.

TO WARTO WIEDZIEĆ:

Kosmiczny sukces polskich studentów

NASA: pierwsze zdjęcie z teleskopu TESS. Widać na nim aż 200 tys. gwiazd. Coś pięknego!

Jak wygląda dieta astronautów?

Najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku już w lipcu. To może być ostatnie, jakie zobaczysz

Pierwszy polski nanosatelita obserwacyjny

To wielki test możliwości satelity, zanim wyruszy na swoją wielką misję. W listopadzie 2018 roku nanosatelita zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety Antares i statku kosmicznego Cygnus na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), z której zostanie bezpośrednio wprowadzony na niską orbitę okołoziemską. Na razie testowane urządzenie to jedynie prototyp - ze względu na ograniczenia wagi ładunku, jaki może zabrać balon, trzeba było wprowadzić drobne zmiany w projekcie. To jednak jedyna różnica w stosunku do docelowego projektu. zamiast obudowy ze stopu skandu, aluminium i magnezu naukowcy zastosowali tworzywo sztuczne.

MAMY TEŻ DLA CIEBIE:

Polscy naukowcy pomogą dotrzeć na Marsa. Satelita do testów leków

Nie udało im się kupić największego w Polsce meteorytu. Będą ich szukać sami!

Naukowiec i...okultysta. Dzięki niemu wysyłamy rakiety w kosmos

"Testowy lot Światowida będzie dla nas jednym z kluczowych sprawdzianów funkcjonalności rozwiązań, które zastosowane zostały w satelicie. Równocześnie chcemy sprawdzić działanie wykorzystanych przez nas systemów łączności. Dlatego też włączyliśmy w nasz projekt środowisko radioamatorów, którzy będą mogli nawiązywać kontakt ze Światowidem i za jego pośrednictwem pozyskiwać dane telemetryczne oraz obrazowe, a także wspierać projekt swoją wiedzą i doświadczeniem. Liczymy też na to, że ta pionierska współpraca w przyszłości przełoży się na wzrost zainteresowania krótkofalowców sektorem kosmicznym – komentował Grzegorz Zwoliński, prezes SatRevolution. Trzymamy kciuki!

RadioZET.pl/źródło:PAPNaukawPolsce/AG